Archiv za měsíc Duben, 2012

MARCH OF THE HORDES / ESCAPE THE FLESH (CD, 2011, Radios/Destroy After Use/After The Last Sky/Lavadome)

24. 4. 2012

Kurňa fix! Prohlížím si krásný černobílý obal, jež je nutno mít neustále otevřený, aby vynikly široké fotky. Mezitím už začíná vrzat první skvadróna MARCH OF THE HORDES. Dobrý starometalový zvuk se mi líbí, ale zdá se mi jaksi nakřápnutý. Projíždím vše znovu, pro porovnání si pouštím jinou muziku a je to opravdu tak. Nejsem si jist, zda je to chyba nebo záměr, každopádně je takto přítomný blackmetalový garážový smrádek. Rozvážná tempa skladeb (1,2), způsobilé vyhrávky kytar, občasné zdvojování hlasu není extrémní hudbou, přesto se kapele daří navodit správnou atmosféru ku slastnému vzpomínání, když jsem hltal a objevoval metal i ku chválení, když kapela obstojí i dnes v záplavě nadprodukce.

S ESCAPE THE FLESH se mi do uší hrne krapet hustší zvuk (kvalitnější?), muzika je na první a druhý poslech podobná M.O.T.H.. Zhruba pětiminutové válce (3,4) však po ohledání metalové podstaty koketují třeba s punkovou hopsanicí (lehce), kolotočem pro moshpit nebo pohřebními hrátkami (více). Taky velmi obstojná parta, která si mě získala solidním přístupem k tvrdé muzice. Jedinou mou výtkou je opravdu krátká stopáž celého titulu, vše ostatní mě velmi baví!!

RadeK.K.

http://bandzone.cz/marchofthehordes

http://bandzone.cz/escapetheflesh

Proč si PAŘÁT nemohu koupit ve městě na novinovém stánku…

23. 4. 2012

S vydáním každého nového čísla Pařátu (stejně tak, pokud na koncertech rozdáváme zdarma starší čísla) se na nás pravidelně obrací i několik desítek lidí s otázkami „Kde koupit Pařát“ a „Proč Pařát není k zakoupení na novinových stáncích“. Taky si občas říkáme, že to není možné, to přece za ten rok a půl, co jsme časopis stáhli z PNS, to už musí všichni vědět, když podrobné info trvale visí na www.paratmagazine.com, sekce Distribuce. Stačí naše webovky prošmejdit. Snad jsou psány srozumitelně.

Nicméně zkusím to ještě objasnit (vysvětlit) trochu jinak. Pařát v roce 2000 začal jako černobílý xeroxovaný zin o 30 kopiích. Systém práce se vlastně za celou dobu nezměnil, akorát jsme se naučili lépe pracovat s technikou, lépe psát, lépe to všechno vypadá a už to není 30 kopií, ale několik tisíc. Názor si na to udělejte sami. To znamená, že od prvního čísla jsme Pařát 10 let distribuovali undergroundovým způsobem. V únoru 2010 jsme se odvážili k velmi riskantnímu kroku, dali Pařát plně do barvy a hlavně do profesionální distribuce. V tu ránu se jeho prodej zvedl o nějakých 300 %. Během čtvrt roku. Ale ani to nestačilo, byla to těžce prodělečná záležitost, která mě stála letité úspory. Důvodů „nezdaru“ bylo hned několik a postupně je vysvětlím.

Každopádně tuto zkušenost i tak hodnotím velmi kladně, protože dala základ pro další existenci Pařátu, byť zase na bázi jiné distribuce. Vlastně té stejné jako letech 2000-09. Důvod nárůstu prodeje byl jasný: Lidi viděli Pařát na novinových stáncích, tak si ho spontánně koupili a mnozí z nich tak díky tomu po 10 letech existence časopisu o něm slyšeli poprvé. Nevěděli, co to je nějaká undergroundová distribuce, že tiskoviny se nekupují jen na novinových stáncích, ale také se o ně dá napsat a zásilku mu pošleme. Ale je to pochopitelné: takhle to vždy fungovalo. Po 4 číslech na stáncích (a následném stažení z nich) jsme na podzim 2010 doufali, že po detailním vysvětlení situace na nás čtenáři nezanevřou a nebude jim dělat problém si o každé číslo napsat (za tu samou cenu, bez úhrady poštovného), zřídit si předplatné atd. To se také stalo, nijak výrazný úbytek prodeje nenastal, za což všem velké díky! (Celý příspěvek…)

FLOWERWHILE debutují…

20. 4. 2012

Dlouho očekávané debutové album brněnské kapely FLOWERWHILE přináší v deseti skladbách energický a technický mix thrashe a power metalu, kde se kytar a vokálů ujali Martin Klekner (ex- EAGLEHEART) a René €žPerry“ David (ex- DEATH SENTENCED).

Track List:

1. Down To The Fire
2. Stick To One´s Colours
3. Void In Sight
4. Rise Against
5. After Monday Afternoon
6. I Shall Burn
7. Exodic
8. Drama To Farce
9. Mightily Oats
10. No Jesus No Sprite

http://bandzone.cz/flowerwhile

http://www.metalswamp.com/webzine-cz/

Album Misanthrope poprvé na CD, dva nové videoklipy a velká soutěž!

19. 4. 2012

Skupina WOLFRAM poskytla následující sdělení. „Na konec dubna tohoto roku připravujeme vydání našeho, dosud nikdy nevydaného, alba „Misanthrope“ z roku 1998! Na tomto CD najdete devět původních písní, cover „Presto“ od Antonia Vivaldiho a jako bonus jsme na CD zařadili pět písní z české verze alba (Misantrop). Dále jsme natočili videoklipy k písním „Král“ a „Já vím“ (CD Rarity, 2012), Videa si můžete pustit na našich stránkách, nebo na našem profilu na Bandzone. Také jsme na našich stránkách připravili velkou soutěž o naše CD“.

PAREGORIK/ATARAXY/NAPALMED/WORMHEAD – (7′EP split – 2012, Vomit Bucket Productions atd.)

18. 4. 2012

Už jsem se skoro lekl, že Radek Kopel (zároveň člen té naší mini-redakce) úplně rezignoval na vlastní propagaci v rámci R.U.M. zinu. Z omylu mě naštěstí vyvedl tento pozoruhodný 4-way split, jenž NAPALMED pojali jako souboj s německými harsh noisery. I přesto, že je hluková scéna oproti jiným žánrům spíše miniaturní, i tak v ní lze vystopovat precizní penzum spolupráce. To už však v případě tuzemských noise hrdinů není žádné novum, neboť počet jejich nahrávek roste měrou vrchovatou, nemluvě o split nosičích, na kterých se vedle NAPALMED objevují projekty z celého světa. Výjimkou pak samozřejmě není ani tato gramofonová placka, jejíž luxusní provedení znovu „lakuje“ sběratele vinylů dozlatova. Člověk nemusí být ani fanouškem noisu a přesto se neubrání…

Další pikanterií tak je, že kromě Radkova vydavatelství se na realizaci podílelo hned několik další subjektů. A že jich je (Meziprostor, Vomit Bucket Productions, Puzzle records, Underground Pollution Productions, Rauha Turva, NHDIYSTREC)! Z tohoto výčtu mám pocit jediný. „Děláš hluk? Super! Přidej se k nám do celosvětové rodiny!“ A nyní nechť se už samotné peklo otevře! PAREGORIK se stopou „Pseudo-Intelellectual Trauma“ drtí brutální hluk ve stylu starých NAPALMED (jestli to tak mohu vůbec napsat :)). Drásavé zvuky, kumulující balvanovitá nálož, ze které vychází dost hustě primární skřípot, připomínající dokonce i lidský vokál, samozřejmě notně zdeformovaný. Po důkladném poslechu jsem však došel k závěru, že ona kraválovitá složka přece jen nepochází z lidského hrdla. (Celý příspěvek…)

MNEMIC, RAUNCHY, ARCADIA, GEHTIKA, NEOSIS, RUST2DUST, NOOSTRAK BARRÁK MUSIC CLUB, OSTRAVA

17. 4. 2012

V pátek 4.5. čeká ostravský Barrák pořádná nálož technického metalu. V rámci svého turné se tady zastaví čelní představitelé moderního metalu – dánové MNEMIC, kterým budou sekundovat v roli druhého headlinera turné jejich krajané RAUNCHY. MNEMIC jsou kapelou, která byla založena v roce 1998 a i přes několik personálních obměn, hraje doteď. Dokonalá směsice těžkotonážních riffů a elektronických samplů, určuje, že jejich koncerty jsou zážitek, na který se dlouho vzpomíná. Dokonce samotná Metallica je označila za svou nejoblíbenější kapelu a vzali je na několik koncertů jako své předskokany.

Jako druhá hlavní kapela se v tento večer a na celém turné představí RAUNCHY, kteří také nejsou moc velkou neznámou pro většinu fanoušků metalu. Jejich mix elektronicky nasládlých melodií a metalu začali hrát už v roce 1992 a díky této kombinaci si získali své posluchače jak mezi metalovými fanoušky, tak i mezi posluchači komerčních rádií, které jejich tvorbu vysílala také. Nutno říct že kombinace MNEMIC a RAUNCHY na tomto turné je více než skvělá a bude to určitě stát za to!

Nicméně tímto výčet kapel rozhodně nekončí. MNEMIC a RAUNCHY na turné doprovází neméně kvalitní kapely, a to ARCADIA z Itálie. GEHTIKA z Velké Británie a NEOSIS ze Švýcarska, kteří díky své velmi kvalitní muzice budou mít publiku tohoto koncertu také co ukázat.

Volba na zástupce české a slovenské scény padla tentokrát na kapelu NOOSTRAK z Vysočiny, která svým technickým deathcore začíná v české vody pořádně čeřit a Slováky RUST 2 DUST. (Celý příspěvek…)

PROJECT LAJKA – Orgasmoboken (CD-2012)

16. 4. 2012

V záplavě „metalů a corů“ k nám z vesmíru dorazila Lajka, resp. tedy PROJEKT LAJKA, jenž do naší hudební trafiky přinesl velkou porci nevšednosti a alegorie. Pokud existují v tuzemsku alespoň pidi-scény osobitých subžánrů, tak v případě nahrávky „Orgasmoboken“ se jedná o prachsprostou Robinsonádu. PROJECT LAJKA totiž kráčejí plnou parou proti větru – tento druh hudebního rozjímání totiž příliš fanoušků nepřinese. Pokud se ale tu a tam někdo najde, bude to posluchač anti-konzumní a navíc neskonale otevřený. Na tomhle miniaturním potenciálu můžou znojemští snaživci postavit jednoduché know-how, které by je alespoň částečně mohlo popostrčit směrem k main streamu. Osobně tomu však nevěřím, a tak se „pejsci“ budou muset spokojit s jamingem ve vlastním sklípku, do kterého proklouznou sluneční paprsky jen velmi zřídka.

Těžko říci, zda-li jsou PROJECT LAJKA záměrně tolik komorní, ovšem pokud bylo jejich cílem vytvořit jakousi izolativní atmosféru, jež má posluchači sevřít hrdlo a zároveň mu druhým uchem sdělit větu typu: „s námi je to pohoda“, pak pětice skladeb funguje navýsost spolehlivě. „Studánečka v zorném poli měkčeného Václava“ je pozitivně laděná jazz-rockovka s příjemným vokálem a navýsost poetickým textem, jenž rozsévá kolem sebe květy příjemné naivity. Žádný vzlet, žádné závratné tempo, jen něžná naléhavost. (Celý příspěvek…)

5.5. 2012-Praha-Motoráj – SEZARBIL,PERGAMEN,CORONACH,KATARZE

15. 4. 2012

RENO DIVORCE (USA), BOMBS FROM HEAVEN, MADFALLS, JZD 30.4.2012 Ostrava – Barrák music club

14. 4. 2012

RENO DIVORCE /U.S.A./
Přátelé, tato kapela je naprostá povinnost pro všechny milovníky Social Distortion. Nebojím se říct, že jsou jejich o něco mladší následovnící. Stejná kytarová i zpěvová linka, velice obdobný sametový hlas jako samotný Mike Ness podtržený hořkosladkými melodiemi a od srdce dělaným rock´n´rollem!

Reno Divorce vznikli v roce 1996 na Floridě, posléze zanikli, aby se v roce 2000 reinkarnovaní znovuzrodili v Coloradu. Na kontě mají krom singlů 4 řadové desky, tu poslední „Tears Before Breakfast „vydali v roce 2009 a od té doby k ní neustále koncertují. V Čechách jste je měli možnost vidět už 2x, kdy v roce 2010 byli součástí „Bad boys for life tour“ a jejich show v pražským Futuru dostála jejich pověsti, v roce 2011 vystupovali na festivalu Mighty sounds a právě teď se vrací znovu do Čech, poprvé do Ostravy!

BOMBS FROM HEAVEN
Brněnská kapela už v Ostravě něco vypila a odehrála, naposledy v lednu s Flatfoot 56, tentokrát se vrací, aby tu pokřtila svou oficiální desku „We call the World“
Punk rock plný rock´n´rollových výletů, folkových eskapád a harmoniky, která kapele dává bluesovou patinu.

MADFALLS
Stálice slezské hudební scény z Frýdku – Místku vystoupí jako zástupce mladší punk rockové generace. Momentálně s novým kytaristou po odchodu Vítka poprvé v Ostravě, pracují na novém materiálu v čestině, tak se nechme překvapit!! (Celý příspěvek…)

LUNATIC GODS

13. 4. 2012

LUNATIC GODS jsou od nynějška skutečně Božští. Stále se nemohu ubránit názoru, že z „Vlnobytie“ se jednou stane další důležitý milník česko-slovenského metalu. Upřímně bych si to velmi přál. LUNATIC GODS byli vždycky hodně „vysoko“, ovšem novinkou jakoby sami přestřelili vlastní možnosti a zároveň tím i otevřeli novou komnatu, která jim byla doposud zapovězena. Pikantní na tom všem je, že LUNATIC GODS nikterak zásadně nexperimentovali. Vsadili „pouze“ na své tradiční atributy a naprosto přirozenou cestu uměleckosti. Pokaždé, když „Vnobytie“ poslouchám, mám husí kůži po celém těle! Nyní už však k samotnému rozhovoru, ke kterému jsem si pochopitelně přizval Mr. Hiraxe…

Ahoj Hiraxi! Ještě než se dostaneme k jádru rozhovoru, tak mi dovol, abych ti pogratuloval k narození dcerušky. Jaké tebou nyní hýbou pocity, když máš doma takový poklad?
Je to skvelé. Ja som vždy miloval deti, sú veľkými učiteľmi :-)

Velká pravda! Každopádně hned po tak velké události tu máme další album kultovních LUNATIC GODS s názvem „Vlnobytie“. Nebudu chodit kolem horké kaše, vaše novinka mě skutečně posadila na zadek, mám pocit, že se vám na ni podařilo namíchat všechny „lunatic gods“ ingredience, kterými byla tvá parta roky proslulá. Zatímco tedy někteří metaloví matadoři pomalu stagnují, vy naopak zrajete jako víno. Čím si to vysvětlit?
Ja sa to ani nebudem pokúšať vysvetľovať. Proste hráme to, čo cítime. Nešpekulujeme, nekalkulujeme. Priznám za celú kapelu, že sme ani nečakali taký ohromný úspech „Vlnobytia”. Čakali sme, že ľudia pochvália, iní pohania, ale zatiaľ fans iba chvália. Dokonca aj takí, ktorí LUNATIC GODS nikdy nemuseli.

Považuješ se osobně za lepšího hudebníka než jsi byl cca. před osmi lety? Domníváš se, že se do vaší hudby promítá i jakási lidská vyzrálost vašich osobností? Mám pocit, že právě na posledních dvou albech jste se jako kapela definitivně našli, a to tedy všechna čest i vašim legendárním nahrávkám z let devadesátých…
Hehe, prečo práve pred 8 rokmi? Nie, určite to flákam, gitaru beriem do rúk veľmi málo. Najčastejšie na záchode, tam to zo mňa padá. „Ante Portas” aj „Vlnobytie” sa v hrubých črtách narodilo práve tam. S tým sa vždy spája šťastie :-). Ale na druhej strane oveľa viac cítim také to „producenstvo“ a „aranžovanie“. Viem, ako to má znieť, čo za sebou dobre pasuje, čo by sa kam hodilo, čo by malo ako pokračovať. Takisto okamžite vycítim, že keď niečo zahrám, že toto je „dobré“. Pri „Vlnobytí” som vyhodil veľmi málo, všetko sadlo ako riť na šerbeľ. Čím teda menej hrám, tým teda myseľ pracuje ekonomickejšie, hehe. A keď hrám, zameriavam sa skôr na feeling, pískačky už doriešujem do krajnej podoby, proste snažím dať dych každému jednému akordu či tónu. Samozrejme, keď som rozohratý a nemám technické problémy, čo ja mávam často, hehe. Už mi nejde o rýchlosť, ale o melódiu, už mi nejde o technickosť skladby, ale o pocit zo skladby, už mi nejde o zložitosť, ale o metalovú lunatic „pesničku“. Stárnem, vidíš, čo píšem :-). (Celý příspěvek…)