Historie

all41Fanzin R.U.M. založili Aleš Levý (All) a Marek Švajda (MARduk) někdy kolem roku 1998-99. Xeroxované čtivo se hned od samého začátku orientovalo na ryze UG kapely, většinou z Čech a Slovenska. Postupem času si náš fanzin vybudoval celkem slušnou pozici a s každým číslem stoupal zájem jak ze strany čtenářů, kapel, firem či ostatních zinařů.

Během několika let jsme vydali devět regulérních čísel, přičemž koncem milénia začíná běžet též webová podoba R.U.Mu. S tím souvisí příchod webmastera, Petra „Goryho“ Goreckého, který nejen že fanzin pomohl ještě více zviditelnit, ale pustil se rovněž do samotné psaní. Mezitím se All stává redaktorem magazínu PAYO, což na existenci R.U.Mu nemá žádný podstatný vliv. V letech 2002-2003 dochází v historii R.U.M.u k zásadní změnám. Z důvodu pracovní vytíženosti se MARduk nemůže plně časáku věnovat, a tak zbylá dvojice začíná pracovat „pouze“ na webu, byť absence tištěná verze nebyla nikdy s definitivní plaností ukončena.

marduk4V roce 2003 fanzin R.U.M. vydává hudební CD kompilaci, nazvanou „První Československý CD-Likér“ a posluchači na něm najdou kousky od kapel jako např. PERVERSIST, SECTOR X, CONTRASTIC, MORGAIN, SPUTNIK .atd. Multimediální stopa navíc obsahuje všechna vydaná čísla + dvě další, která nikdy nevyšla v tištěné podobě! Nechybí velké množství fotek a mp3 ukázek! CD bylo recenzenty skvěle přijato a objevily se také nabídky pro vznik další kompilace. CD bylo slavnostně pokřtěno na R.U.M. party, první „live“ akci, která vznikla za vydatné podpory kladenské kapely DARK FUTURE. V dalších letech se R.U.M. začíná opírat pouze o dva členy, Alla (tvůrce většiny materiálu) a Goryho, tvůrce webových stránek. Zároveň dochází k navázání spolupráce s PigeonShit Agenycy a výsledkem je vznik pravidelných koncertních akcí pod hlavičkou Pigeon And Shit And RUM party, která do dnešních dní, čítala celkem osm setkání, na kterých se objevily kapely jako např: DESPISE, DARK FUTURE, OBLOMOV, INSANIA, RHODIAN, ZNOUZECNOST, NAPALMED, DARK GAMBALLE, TROLLECH, ANHEAD..a v neposlední řadě také SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY Fanzin zároveň ze svého názvu (opět tak trochu samovolně) odstraňuje tečky. Současná podoba fanzinu se zatím opírá o webovou podobu. Počátkem roku se také Gory stává dopisovatelem webmagazínu PAYO. All již delší dobu spolupracuje s Dejvy Krédlem (DESPISE) na poslední hodince pořadu Hard And Heavy, který běží každou neděli na vlnách rádia BEAT.

Začátkem roku 2007 se RUM zine podílel na pořádání PIGEONSHIT AND RUM PARTY WEEKENDU, kterého se účastnily kapely INSANIA, FDK a ASISTAR_T . Páteční koncert se konal v Kralupech nad Vltavou, druhá ve Slaném. Aby toho nebylo – All se stává redaktorem také black/doom“pagan/ambient zinu MORTEM. Rok 2008 je dobou spánku, která spočívá v rekonstrukci celého webu. Do dějin zinu tak vstupuje webmaster Masterbill a jeho přínos si můžete každý den s pečlivostí prohlížet…..

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *