VANESSA – Ghost Army (CD – 2019, ZNK)

Humáč, nihilismus, dekadence aneb VANESSA v novodobé éře potřetí. A fans? Ti nemusí vůbec smutnit, neboť v principu zůstalo vše tak, jak to mají milovaní bastardi rádi. Novinka „Ghost Army“ je tímto rozhodně nemůže zklamat, přestože kvalit dvou předchůdců spíše nedosahuje. Paradoxně se však jedná o nejhutnější desku, jakou kdy Samír a spol. vytvořili. Svým způsobem lze kolekci chápat jako návrat ke klasičtější formě EBM, kterou byla VANESSA proslulá v devadesátých letech (dokonce zde vnímám určitou návaznost na „Monogamy“).

Zároveň je třeba upozornit na „ostré hroty“ syntezátorů, jež velmi výrazně evokují žánrové retro a víceméně se pohybují na vlnách žánrové klasiky. Jakoby to všechno člověk už někde slyšel jindy a jinde. Naproti tomu ovšem stojí jedinečné ZLO, temné a brutální know-how, jímž si VANESSA dokáže proklestit cestu k šiblému obecenstvu. V téhle „dobře organizované tlupě“ zkrátka všichni vědí „vo co go“. Vzteku je na albu opravdu strašně moc, texty nenechávají nit suchou na nikom a na ničem, Jindřich Forejt o tom ví už taky své („Mr. 4/8/“). V rámci syrovosti a středních temp, ve kterých se hudba převážně nese, lze desce přičíst k dobru celistvost.

Naproti tomu zde nenajdete klasickou top zabíjecí skladbu typu „Fízl na speedu“ či „Holky z gymplu“. Jedinou výjimkou je „Fotr je v lochu“, patřící už teď do zlatého fondu tuzemských oplzlostí. Po textové stránce sem koneckonců pasují i další, o tom nelze pochybovat, ovšem po té hudební se tu a tam objeví záblesky jednotvárnosti. Tento hendikep sice VANESSA dohání již výše zmíněnou brutalitou, což mnohým posluchačům bude jistě vyhovovat (pravděpodobně i imponovat), avšak přísnější ucho si přece jen může pomyslet něco o zábavě méně atraktivní. Z mého pohledu je na vině absence větší pestrosti. To je celé.

„Ghost Army“ představuje VANESSU v té nejagresivnější jakosti. Velkou devizou je bezesporu fantastický zvuk, jež si nikterak nezadá s obdobně laděnými tituly ze zahraničí. Pokud máte k dispozici kvalitní sluchátka, určitě si toto luxusně zvukomalebné divadlo dopřejte. Za mě tedy dobré, ale ruku na srdce, fakt, čekal jsem o trochu víc…

Skladby: Nibiru, Captagon, Nepodobat se jim, Mat je zlo, Špína Evropy, Fotr je v lochu, Digitální řev, Mrtvá dáma, Mr. 4/8, Bílá bohyně. Obyčejná penetrace.

Sestava: Samír Hauser, Miroslav Papež, Jaroslav Stuchlý.

ALL

https://www.facebook.com/vanessa.ebm/

2 thoughts on “VANESSA – Ghost Army (CD – 2019, ZNK)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *