SHAARK – Jdeme do toho znovu po hlavě! Hraní pro radost je pro slečinky a pro borce, co si sem tam zahrajou u ohně nebo v hospodě

Albový návrat po dlouhých čtrnácti letech! Kapela SHAARK dlouhá léta patřila mezi nejvytrvalejší thrashmetalové spolky, ovšem hezky dlouho zůstávala spát. Dokud ale nevidíte žraloka propíchnutého harpunou, nikdy si nemůžete být jistí tím, že už se nikdy nevynoří. Důkaz? Comebackové album „Deathonation“, jež prezentuje SHAARK v tradičních thrashmetalových barvách. Při jeho poslechu jsem se musel několikrát štípnout, neboť tohle je ten starý dobrý SHAARK. A k tomu všemu ještě nějaké ty čerstvé ingredience. Myslím si, že význam tohoto rozhovoru je více než jasný. Na mé otázky odpovídal vokalista Peroon.

Pokud mě oči neklamou, tak by příští rok měla kapela SHAARK oslavit třicáté narozeniny! Plánujete na své kulatiny nějaké speciální překvapení? Jak často se třeba ohlížíte za svou historií? Vedete si např. nějaký kapelní archiv?
Ahoj Aleši a všichni Rumziňáci!! Ano, je tomu tak, příští rok opravdu slavíme třicáté narozeniny, čas letí jako bláznivý, jak zpíval kdysi dávno božský Kódl. Speciální překvapení pro nás bude, pokud to v téhle debilní době vůbec budeme moct oslavit. Nějaké překvapení snad přichystáme, ale zatím v našem týmu spekulujeme, o co přesně půjde… a stejně bych to teď neprozradil… V kapele si archiv určitě nevedeme. Jako jasně, nějaké fotky máme vypálené na CD, ale to je tak všechno, žádného kronikáře nemáme. 🙂

Moc by mě zajímalo, jak s odstupem času nahlížíte na všechna vaše alba? Sice jste nikdy výrazně neexperimentovali, ovšem je zcela zřejmé, že každé album SHAARK je trochu jiné… A vlastně v každé kapitole jste kapelu předváděli v trochu jiném odstínu. Souhlasíš?
Já bych neřekl, že jsme nikdy neexperimentovali, např. na třetí desce jsme použili čtyři vokalisty, což je samo o sobě dost unikátní, čtvrtou desku pak nahrávalo celkem sedm lidí, někteří se i díky hraní Alexe a Zdenála v MASTER objevili jako live muzikanti na našich koncertech, tak jsme jim dali možnost si s námi nahrát album. Na naše předchozí alba proto nahlížíme s respektem, rozhodně bychom na nich nic neměnili. Je pravda, že nejen zvukově je každé album jiné, ale my si prostě rádi hrajeme se zvuky a nápady. Náš skladatelský tandem Alex – Zdenál je co se týče nápadů nevyčerpatelnou studnicí, které na nás s Bájou chrlí. Vždycky pak vybereme to, co se nám všem líbí nejvíc.

Počítáte někdy v budoucnu s reedicemi starých desek? Třeba i na LP?
Reedice starých desek už vyšla v elektronické podobě ve spolupráci s našim vydavatelem Slovak Metal Army (zdravíme Juru Haríňa) a je dostupná na všech digitálních platformách, jako třeba Spotify, YouTube Music apod. Co se týče LP, tak přemýšlíme zatím pouze o nové desce „Deathonation“, a to až v moment, kdy začneme zase koncertovat.

Kdyby bylo možné vrátit čas… Našli byste nějaké rozhodnutí, které z dnešního pohledu pokládáte za neuvážené? A co bylo naopak tím klíčovým? Takovým, které vás dokázalo výrazným způsobem posunout v mnoha ohledech?
Tady odpovím jednoznačně a rychle. Ne. Je to všechno dějepis, všechno se stalo proto, že se to stát mělo a nemá cenu se v tom jakkoliv šťourat. 🙂 Jsme tady pořád, a to je nejdůležitější!

Devadesátá léta metalu přála, jistě máte na tuto dobu spoustu nezapomenutelných zážitků. Co ovšem očekáváte od té dnešní? Zkuste porovnat současnou metalovou komunitu s tou tehdejší? V čem spatřujete největší rozdíly?
Devadesátky byla jedna velká jízda, nikdo moc nic neřešil, hrálo se pořád a všude, v podstatě skoro každý víkend byla nějak štace, potkávali jsme se s kapelama, kecali o všem možném… a v devadesátkovém duchu jsme udělali i novou desku. A teď? Metalová komunita je dle mého názoru pořád stejná, v ní rozdíly nevidím, každý jsme kousek dál, ale furt jsme stejní kamarádi. Je tady ale něco, co nám do všeho hází vidle a my jen koukáme, kroutíme hlavama s nechápeme, co se to vlastně děje. Už teď píšeme s kamarádem Majkým texty na nový materiál. Zkusíme se s touto dobou v textech vypořádat po svém!

Které období kapely SHAARK pokládáte za to nejúspěšnější? Osobně bych tipoval to kolem alba „Propaganda“, tehdy o vás bylo opravdu hodně slyšet…
Tohle je těžká otázka. Shledávám rozdíl v tom, jestli je tě slyšet, nebo jestli jsi doopravdy úspěšný. Ano, tehdy sice SHAARK postoupil do finále New Rock Generation, ale osobně si myslím, že největší úspěch jsme sklízeli až později, ať už je to předskakování před TESTAMENT, EXODUS nebo turné s klukama z TORTHARRY. Nebo i hraní na Masters of Rock, Rock for People, Brutal Assault nebo Benátské noci. My jsme prostě rádi, že jsme pořád tady a že můžeme lidem předávat naši energii.

Přiznám se, že právě nové album „Deathonation“ mi svojí vitalitou a svěžestí hodně připomíná již zmíněné CD „Propaganda“, i navzdory tomu, že novinka se drží spíše thrashmetalových kořenů. Přijde mi, že jste nalezli přetrženou nit a že máte nyní opět velkou chuť do skládání. Kde se vzaly ty prvotní impulsy spojené s návratem?
Prvotní impulzy vzešly od Alexe a Zdenála, kteří po odchodu z MASTER dostali spoustu dotazů na to, co teda bude se SHAARKem. Kluci se rozhodli, že SHAARK obnoví v plné parádě. Sešli jsme se všichni, tedy i Trachta a Skrblík, ve zkušebně, abychom se domluvili co a jak dál. Nakonec jsme se dohodli, že budeme dál pokračovat jako kvarteto (zdravíme Ashoka????). „Deathonation“ je výsledkem intenzivní práce, nechceme jej srovnávat s nějakými předchozími deskami, prostě to z nás takto padalo. Pak jsme to jen přenesli do digitální podoby. Deska je na světě, je svěží, je nová a my z ní máme obrovskou radost! Ale jak jsem říkal před chvilkou, máš pravdu, hlavně jsme chtěli trošku těch devadesátek, kdy „Propaganda“ vyšla, nacpat do nové desky. Snad se nám to povedlo.

SHAARK byli v textech vždy hodně kritičtí. Jak je tomu ovšem na „Deathonation“? Jsou v textech obsaženy i myšlenky, které jste doposud nikdy nerozvinuli?
Kritičtí jsme myslím pořád hodně. Přece jen nehrajeme songy o lásce a porozumění, to přenecháváme jiným borcům. Určitě jsou v textech poprvé rozvinuty myšlenky o tom nepodařeném paskvilu, který nás obklopuje, a tím je Evropská unie a naše současná vládnoucí garnitura. Poprvé jsme udělali dvojsong, který na sebe navazuje zatím pouze jednou textovou pasáží. Na příští desku bychom rádi dostali jiný dvojsong, ale tentokrát provázaný hudebně… Pořád je něco nového a rozhodně se nechystáme usnout.

Na desku jste umístili hodně odvážnou předělávku „Speed King“ od DEEP PURPLE. Výběr mě opravdu překvapil… 🙂 Kde se tento nápad vzal?
Musím říct, že výběr překvapil i mě a Báju. 🙂 Nápad je nepochybně z hlavy Zdenála, který má starý hard rock v krvi po svém tátovi, hrají spolu v hardrockové kapele POKUSY. Volba překvapivá, ale o to víc si myslím, že se bude líbit…

Biografie SHAARK byla úzce spjata i s legendárními MASTER. Spolupráce s Paulem Speckmannem vám určitě mnohé dala, ovšem jak na onu spolupráci vzpomínáte s odstupem času? Je vám třeba i trochu líto, že jste SHAARK byli nuceni svým způsobem „šidit“? Máte nyní o to větší motivaci si tohle všechno vynahradit?
Spolupráce kluků s Paulem nám mnohé dala, ale také mnohé vzala. To je prostě bez diskuzí. Kluci mají spoustu kontaktů, spoustu zkušeností s životem člověka, který tráví třeba měsíc a půl na turné, spoustu zkušeností s nahráváním a skládáním nových věcí. To je pozitivní. Ale své negativa to samozřejmě mělo v tom, že jsme ze začátku hledali náhradníky na živá vystoupení, a jak plynul čas, tak hrát se v podstatě přestalo úplně. Dohnat se to nesnažíme. Jsme o pár let starší, máme rodiny, ale hraní spolu nás pořád baví a naplňuje, proto to děláme. Ohlížením se zpátky se nic nevyřeší. Jedeme dál, tak to je.

Nechci, aby to vypadalo senzacechtivě, ale co bylo tím pravým důvodem odchodu Alexe a Zdenála z MASTER? Bylo tím důvodem obnovení SHAARKu, nebo jste k němu přistoupili až po jejich odchodu?
Pravé důvody odchodu Alexe a Zdenála zůstanou pod pokličkou, není etické to kdekoliv rozebírat. SHAARK byl obnoven až po odchodů kluků z MASTER, takže aspoň dílčí odpověď: obnova SHAARK tím důvodem nebyla.

Jak dlouho vznikal materiál na „Deathonation“? Bylo vaším cílem si nahrávkou svým způsobem připomenout kořeny SHAARK? V součinnosti s moderním zvukem vznikl takový zajímavý „cross“, ovšem je možné, že ho postřehnou jen ti letití posluchači… 🙂
Materiál, tak jak je teď možné jej slyšet na CD, vznikal postupně. Ale musím jedním dechem dodat, že bicí a kytary vznikly kompletně během snad dvou měsíců! Proces tvorby vokálních linek byl vzhledem k mému současnému bydlišti na severu Čech poněkud komplikovanější, ale myslím, že nakonec se to zvládlo v pohodě. Nejvíc toho stejně vznikne vždycky až ve studiu, tam je takové to jiskření, které se jen přenáší do finální podoby.

SHAARK jsem vždy vnímal jako kapelu poměrně ambiciózní. Jak je tomu v současnosti? Chcete hrát spíše jen „pro radost“, nebo se do všeho opřete se stejnou intenzitou, jako tomu bylo v devadesátých letech?
Hraní pro radost je pro slečinky a pro borce, co si sem tam zahrajou u ohně nebo v hospodě. My do toho jdeme pochopitelně po hlavě!

Vždy byly kapely, které v rámci svých žánrů udávaly směr. Jak je tomu z vašeho pohledu v současnosti? Našli byste např. kapely, které jsou podle vašeho názoru stále v mnoha ohledech před ostatními?
Jednoznačně. SLAYER, TESTAMENT, ANTHRAX, EXODUS, KREATOR, SODOM… To jsou stroje, které se staly kultem a které to prostě s výjimkou SLAYER pořád zvukově i instrumentálně drtí dál!

Budoucnost spojená s koncerty je stále hodně nejistá. Jak na covidovou zápletku nahlížíte? Jak zásadně současný stav věcí narušil vaše plány?
Jak jsem říkal výše. Nejsme jediní, koho ta sračka zasáhla. Všechno je stopnuto. Bod mrazu. Nikdo nemá tušení, jak z toho ven. Všude kolem jen vakcinace, plošné testování a podobný kraviny. A to živé hraní, to, kde nejvíc spojujeme naše energie, to chybí. A jak jsem řekl v úvodu, ten čas letí jako bláznivý a nikdo ho nezastaví. Nelze nemít obavy, že svět, jak jsme ho znali do března 2020, se sem už možná nikdy nevrátí.

Naše plány jsou pochopitelně narušeny hodně. Máme nové CD, máme trička, ale nekoncertujeme, tudíž neprodáváme v požadované míře a nepředáváme taková kvanta energie, jak jsme si v září 2019 mysleli. A to je prostě špatně. Ale ať nekončím negativně. Musíme prostě doufat, že se ta situace otočí a že se zase budeme potkávat a smát a pařit…

Děkuju moc za rozhovor, přeji pevné zdraví!
My taky moc děkujeme! Držme se, přátelé.

ALL

https://www.facebook.com/shaarkcz/

One thought on “SHAARK – Jdeme do toho znovu po hlavě! Hraní pro radost je pro slečinky a pro borce, co si sem tam zahrajou u ohně nebo v hospodě”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *