SCABBARD – Stále ustupujeme šmejdům. Pomalu a jistě směřujeme k další válce!

Návraty jsou krásná věc a pamětníci si ruce mnou. Kdo by si nepamatoval na deathmetalovou partu SCABBARD, v rámci CS undergroundu velice úspěšnou, fanziny opěvovanou? Oběma albovým počinům se v devadesátých letech dostalo patřičné pozornosti a je skutečně velká škoda, že se SCABBARD nepodařilo dostat přes bludný kořen a vydržet ještě o nějaký ten rok déle. Nicméně po dlouhých dvaceti letech (!) kdysi slavné jméno ožilo znovu, a to prostřednictvím comebackového díla „V říši zla“. Zdaleka ovšem zapomeňte na atmosférický death metal. Současní SCABBARD vsadili na mnohem údernější deathmetalovou formu, jež ctí výhradně pravidla „staré školy“. Na mé otázky odpovídal letitý lídr Alex Varmuža, baskytarista a vokalista v jedné osobě.

Alexi, vítej u rozhovoru pro Rumzine! V úvodu bych se rád zastavil u počátků kapely SCABBARD, která v průběhu devadesátých let patřila k předním deathmetalovým spolkům u nás. Jak vzpomínáš na tuto dobu? Okolnosti vám byly tehdy nakloněny, přemýšlel jsi někdy o tom, že byste to postupně nakopli po vzoru spřízněných KRABATHOR?
Devadesátky byly super. Metal tady v podstatě začínal, lidi byli hladoví po tvrdé muzice, kapely si pomáhaly a na všech akcích, kde byl rambajz, bylo narváno. Jsem rád, že jsem tu dobu zažil v řadách SCABBARD. Všechno vznikalo za pochodu: první metalové ziny, festy… V tu dobu jsme dělali vše, co bylo v našich silách a hlavně možnostech – myslím jak hráčských, tak finančních. Na rozdíl od KRABATHOR jsme byli skoro všichni ženatí a nebylo tolik času a financí na to, abychom mohli tak často koncertovat v zahraničí. Několik akcí za hranicemi ovšem proběhlo.

Pamatuji si, že ohlasy na váš debut „Beginning of Extinction“ byly opravdu skvělé. Vzpomeneš si na nějaký okamžik, který ti v souvislosti s úspěchem alba utkvěl v paměti?
Ohlasy byly super. V tu dobu moc metalových kapel nemělo vlastní vydané CD. Hodně nám pomohl manažer KRABATHOR Pedro, který nás dostal i do distribuce Morbid Records, čímž nám otevřel cestu do zahraničí. Byli jsme celkem vykulení z toho, jak skvěle si deska vedla. Dostávali jsme kladné ohlasy snad z celého světa. Všechno probíhalo přes poštu-dopisy, takže hodně práce s odepisováním, chozením na poštu…

Neméně kvalitní „dvojka“ „Extended Mirror“ přišla na řadu za další tři roky, ale dle mého soudu se jí nedostalo takové publicity. Bylo tomu tak skutečně? Cítili jste, že se na přelomu milénia začalo cosi lámat a že se i metalový trh postupně proměňuje?
Máš pravdu, že už to bylo o malinko horší, ale pořád super. Nastávala doba, kdy sem začaly jezdit ve velkém počtu zahraniční kapely a pro ty české to začalo být o to složitější. Odliv fans na koncertech byl značný a spousta českých a slovenských kapel zanikla.

Co tehdy stálo za koncem SCABBARD? Když na to tak s odstupem času vzpomínám, říkám si, že jste se rozplynuli jako pára nad hrncem, v podstatě z ničeho nic. Vybavíš si např. ještě ten úplně poslední koncert tehdejší sestavy?
Všechno začalo velkými povodněmi, které byly na Moravě. Přišli jsme o zkušebnu a skoro celý aparát. Kompletně všechno skončilo pod vodou na několik dní. Do toho pak odešel zpěvák, kytarista Pavel byl hodně nemocný, všichni jsme měli malé děti, hypotéky a už nebyla vůle ani síla to znovu rozjíždět. Žádný rozlučkový koncert jsme ani nedělali. Prostě jsme se dohodli, že to balíme a hotovo. Poslední akce byla myslím v Bratislavě, ale úplně jistý si nejsu.

Je neuvěřitelné, že téměř po jednadvaceti letech vydali SCABBARD nové CD. U něj se brzy zastavíme. Mě však zajímá, co se dělo s tebou a ostatními kluky v průběhu těch dlouhých let? Zkoušeli jste se třeba dát znovu dohromady v původní sestavě? Jsi s bývalými spoluhráči ještě v kontaktu?
Tak jak jsem už říkal: všichni jsme měli rodiny, chodili do práce, prostě normální život. Kytarista Pavel bohužel zemřel, Sura (bubeník) hraje v kapele, ale žádný nářez, jen oslavy, svatby atd. Druhý kytarista Libor si pořád hraje na kytaru, ale jen doma a zpěvák Vavřa taky nikde neřve. V kontaktu jsme sem tam přes telefon a sociální sítě. Se Surou se občas potkáme na pivku, koncertě, festu.

V podstatě jedna generace odešla a SCABBARD se v pozměněné sestavě vrátili na scénu. Zajímalo by mě, jestli jsi pečlivým okem sledoval, jaké vychází nahrávky, co je dnes tzv. v kurzu atd.?
Tak metal jsem samozřejmě poslouchal dál, i když s asi pětiletou přestávkou, kdy jsem neposlouchal skoro nic, ani jsem nechodil na koncerty. Hlavně jsem poslouchal kapely, které jsem už znal a po nových  se nepídil. Vůbec jsem nevěděl, co bylo v kurzu a většinu českých kapel jsem vůbec neznal. Až jak jsme začali znovu hrát, tak jsem se hlavně díky fejsbuku začal prokousávat a seznamovat s místní scénou. Byl jsem fakt překvapený tím, kolik kapel tu máme a kolik z nich je opravdu kvalitních.

Jak následně probíhala reinkarnace SCABBARD? Kde se vzaly první impulsy spojené s obnovením před lety respektovaného jména?
Oslovil jsem bývalé členy kapely asi před 8-9 lety, jestli by neměly chuť se do toho znovu pustit, ale nepochodil jsem. Pak jsem to později zkoušel opět, ale zas nic. Něco sice proběhlo, i zkoušku jsme měli, ale to bylo všechno. Libor by i hrál, ale rozcházeli jsme se ve stylu, Sura s Vavřou se už do toho kolotoče vracet nechtěli. Rozhodl jsem se tedy, že do toho půjdu sám a seženu si lidi do kapely. Zkrátím to, protože by to bylo nadlouho… Vystřídali se tu celkem tři kytaristé, dva bubeníci a dnes jsme, doufám, v sestavě, která chvíli vydrží. Ze začátku jsme chtěli jen tak blbnout ve zkušebně, popíjet, pokecat, ale s postupem času, když jsme začali zase dávat dohromady první songy, tak mě to čím dál víc začalo táhnout na pódia a mezi lidi. Zjistil jsem, že mi to všechny ty roky dost chybělo a jsem rád, že jsem se do toho zase pustil, i když v mých letech je to někdy fakt těžké.

Tvorba SCABBARD se vyznačovala valivým a atmosférickým death metalem. Přiznám se, že i v tomto stylu jsem očekával váš návrat, ovšem evidentně jsem se spletl. „V říši zla“ je nekompromisní old school death metal s prvky thrashe. Co je tou hlavní příčinou, že album zní právě takhle? Má nyní hlavní podíl na směřování kapely nový kytarista Tomáš?
Tak hrajeme to, co cítíme a co z nás leze. Já dělám všechny texty a vždycky přinesu nástřel skladeb, a kluci už si dodělají zbytek. Měl jsem vážný úraz ruky a skladby dělám tak, abych je byl schopný zahrát, protože hraju v podstatě jen dvěma prsty. Je to hodně dané i tím, že jsme ve třech a oproti minulému SCABBARDU chybí druhá kytara a klávesy. Ale tak nám to v současnosti vyhovuje a nikoho dalšího nehledáme. Před dvěma měsíci jsme vyměnili bubeníka. Přišel k nám Alan, který hraje ještě v DIRTY TALKING, takže nové věci budou pravděpodobně trochu tvrdší ve srovnání s tím, co je na novém CD. Uvidíme, kam se posuneme.

Výrazivo kapely pozměnily nejen české texty, ale také jejich stylistika. Přiznám se, že ona přímočarost mě hodně zaskočila, ale dost možná zbytečně hledám u nových SCABBARD ten původní odkaz. Už ses setkal s podobným viděním vaší tvorby?
Ze začátku, když jsme začali zase koncertovat, tak jsme se s tím setkávali poměrně často. Lidi po nás staré skladby opravdu chtěli. Byl jsem překvapený, že tomu bylo i u mladých fans, kteří v té době ještě ani nebyli na světě. Češtinu jsme zvolili vlastně z pohodlnosti, protože já moc anglicky neumím a nechtělo se mi drtit texty v angličtině. (smích) A také z toho důvodu, že většinu koncertů máme po české a slovenské republice. Chtěl jsem, aby posluchači textům rozuměli. Je fakt, že kdybych možná věděl, že nám letos vyjdou u Awakening Records v reedici obě stará CD i dvě dema a že bude propagace po světě, tak bychom se rozhodli nazpívat nové CD v angličtině. S tím, že nás budou fans srovnávat se starými SCABBARD, jsme počítali. Pro mě osobně je to ale uzavřená kapitola. Je tu nový SCABBARD a uděláme všechno proto, abychom naše fanoušky nezklamali.

Jak moc je rozzlobenost na svět blízká tomu, co nyní prožíváš ty sám? Úplně tě vidím, jak sedíš večer u televize a nadáváš na celý svět! Přesně tak je tomu i v tvých textech. Jsou právě texty odrazem tvé aktuální nasranosti?
Pravdou je, že svět jde pomalu do prdele. Alespoň tedy takový, jaký jsme znali. Na zprávy se radši už ani nedívám. Všude samý bordel, gender, multikulti, BLM… prostě šílenci řvou po celém světě a většina normálních lidí se nechává pomalu ovládat. Buď je to z pohodlnosti, nebo se bojí, aby nebyli nějak onálepkováni. Pořád těm šmejdům jen ustupujeme, místo toho, abychom jim dali po držce. Myslím, že není moc daleko k válce a že dobře už bylo. Někdy jsem fakt hodně nasraný a v textech se to asi projevilo.

SCABBARD tvoří pouze trojice muzikantů. Je to v současné chvíli výhoda, nebo je to spíše limitující?
Jak se to vezme. Na jednu stranu nemůžeš tak moc propracovat skladby a je méně srandy, než když nás bylo pět. Na druhou stranu se všechno lépe komunikuje a nevzniká tolik třenic. A také je víc místa v autě (smích).

Jak vnímáš současný metalový underground? Vkročil jsi znovu do téže řeky! Jaký je to pocit, být opět součástí toho metalového kolotoče?
Jsem rád, že jsem se do toho znovu pustil. Je super stát znovu na pódiu, ten kontakt s fanoušky mi chyběl, živé hraní taktéž. Také potkávám lidi, které bych normálně už asi nikdy nepotkal, staré kamarády z devadesátek atd. Zase jezdíme po festech a je to super. Akorát jsem trochu zklamaný z nevraživosti některých kapel, závisti a podrazů. Tohle se bohužel děje i v undergroundu. Dřív tohle až tak nebylo, alespoň jsem se s tím nikdy nesetkal. Vytrácí se slušnost, tolerance a chuť si pomáhat navzájem. Bohužel. Nic to ale nemění na tom, že jsem rád zpět. Většina kapel a lidí motajících se kolem dění v undergroundu je snad v pohodě.

Ozývají se vám i posluchači, kteří pamatují tu původní éru SCABBARD?
Jo, ozývají a celkem hodně. Nečekal jsem to a nikdy bych si nepomyslel, že starý SCABBARD byl tak známý. Objednávají si stará CD, ale zároveň s tím i nové, což je super. Jsou rádi, že jsme zpět a nová deska se jim líbí, alespoň tedy většině z nich, i když původně čekali asi něco jiného.

CD jste vydali o Slovak Metal Army. Počítám, že s Jurou jste se znali už dřív, takže asi nebylo těžké se na spolupráci dohodnout. Můžeš ale i tak popsat, jak tento nový svazek vznikl? Jak s odstupem několika měsíců hodnotíš vzájemnou spolupráci?
Asi budeš překvapený, ale s Jurou jsme se osobně neznali, asi jsme o sobě věděli, ale nevzpomínám si, že bychom se spolu někdy dříve bavili. Původně jsme byli rozhodnutí, že vydáme jen EP a pak s tím oslovíme potenciální vydavatelství. Jednoho dne jsem dal na náš FB, že hledám někoho, kdo by nám pomohl s obalem právě na to EP. No a ozval se Juro, že by nám vydal rovnou celou desku. Tak jsme se nějak dohodli. Juro je super člověk a kamarád, kapelám z undergroundu pomáhá ze všech sil. Má to v dnešní době korona krize také velmi těžké. Spolupráce funguje dobře, vždycky se domluvíme.  Pro kapely, které má pod svými křídly, dělá co může. Od vydání desky až po propagaci.

Dvacet let jste čekali na další album. Když je nyní venku, koronavirus hatí veškeré plány na koncertní aktivity. Jak nyní v rámci kapely spolupracujete? Máte třeba i díky současnému stavu více času na skládání nového materiálu?
Je to k hovnu. Letos nám odpadla část turné, jestli odpadne i ta v příštím roce, tak mě jebne. Je za tím spousta práce-domlouvání kapel, termíny v klubech…. Teď všechno přeobjednávat a ani to není jisté, že to proběhne. Teď bychom měli propagovat nové CD a ne sedět ve zkušebně. Na druhou stranu, jak jsem už říkal, máme nového bubeníka, tudíž je čas na sehrání a i na to, aby se vše v klidu naučil. Zkoušky máme normálně. Z nových věcí máme hotových zatím jednu, něco mám rozdělaného, ale není kam spěchat. Nejdřív chceme představit lidem nové CD. Všechno se vlastně díky covidu posune a nemá cenu hrnout do lidí další nové věci, když jsme zatím nestihli zpropagovat aktuální CD.

Alexi, děkuji za rozhovor. Pokud máš nějaký vzkaz pro čtenáře Rumzinu, je nyní ta nejlepší příležitost. Ať se daří na všech frontách!
Taky moc děkujeme za prostor, který jsi nám dal v Rumzinu. Lidi, vydržte to! A pokud můžete, podpořte kapely a vydavatelství nákupem CD a merche. Musíme stát při sobě a zas bude dobře, aspoň doufám. Děkujeme všem, kteří si koupili naše CD, ať už staré vydané v reedici nebo to nové! Děkujeme za Vaši podporu, moc to pro nás znamená. Mějte se a snad se brzy uvidíme na koncertech.

ALL

https://scabbard-sma.bandcamp.com/

2 thoughts on “SCABBARD – Stále ustupujeme šmejdům. Pomalu a jistě směřujeme k další válce!”

  1. Nazdar Alle. Rozhovor jako vždy parádní. Nová deska Scabbard mě zas až tak nebaví. Takový nenadchne neurazí. A žel opravdu nedosahuje kvalit desek z ´90. Ale jak píše Alex, je to vlastně nová kapela.

  2. Ahoj Asuro, přiznám se, že jsem taky čekal něco trochu jiného… rozhovor byl důvod, jak se na to všechno zeptat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *