Radek Hajda (SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY)

Do třetího dílu „Hudby našich otců“ jsem si přizval dalšího skvělého hosta, kterým je Radek Hajda, letitý lídr SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY a zároveň i šťastný otec dvou synů. I jemu jsem pochopitelně položil dotazy šité na míru a musím se přiznat, že u některých odpovědí jsem se fakt od plic zasmál a v textu jsem dokonce musel zredukovat počet smajlíků. Zároveň jsem si ale uvědomil, že některé Radkovy příhody jako bych už někde viděl. 🙂 Přeji příjemnou zábavu, fakt to stojí za to!

Ahoj Radku! Jak moc rodičovství ovlivnilo tvůj osobní život? Změnil se např. nějakým způsobem tvůj přístup k životu? Přehodnotil jsi nějaké věci, na které ses dříve díval očima kluka bez závazků?
Ahoj Aleši! Zní to jako to nejhorší klišé, ale s dětmi se mi opravdu život obrátil naruby. Nejhorší asi byla ta totální ztráta volného času na začátku, když kluci byli malí, a s tím spojené téměř absolutní sebezapření, resp. popření ega, protože pokud člověk není úplný sociopat, životní priority se mu poněkud přeskládají a „já“ je až někde na pozadí (smích).

S manželkou Hankou tvoříte základní stavební kostru SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, to dneska ví určitě každý fanoušek vaší kapely. Jak ovšem vypadá u Hajdů např. takové víkendové vstávání a třeba snídaně? Poklidné rozjímání u kávy a nějaké příjemné nahrávky, anebo úplný opak, tj. děti tahají chudáky rodiče z postele? 
Poklidně můžeme rozjímat leda na hotelu po koncertě. Nevím, jak to ty potvory malé poznají, ale když mají jít do školky, nemůžeme je vytáhnout z postele, zatímco o víkendu už v sedm buntují. Do osmi je nějak ukecáme snídaní a pohádkou, pak už většinou ne. A když dojedeš v šest ráno z koncertu, je to pecka (smích)!

Na výletěMá tvoje rodina nějakou kapelu, případně interpreta, na kterém se shodnete úplně všichni? Prozradím, že u nás doma jsou to např. TATA BOJS…
Vojtovi je šest, Toníkovi čtyři, takže na to je ještě brzy. Samozřejmě mají rádi soundtracky svých oblíbených pohádek, takže chvilku „sosáčkama sosáme“ a na to napálí Sheryl Crow – Real Gone z filmu Cars. 🙂 Ale třeba Vojta má super naposloucháno cca 20-30 minut poslední Yossiho sólovky „Desert Butterflies“, protože když jsem ji točil v autě, vozil jsem ho dvacet kiláků do školky do našeho nového bydliště. I teď, když ji pustím, rozzáří se mu oči a začne zpívat. A že tam je tónů…

Jaký je Radek Hajda vlastně rodič? Dovolil bych si tvrdit, že jsi člověk spíše přemýšlivý a klidný, takže mě zajímá, jestli dokážeš taky někdy pořádně explodovat? 🙂 Čím tě třeba dokáží děti s určitostí vytočit?
Moje děti mě vytáčí spolehlivě téměř vším. 🙂 Bohužel jsou povahou po mně, takže je to doma neustálé „poměřování pinďourů“. Kdo víc, kdo dál, kdo déle, kdo je vytrvalejší, kdo paličatější… A když se Hanka zeptá mých rodičů, jestli jsem byl taky takový, jen se smějí. Aneb „všechno se ti vrátí, no to mi věř…“. 🙂 Na druhou stranu – když opravdu zvýším hlas, ví, že je zle. A když zařve Hanka, leknu se i já, hlavně v autě. Holt dobrá hlasová hygiena. 🙂

Hraje u tebe doma hudba nepřetržitě, často, nebo vyposloucháváš své oblíbence převážně v soukromí?
Zatím převážně v soukromí, resp. na sluchátkách v práci, protože doma fungují Murphyho zákony – jak strčím cédo do přehrávače, do minuty se zjeví nějaké monstrum a chce se dívat na pohádku (smích). Ale to se doufám přelomí…

Radek Hajda familyKdyž bych dorazil k tobě domů na návštěvu (ne že bych se zval :)), poznal bych okamžitě, že se nacházím v rodině aktivních hudebníků, potažmo členů metalové skupiny? Všímáš si třeba rozdílů, když se nacházíš v úplně jiném prostředí, kde se např. hudbě vůbec nefandí?
Asi bys to poznal, jelikož obýváku vévodí nejtěžší kus našeho nábytku, sen všech stěhováků, pianino Petrof z roku 1924. Na něm Anděl, Břitvy, Youtubefest.. V pracovně zase máme takové malé domácí studio a různě po baráku rozstrkaný kompletní sajlentovský aparát, protože zkušebnu jsme zrušili a zkoušky buď řešíme placeným pronájmem zkušebny nebo akusticky u nás. Navíc Hanka dává doma soukromé hodiny zpěvu, takže zpěvový apec je v pohotovosti téměř neustále – zapneš, zpíváš. Když přijdou za klukama děcka ze sousedství, neví, do čeho mají třískat nebo řvát dřív. 🙂

Do jaké míry se s metalovou hudbou střetávají tvoje děti? Dovolíš si doma pustit úplně všechno? Třeba i takovou muziku, kde jsou vulgární texty a naprosto zřetelná agrese?
Myslím, že mám docela dobrý hudební vkus, takže no problema. Gró mojí sbírky tvoří GAATE, Tomáš Kočko, ANATHEMA, OPETH, PORCUPINE TREE, KATATONIA, z těch relativně tvrdších třeba GOJIRA, nic „závadného“…

Vybavíš si nějaký vtipný zážitek, jež je spojen s metalovou tématikou ve vztahu k tvým dětem?
Pobavil mě třeba udivený výraz ve tváři Rolanda Grapowa, když jsme k němu dojeli nahrávat „Návaz“ a přivezli si krom dvou beček a výčepu taky ročního prcka a babičku na hlídání. 🙂

Radek_SSOGE🙂 🙂 🙂 Znají děti nahrávky SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY? Mají k vaší hudbě bližší vztah, když např. slyší maminku zpívat?
Hanku bezpečně poznají, já mám naopak zpívání zakázáno. 🙂 Svého času se dožadovali v autě „písniček, kde zpívá mamka“. Na koncert jsme je ještě nevzali, na to mají času dost, ale koncertní dodávku už znají dokonale, častokrát je přibereme a hodíme cestou na koncert na hlídání k našim. A když to vezmu kolem a kolem, oba vlastně absolvovali řadu koncertů ještě v bříšku. 🙂 Na druhou stranu – už se nám několikrát stalo, že když jsme skládali novou desku a kluci byli doma, Vojta se rozbrečel a museli jsme mu vysvětlovat, že nejsme smutní, že jen máme „smutnou“ muziku rádi (smích).

Stalo se ti někdy, že jsi složil skladbu, případně její část, a to pod vlivem inspirace, která má přesah právě k dětem a jejich bezstarostnému světu?
No nevím, já to mám spíš jako součást „psychoterapie“ a duševní hygieny, děti do toho netahám. Ale nikdy neříkej „nikdy“. 🙂

Jaký je tvůj názor na obaly gore kapel? Vzpomeneš si např. na obal CD, u kterého sis řekl něco ve smyslu: „Tohle už je fakt za hranou?“
Aniž bych proti tomu žánru něco měl, hudebně mě míjí, takže nemohu sloužit..

Teď naopak zase trochu humoru. Moje manželka se často baví tím, jak my, hudební příznivci, si často hýčkáme své sbírky a potomstvo vedeme k šetrnosti. Osobně musím říct, že se mi tohle docela podařilo, poškozeno mi bylo pouze jediné CD, jinak vůbec nic. Jak všechno tohle proběhlo (či probíhá) u tebe? Nějaké „ztráty na životech“?
Kdyby šlo jenom o placky, bylo by to v poho, ale když vidím, jak tlapou na kytary nebo mlátí do klavíru, srdce mi krvácí. 🙂 Desky jsou ok, nejpoškrábanějším kouskem je zatím DVD Pat a Mat. Ale nějaký čas jsem měl jiný problém – je super, když si chceš pustit CD a přehlídneš, že hlasitost na zesáku je vytočená na maximum. Album GAATE – Iselilja začíná na kotle – to byla panečku masáž srdce (smích)!

Hanka_SSOGEVychází hudební vkus tvých dětí od toho, co ty sám posloucháš?
Nic jim urputně necpeme, ale je logické, že je prostředí metalových rodičů formuje. Pokud časem půjdou svojí cestou, nic s tím nenaděláme, ale budu rád, když jim aspoň předáme něco jako „hudební vkus“. Mladší Toník docela ladí, Vojta má zase nejraději bicí a nedávno byl u televize uhranutý vážnou muzikou, tak snad něco „podědili“. 🙂

Jak bys odhadl vývoj metalové hudby směrem k nastupujícím generacím? Dříve byl metal hudbou mladých, avšak současná mládež má úplně jiné favority, resp. jiné „rebely“… Domníváš se, že se z metalu stane ještě o to víc minoritní záležitost?
Mám pocit, že se vše opakuje, jede „ve vlnách“, takže je možné, že i na metal ještě někdy dojde. V nejbližší době ale nečekám, že by někdo krom opravdu velkých kapel vyprodával stadiony a haly. My jsme rádi za plné kluby a užíváme si to.

Rodina a chod kapely. Jsou to ve vašem případě spojené nádoby? Máte stanovený nějaký určující model sladění kapely s životem rodiny?
No jéje! Když přijde nabídka na koncert, jako první věc zařizuju hlídání dětí, teprve pak zjišťuju, jak jsou na tom kluci v kapele. 🙂 Muziku děláme, až děti usnou, což znamená, že náš „free time“ začíná v deset večer. V tom je domek přínosem, zavřeme se v pracovně a můžeme do noci skládat, v paneláku bychom si to dovolit nemohli. Jen to ranní vstávání! Nicméně bez pomoci nejbližších bychom to nezvládli. V hlídání se střídají rodiče, švagrová, Hrncova máma… (smích).

Jaké novinky můžeš nyní z vašeho tábora čtenářům nabídnout? V jakém stádiu se nachází příprava nového materiálu?
Už potřetí ve stadiu „začínáme skládat“. Poprvé nám do toho vstoupila roční rekonstrukce domku, podruhé moje práce, kdy jsem půl roku nedělal nic jiného než programoval. Teď už to ale vyjde, do konce roku bychom chtěli mít nahráno. Záleží taky na Yossim, jak bude mít čas, vím, že teď začal pracovat na svojí třetí sólovce. Ale jsme neustále v kontaktu, určitě si na nás čas najde.

Díky moc za přispění do rubriky „Hudba našich otců“. Přeji tobě i tvé rodině vše dobré do roku 2016…
Díky! Nechť síla provází všechny muzikantské rodiče. 🙂

ALL

http://www.ssoge.com/

One thought on “Radek Hajda (SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *