NECNON MORTUSSS – Válečné konflikty 20. století (CD – 2018)

„Válečné konflikty 20. století“, to je vskutku nevšední název pro hudební nosič. Skoro by si člověk myslel, že se na něm vyskytuje mluvené slovo s odborným výkladem, případně rozhovory s válečnými veterány. V případě neratovické kapely NECNON MORTUSS se ale jedná o ryze deathmetalovou palbu, odkazující nejen na lidská neštěstí, ale především na díla metalových velikánů. Slovo „palba“ ovšem neberte až tak doslova, neboť CD nabízí hodně podprůměrnou zábavu, a to hned v několika aspektech.Především po zvukové stránce je nahrávka evidentně demáčová, ovšem to bych kapele ani nevyčítal, protože ne každá parta si může dovolit luxusně vybavené studio (byť tedy i v některých obývacích pokoji mohou vzniknout hotové skvosty). Co je ale evidentně špatně, to jsou zkostnatělé hudební postupy, jimiž se česko-slovenské kapely prezentovaly v dobách Utra metalů. Je sice možné, že klukům z NECNOC MORTUSS toto přirovnání dost možní ani nevadí, neboť zjevně milují old school, avšak i tento historický útvar je dnes prezentován v podstatně profesionálnější kvalitě.

Kapelu ovšem tlačí k zemi břemeno i díky velmi těžkému ústřednímu tématu. Alfou a omegou úpadku jsou v tomto ohledu opravdu hodně jalové texty, přičemž některé slovní obraty přináší obrovské překážky i pro samotného vokalistu. Ještě horší je to ale po stránce obsahové, ostatně posuďte sami prostřednictvím tohoto originálního přepisu: „Vyrazili na němce ve své špatné domněnce. Němci z bunkru vylezli, spojenci smrt nalezli. Kulomety kosily, kadencí smrt nosily…“ (úryvek z textu skladby „Bitva na Sommě“). Jenže ani v těch dalších položkách to není o nic lepší. Borci, tady jste fakt ujeli…

A co by to tedy chtělo? Více se odpoutat od svých vzorů, hledat vlastní tvář, a samozřejmě trochu víc dřít ve zkušebně. Co se týče textů, tak se domnívám, že si kapela na tomto albu uřízla až moc velký krajíc chleba a sama sebe zabetonovala ve spleti zašmodrchaných a mnohdy laciných vět. Nikdo učený však z nebe nespadl. S tím zásadním totiž mohou NECNON MORTUSS hnout poměrně snadno. Chce to ale zařadit více fantazie a zbytečně si neházet klacky pod nohy.

Skladby: Jízda tanků, Bitva v Ardenách, Peklo u Kurska, Šestidenní válka, Bitva na Sommě, Operace Pouštní bouře, Karpatsko – Dukelská operace, Smrt ve Vietnamu, Kosovo.

Sestava: Luban – kytary, Blackota – vokály, Hamr – bicí, Ilfiren – basa, vokály, zvuk

ALL

http://bandzone.cz/necnonmortuss

 

3 thoughts on “NECNON MORTUSSS – Válečné konflikty 20. století (CD – 2018)”

 1. Zdravím,
  děkujeme za kritiku, to vždy popožene směrem dopředu. Ale nedá mi to se neozvat:-) .
  Dobře odhadnuto – Zvukový záznam se dělal na koleni ve vlastní zkušebně. Nejsou peníze na drahé kvalitní profi studio s perfektně znícími bicími a s drahým kvalitním profi personálem.
  K hudbě jako takové – toto album se mělo jevit stylově jako hrubý, občas těžkotonážní a občas „řežba“ old school death metal – na tom se členové shodli a takový byl na toto album požadavek. „Obstarožní vzhled kapely“ ukazuje reálnou podobu členů – takto chodíme ven, do práce (výjimka je kabát basáka), na koncerty. Nic ve zlém, ale přestože je zřejmě v módě momentálně něco jiného, tak my nejsme ovce, abychom skákali tak, jak móda píská a snažili se tím zalíbit mase lidí (třeba maskami). Texty mají opravdu jen popisovat nejdůležitější elementy daných bitev a má to být přímočaře naservírované, bez žádných filozofických úvah a maskování zamýšlených významů. Beru to, že se to dalo napsat lépe, vždy je co vylepšovat. Na druhou stranu – nevím jak je na tom recenzent s cizími jazyky, ale přeložit/schovat to do angličtiny (jako to dělá asi 95% kapel), tak by se text z hlediska jeho provedení asi tolik neřešil. Rodilý mluvčí mnohem snáze najde něco co mu nesedí v jeho rodném jazyce, než v cizím. Přeložte si texty třeba od Cannibal corpse a zjistíte, že občas nemají ani hlavu, ani patu. Naše tvorba je pro české posluchače různého věku.
  Žádné kapely/vzory se nesnažíme napodobit. Každý z nás poslouchá úplně jiné kapely jak podobných, tak jiných žánrů. Je jasné, že nemůžeme překonat veliké kapely. Cílem je mít koníček, který nás baví – nic víc.
  Možná by pro někoho bylo zajímavé, že když jsem kapelu zakládal (s jedním bývalým členem), neuměl jsem na kytaru vůbec nic a nepoznal jsem ani to, že je rozladěná:-D. Z takovýchto nepolíbených individuí vznikla kapela. Takže lidé úplně bez zkušeností. Bohužel jsme měli v kapele úmrtí a nějaké vážné zdravotní problémy. Hromady nyní úspěšných kapel je poskládáno často z lidí, kteří už mají za sebou několik kapel, takže výkony a zkušenosti hráčů se na tom jistě odrazí.
  Samozřejmě určitě souhlasím, že máme co zlepšovat a tak tomu bude vždy…Až budeme hrát 20 let, tak ta vyzrálost a zkušenosti budou také jinde. Čím slušně přispíváme jako kapela je organizace koncertů a malých fesťáčků – k dnešnímu dni ze 133 koncertů jsme my zorganizovali 71 včetně asi 8 fesťáčků a to nejen v našem okolí a v tom budeme pokračovat.
  Každopádně ještě jednou díky za věnování času a kritice tohoto alba. Až bude další, pošleme. S pozdravem za Necnon Mortuss Luban

 2. Ahoj, díky za koment, držím palce, ať Vám všechno vychází!

 3. Ahoj,

  jen tak když bys měl chuť, můžeš porovnat co máme na bandzone nyní: první 2 skladby v playlistu…Vidíš nějaký pokrok?
  Zdraví Luban za Necnon Mortuss

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *