Metal Mondóka č. 654 (Pavluška „Rockinpiru“ Halášková)

Je tu   další díl METAL MONDÓKY, tentokráte v dámském provedení, což tady ještě nebylo. Šestnáct skladeb jsem pustil redaktorce PAYO webzinu, Pavlušce „Rockinpiru“ Haláškové, která měla z počátku mého testu respekt, nicméně nakonec se bez problémů do všeho zaposlouchala a její postřehy jsou opravdu zajímavé. Takže pánové, čtěte, kterak to vidí dívka…

HYPNOTIC SCENERY – Nothing Is A Chance (z alba „Deeper And Deeper“)

Začíná to zajímavě, až orchestrálně… ale u toho to pro mě, s prvními vokály, asi končí 😀 Víš, že já nejsem na takové hrdlořezy… Hudba je ovšem výborná, ale bohužel/naštěstí pro mě, to neznám. V těchto stylech se moc nevyznám, takže budu tipovat jen tak od vedle… hele, ale víš, že mi to teď něco připomíná? Jo, DISCORDANT tam od nás z Krnova, protože tam je kombinován čistější a „špinavější“ hlas jako u nich, ale ti to asi nebudou viď? Hehe… Ale jo, hudba se mi dost líbí… takové řízné kytary a ty vyhrávky jsou moc pěkný, basa pěkně brumlá, dvojhra,… to mám ráda, když se kytaristi perou. Docela dobře bych si tam dokázala představit ženské vokály v kombinaci s tím mužským, to by byla nádhera… Přemýšlím co by to mohlo být, jestli to je aspoň něco staršího, nebo novějšího. Ta „anglina“ taky nic moc, takže bych to klidně tipovala na Čechy hehe 😀 Tak co to je?

HYPNOTIC SCENERY…

Nevím, neznám, nepoznávám 🙂 Jméno kapely mi nic neříká… Uff, velká škoda….

TAAK – Merevaik ( z alba Koevapööriöö“)

To jsou Turci? Nebo Řeci? Maďaři? Indie? Taková matlanina ten jazyk… hned od začátku přímý heavy metal/hard rock… nemám ráda škatulkování. Ale líbí se mi to moc, je to veselé… zpěvák musí být už od poslechu pařmen a srandista. Zaujaly mě už od prvních tónů kytary – opakují často dokola jeden motiv (až na refrén a další pasáže) a… neřekl slovíčko „ku*va“??? To jsem zvědavá co to je… si budu muset sehnat víc skladeb, protože mě to docela bavilo.       taakTAAK je kapela z Estonska…

V estonštině se opravdu slovo „ku*va“ vyskytuje, jen teď nevím co znamená. Estonci mě nenapadli, sice jsem si říkala, že finština, ale tu bych poznala na 100% a jistá jsem si nebyla. Jižnější sousedé Finů mě už nenapadli 🙂

MAGMA HOTEL – Shit From Bagdad ( z alba „Deja Vu“)

Ty mi dáváš teda.. a to jsme teprv na začátku 😀 To zas bude jednou ostuda… No, tohle mi přijde, jako kdybych se koukala na izraelské tanečnice natřásající se uprostřed velké bouře, nad jejichž hlavami přelítla helikoptéra, hehe… Ten sound mi z těch našich připomíná EXISTENCI, ze zahraničních SOAD, KORN s hooodně velkou přísadou etnika blízkého východu. Ale vidím v tom i nějakou Ameriku… Je tu v hudbě také slyšet vliv orientu, kupodivu se mi ten zpěv (občasný rap) k tomu hodí a líbí se mi to…

MAGMA HOTEL, velcí kámoši právě EXISTENCE…

MAGMA HOTEL, ještě že ne TOKIO MOTEL 😛 Tak třeba vítězem další ČRL budou právě MAGMA HOTEL 🙂

XIII.STOLETÍ – Antikrist ( z alba „Nosferatu“ )

To je XIII.STOLETÍ – „Antikrist“. Nechtě v nich mám menší výchovu ze strany kolegy Ropotáma. Ale opravdu nechtěně… asi ani neví, že jsem si je kvůli němu sehnala a trochu naposlouchala, abych mu udělala radost až se o tom zas zmíní 😀 Jinak to ale moc nevyhledávám… Nutno ale uznat, že je to hodně zajímavé a v Česku kult no! Když to vydali (1995) tak jsem ještě o nějakém rocku, natož gotickém, neměla potuchy. V té době mě zajímal Slabikář. Ten text je hezký… výpravný, taková pohádka pro dospělé.

Ano, opravdu XIII.STOLETÍ…

Jsem to věděla 🙂

OMNIUM GATHERUM -Undertaker ( z alba „Stuck Here on Snake’s Way“)

Musím? Tohle ti řeknu hned, že netuším vůbec, ani nemusím poslouchat do konce 😀 Tuhle jsme si s přítelem pouštěli pár skladeb KATAKLYSM, abych vůbec věděla o co jde… a to bylo taky takové „blití“ do zvučných, náročných, propracovaných kytarových riffů… Hudba se mi líbí…v té mezihře je vzletná… ale víc jsem přes vokály.

Jsou to finští OMNIUM GATHERUM

INSANIA – Je mrtvá (z alba „Rock’N Freud“)

To neznám a nelíbí se mi to… slyším tam ty prvky pro českou hudbu tolik typické, které se mi nelíbí… přehnané množství vokálů a ještě v různých tóninách… (viz. úryvky „hvězda padá, pravil Joe“ a „milá, je mrtvá“). Proto nemám ráda kapely typu DIVOKEJ BILL a podobně… Navíc se tam většinou vrazí nějaká trubka, trombón a je z toho pomalu metalová dechovka… zbytečně se kazí něco, co by mohlo být fajn… přece jen heslo „v jednoduchosti je krása“ má něco do sebe. To už si radši poslechnu death metal než věc, kde jsou prvky výše popsané.

Je to kultovní brněnská INSANIA.

O INSANII jsem slyšela, zatím jsem blíže neměla tu čest, protože na české kapely moc nejsem – jsem patriot, ale na české kapely jsem dost vybíravá. Musela bych si od nich poslechnout něco víc, ale „Je mrtvá“ mě nepřesvědčila. K tomu textově to taky nepatří mezi něco unikátního!

[yt-black]2K7KDczYSO0[/yt-black]

PHANTOM LORD – Inferno ( z alba „Circle Of The Wasted“)

Jejda ten má hlas jak Láďa Křížek zamlada. Parádní heavy metal, sice trošku umečený, ale zní to se vším všudy fajnově. To zas bude něco známého beztak…

Je to ne příliš známá kapela PHANTOM LORD z Řecka.

Tak pro mě osobně nic známého, ale opravdu šťavnatý power/heavy metal!!!

ŽREC – Lystocku czervenyj ( z alba „Žertva“ )

Jé to je roztomilý. Folk – rock? Metal?… první se mi vybavila „Kaťuša“ hehe, ale samo to je docela nadsazený a jen jsem si chtěla rýpnout :). Ten text v nářečí je taky roztomilý, ono to je celé takové roztomilé. A jak si tam juchne… To jsem zvědavá, někdy mám náladu na nějakou lidovku. Po tomhle bych si hned zas zajela na Strážnické slavnosti – Mezinárodní folkový festival.

Jsou to ŽREC, ovšem Jejich hudba je přece jen v celkovém kontextu výrazně tvrdší.

Neznám, ale určitě si seženu, protože se mi to fakt moc líbí. Jednoduché, milé,…pořád mi to zní v hlavě:)

alice_bartaALICE – Ráj semnou nehledej ( z CD „Klidná – Best Of“ )

Střihavka… nebo Bárta? Jo, asi Bárta… má takový hlas, ale tu písničku neznám, od něj znám málo věcí, hlavně skladby „Na nebi svítí“ a „Píseň Hraboše“. Tyhle starší z doby, kdy ještě hrál jiný věci než J.A.R. a podobně, jdou mimo mě… ale jak tak poslouchám, tak je to velká škoda viď.

Je to stará Bártova kapela ALICE.

Jé tak to jsme správně… Bárta. Bohužel, jak jsem už říkala, ve věcech J.A.R. a starších se vůbec neorientuju.

NAŠROT – Bloody Oil ( z alba „Rage (e)time“)

Klidný nástup, akustická kytara? A pak zrychlení ve všech směrech. Taková písnička na správný paření… Ty kytary jsou tvrdé, hutné, ale nic mi to neříká… Zprvu mi to přišlo povědomé, a možná se pak budu chytat za hlavu, ale uvidíme 🙂

Je to z nové desky kapely NAŠROT.

Tak za hlavu se chytat nebudu. NAŠROT vím, že existujou, ale toť vše 🙂

KILLING JOKE – The Death And Resurrection Show ( z alba „Killing Joke“)

Začátek je zajímavý, na pozadí řezaných kytar hlas znějící ve stále stejné linii… pak zadunění bicích. Myslela jsem že se to potom rozjede a vokalista trochu pozmění styl, ale nevypadá to tak… Každopádně je to zajímavé, něco podobného jsem dosud asi neslyšela. Jo, tak teď začal i „zpívat“ hehe… Připomíná mi to nějaké promlouvání, vzývání zasvěcených.

KILLING JOKE

To mi něco říká… hodně lidí o nich mluví, zatím jsem neměla tu čest – tedy až teď.

LAIBACH – Tanz Mit Laibach ( z alba „WAT“ )

Hehe to je techno metal? Nevím proč se směju, ale přijde mi to srandovní taková kombinace. Když jsem byla děcko, tak byla hitem písnička „Eins, zwei, polizei, drei, vier, grenadier“ nebo jak to bylo. Já německy zpívající kapely vůbec neznám, jen RAMMSTEIN, OOMPH! a Die Apokalyptischen Reiter, přičemž od každé kapely jen asi tři písničky, mezi něž tahle nepatří.

Jsou to Slovinci 🙂 Staří dobří LAIBACH!

Slovinci? A německy? To jo teda!!! Musím říct, že mě hezky zmátli, protože jsem nikoho jinýho, než Němce ještě německy zpívat neslyšela (pokud nepočítám Káju Gotta a jeho Die Biene Maja), takže mě ani nenapadlo, že by to bylo odjinud než z „Die Bundesrepublik Deutschland“:)

[yt-black]-zSRcFxZVAA[/yt-black]

PAIN OF SALVATION – Cribcaged ( z alba „Scarsick“)

Pěkný, něžný nástup. Jejda, to je nějaký „skoro“ duet. Pěkný, pěkný. Teď vokalista trošku přitáhl strunu. Škoda, že nebyl té zpěvačce dán větší prostor. Asi nějaká zpověď z trápení, když se snaží všichni zúčastnění vyzpívat si plíce, vyrvat si duši až je z toho jedna velká pěvecká mela, ale nevadí, holt srdceryvná písnička.

PAIN OF SALVATION, švédští experimentátoři…

Že by to nebyl duet? Ajaj…

WALTARI – Atmosfear ( z alba Big Bang ! )

Krucinál, už jsme skoro u konce… To už bych něco mohla poznat, ne? 🙁 Pořád čekám, kdy uslyším nějaké záchytné lano v podobě HELLOWEEN a tak 😀 No dobře, tak nic no… Počítačově upravené vokály v refrénu, zní to dobře, hudba se točí víceméně pořád dokola. Trochu mi to připomíná P.O.D., ale ty jsem slyšela naposledy tak před 5-ti lety, takže můžu mít už hodně zkreslené představy hehe.

waltari1Jsou to WALTARI z alba „Big Bang“. Jinak tato píseň pojednává o krásách naší Prahy…

A víš že jsem si myslela WALTARI? Ale přišlo mi to divný a říkala jsem si, že to oni nebudou. No, tak byli 😀 Ehm… a pak že jsem finofil. To slovo „Atmosfear“ tam opakují hodně často, CD „Big Bang“ samozřejmě znám, ale neslyšela jsem ho, protože nejradši mám od WALTARI skladbu „One Day“ z alba „Rare Species“ a u té jsem skončila. Hehe.

SÓLSTAFIR – She Destroys Again ( z alba Köld)

Přes to vrzání kytary nebo čeho to, nejde skoro nic slyšet… to jsou hodně zvláštní pazvuky a nějak mě to zatím nefascinuje. Juj, taková sprcha teď. Už je to lepší – dokonce poslouchatelný. Ty vokály jsou na tom pozadí relativně těžkého, přímého, hustého zvuku, velmi zajímavé – dohromady to utváří náročný a vyčerpávající požitek.

SÓLSTAFIR z nového alba „Köld“, které opravdu úžasné….

Neznaju.

ROB ZOMBIE American Witch ( z alba „Educated Horses“)

To mi něco říká… ten hlas znám. Ta moje skleróza. (po minutě přemýšlení – resp.vzpomínání si) ALICE COOPER?

Tady ses nechala zmást. Je to ROB ZOMBIE…

Od ROBA ZOMBIEHO jsem slyšela pár skladeb a je fakt, že mají docela podobný hlas. Jen COOPER ho má takový nasládlejší. Každopádně jsou to oba takoví strašáci do zelí, takže jako bych se trefila ne? 🙂

roclinpiruBLACK SABBATH – „The Law Maker“ ( z alba „TYR“)

BLACK SABBATH – „The Law Maker“ nebo jak se to jmenuje ta písnička… je už docela stará. To jsem možná ještě nebyla na světě když vznikla. Ale jsou to určitě „sabati“, jen teď nevím, jestli to je DIO nebo nějaký jiný zpěvák. DIO to myslím nebude. Ten má trochu víc uječený hlas. Jich se tam taky vystřídalo… Ale „požírač netopírů“ to není určitě 🙂

Jasně, máš pravdu. BLACK SABBATH se zpěvákem Tony Martinem

Vím ne! Hehe… ale DIO je DIO!

MY DYING BRIDE – Bring Me Victory ( z alba „For Lies I Sire“)

To je něco jako MOONSPELL, MY DYING BRIDE a podobně, co jsem na MASTERS OF ROCK 2008 jen tak nějak zkoušela přežít, viď? Tyhle kapely a jim podobné opravdu neznám a neorientuju se v nich, takže tě zklamu a opět řeknu že nevím…

Ale poznala si to. Jsou to MY DYING BRIDE z nové desky…

Od MDB jsem neslyšela ani starou, ani novou desku, ale jsem ráda, že jsem uhádla 🙂 Je fakt, že tahle písnička není moc umírající, ale naživo jednou nohou v hrobě byli… aspoň pro nás, zatvrzelé rockery, speedaře a podobně 🙂

ALL

One thought on “Metal Mondóka č. 654 (Pavluška „Rockinpiru“ Halášková)”

  1. Ave Upírku!

    super, pěkný, bavilo mě to číst! A to XIII.století ocením, až se třeba někdy potkáme nějakým panáčkem;-). To jsi mi vehnala slzu do oka, opravdu, moc pěkný;-) . . . jo a napadnul mě takovej večerní pseudoverš jen pro tebe: „Ať žijou Dýně a nezlobí nás tchýně…“:-)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *