Metal Mondóka č. 647 (Hogath – GORGONEA PRIMA)

Když se Hogath z kapely GORGONEA PRIMA objevil v rubrice „ug abc“, usmyslel jsem si, že spojím příjemné s užitečným a jeho postřehy napasuji i do Metal Mondóky. A jak vidíte, stalo se. Pikantní je tento díl také tím, že jsem si poprvé v životě ukázky nijak nepřipravoval a výhradně jsem čerpal z obsahu svého mp3 přehrávače…

INSANIA – Joe se rozhod poslat bombu ( z alba „Kult hyeny“)
Tohle mě tedy vůbec neoslovuje. Hudba ani text, jelikož tomu je rozumět. Přijde mi to prvoplánovaný, skoro až primitivní. Přijde mi to jako takovej ALKEHOL, taková hrozná „vidlákovina“. Není to náhodou INSANIA?
Náhodou je.
INSANII jsem neměl nikdy rád. Bohužel, tahle kapela mě nikdy nijak zvlášť neoslovila. Možná proto mě to napadlo, že to bude INSANIA. Slyšel jsem od nich asi tři písničky za život a nelíbí se mi to.

HEARSE – Single Ticket To Paradise“ (z alba „Single Tiket To Paradise“)
Nóóó! Tohle je mi už příjemnější. Ten zvuk mi tou tahavostí připomíná starej „old school“ jako OBITUARY, MALEVOLENT CREATION atd., ale celé je to zabaleno do takového „neo- hávu“. Akorát z toho co znám, tak vůbec nedokážu odhadnout, co by to mohlo být. Vsadil bych na nějakou političtější kapelu.
Napovím ti, že v čele kapely stojí bývalý zpěvák ARCH ENEMY, Liiva Axelsson.
Tak to nebudu vědět…ale rozhodně je to zajímavý. Takovej sběr všeho možnýho, co se na thrash metalový scéně událo.
Jedná se o švédskou kapelu HEARSE.
To mi nic neříká, ale zní to pěkně.

TERMINAL CHOICE – Fight The System ( z alba „Übermacht“)
STATIC-X? Ne? Rozhodně je to ale můj šálek čaje! Taková fůze mezi moderním EBM a RAMMSTEIN. Rozhodně je to pěkný jak zvukem, tak elektronikou. Tohle je rozhodně něco pro mě! Příjemně to tepe! Co je to za kapelu?
TERMINAL CHOICE.
A ze STATIC-X to nemá nic společnýho? Třeba ten vokál je hodně fajn, celkově to má skvělou atmosféru, líbí se mi to!

LUNATIC GODS – Márnost ( z alba „Ante Portas“)
Z toho už jsem trochu vyrostl. Domníval jsem se, jestli to nejsou DEPRESY, nějaká stará nahrávka, ale to teď padá, i když je to evidentně slovenská kapela. Zní to příjemně, i když ten začátek mi připomínal LIVIDITY, které jsem tedy nikdy nemusel. Ale ty pasáže s čistým vokálem jsou hodně vyvedený. Nechám se podat…
LUNATIC GODS.
Aha…no já je slyšel naposled z nějaké kompilačky a tam mě to bavilo snad ještě mnohem víc. Ale už si to moc nevybavuju. Jinak tahle skladba je celkově dost ujetá, není to špatný, ale asi bych si to doma nepustil. Přiznávám se, že z toho extrémnějšího metalu si doma pouštím snad už jen CANNIBAL CORPSE.

SÓLSTAFIR – Love Is The Devil (And I am In Love) (z alba „Köld“)
Neznám to, ale mám pocit, že jsem se s touhle kapelou už někdy setkal. Ten vokál je takovej hodně do grunge, což se mi líbí. Dokonce tam skoro cítím závan americké neopunkové vlny, což však rozhodně neber jako mínus. S celkovou atmosférou a zvukem to je hodně zajímavý.
Představ si, že právě tahle kapela má black metalové kořeny.
Z toho black metal vůbec necítím. Je to taková zajímavá všehochuť, ale nevím…
Je to formace z Islandu. SÓLSTAFIR!
Je to rozhodně super! Jak je to starý?
Rok 2009.
Hodně povedený, skutečně!

LAKE OF TEARS – Devil´s Diner (z alba „A Crimson Cosmos“)
Hodně se mi tam líbí ten klávesovej podklad. Připomíná mi to takové „retro“, ten klavír je super! Je to ale na druhou stranu dost monotónní, nejsem si jistej, jestli bych byl schopnej to poslouchat dlouhou dobu, i když počítám s tím, že každá skladba nebude jako tahle. Nato jak je ten postup který se line tou skladbou tuctovej, tak to zní celkem zajímavě. Je to takové vaření z vody, ale ta voda je stále plná koření. Jinak mi přijde, že do toho všeho by se dalo ještě něco vymyslet, je to hodně táhlý, ale zní to rozhodně zajímavě.
Nahrávka je z devadesátých let a je od kapely LAKE OF TEARS.
Je to rozhodně fajn. Když je to už takhle starý, tak bych jim i odpustil tu tuctovost, jelikož v tom byl evidentně záměr. Určitě by mě zajímala další tvorba.

SLOBODNÁ EURÓPA – Relativny pokoj ( z alba „Trojka“)
Slovenskej KABÁT. Tohle mě nijak neoslovuje. Kdybych nerozuměl tomu textu, tak to snad vyhodím z okna (smích).Tohle mě nebere…
Starej punk ti nevoní…
Kdybys tam třeba pustil nějakou rychlejší skladbu, tak možná. Proti punkáčum nic nemám.

DYING PASSION – I Like A Noise ( z alba „Absorb“)
Nejsou to náhodou DIE HAPPY?
Odvážné tvrzení, ale ne…
Přijde mi to jako z nějakého filmu s Vojtou Kotkem. Ale je to příjemný. Vyvolává to ve mně nostalgický vzpomínky na časy, kdy jsem poslouchal GUANO APES a OFFSPRING. Líbí se mi, jak je to „vyklidněný“, ta melancholie a nálada, tak trochu teenagerská schizofrenie, ale je to pěkný. Skladba na dlouhou cestu do autobusu.
Jsou to DYING PASSION.
DYING PASSION. No vidíš..to jsem se na AFODu někde válel vožralej ve stanu, když zrovna hráli, protože jinak bych to nejspíš poznal. Jinak DYING PASSION jsem poslouchal na Bandzone, ale nijak zvlášť mě to neoslovilo, ale teď mě to docela potěšilo. Proč ne, je to příjemný.

AMORPHIS – From The Heaven Of My Heart ( z alba „Skyforger“)
Super vokál! „From The Heaven Of My Heart“…o tuhle skladbu už jsem taky někde zavadil. Ještě trochu víc té melancholie a řeknu, že je to perfektní. Má to skvělou atmosféru a podobné skladby poslouchám moc rád. Žel, teď se mi nevybavuje kapela, která by to mohla být. Jinak melodie parádní, vokál taky příjemnej…pro nastávající roční období je to dokonalá hudba.
Finsko…
Typoval bych sever. Dokonce to ve mně vyvolávalo nějakou zvláštní návaznost na VINTERSORG, i když VINTERSORG je úplně jinde, vůbec nevím, kde jsem to v tom našel, ale má to takovou tu severskou atmosféru.
Jsou to AMORPHIS z alba „Skyforger“.
AMORPHIS jsem nikdy neposlouchal. Škoda, že tam není té melancholie trochu víc. Něco bych přidal, něco bych ubral, ale to je jen takové přání. Jinak 90% to rozhodně má.

ALL THAT REMAINS – This Calling ( z alba „The Fall Of Ideals“)
Něco z moderní metal coreové scény? Něco mi to připomíná. Je to sice už ohraný, ale tenhle žánr mi nijak „neškodí“. Líbí se mi, že je to hodně rázný, a když to má ještě dobrej zvuk, tak je to super. A ještě ta kombinace s čistým vokálem…vůbec se mi nezdá špatný, když jsou tam zahrnutý i emoce. Povedený, ale nechám se podat.
Jsou to ALL THAT REMAINS.
Tak ty neznám. Ale pěkný. Tuhle scénu sice nijak zvlášť nemonitoruju, ale celou tuhle škatulku bych zařadil do těch lepších odvětví tvrdé hudby.

SENTENCED – End Of The Road ( z alba The Funerál Album“)
Rozhodně se mi tady líbí ty kytarové polohy. Má to příjemný zvuk a zároveň to vypadá jako kdyby ta kytara byla rozladěná. Na mě to působí dobře, má to tah a je to neskutečně mrazivý. Vokál taky super, krásně do toho všeho zapadá. Já třeba vůbec nemusím ty kapely, kde kytary jedou stále v jednom rytmu, ale tady to paradoxně nijak neškodí. Ale teď…to s tím rytmem beru zpět:). Ono je opravdu těžké z jedné skladby udělat nějaký ucelený závěr, ale mám pocit, že bych se do toho zaposlouchal.
Jsou to SENTENCED, kteří už neexistují. Tohle je jejich poslední píseň na jejich posledním albu.
Tak jestli jsou to ti SENTENCED, kteří hráli dříve death metal, tak je to tedy výbornej posun. A už hrát nikdy nebudou?
Patrně ne. Mozkem kapely byl Miika Tenkula, který zemřel a někteří členové SENTENCED navíc působí v KYCK, což je kapela, která teď docela frčí…
No skoro to vypadá jako kdyby tohle napsal on sám po své smrti.
Tak tady se jasně ukazuje jejich skvělá práce, protože právě závěrečné album má název „Funeral Album“ a skladba, kterou si slyšel se jmenuje „End Of The Road“.
Tak to už snad věděl, že umírá…
Podle hudby zřejmě ano, ale ve skutečnosti tomu bylo jinak. Na téhle desce se určitě stačil podílet.
Já v tom slyším opravdu zoufalství a také naději v to, že budu žít dál. Jestli ten člověk nahrál takovou věc, a pak zemřel, tak to skoro viděl do budoucnosti. Moc chválím, super!

DUB BUK – Slava Ukraini! (z alba „Idu na Wy!“)
DUB BUK! Konkrétně tuhle kapelu mám docela rád a tenhle song je prostě legendární. To jsem nemohl neslyšet:). Ústřední melodii téhle skladby jsem si před časem pohvízdával hodně dlouho. Tenhle folk-black metal mám docela rád, a to především když je rusky, nebo ukrajinsky zpívanej. Takovej ten „ortodox style“ mně vadí spíš na té české scéně. Když si zkrátka Češi hrají na Norsko a vytáhnou něco, co se hrálo před dvaceti lety, a pak čekají, že s tím prorazí a některým se to dokonce i daří (což mě docela štve). Ale proti tomuhle nic nemám, super nářez!

LAIBACH – Life Is Life ( z kompilace „Anthems“)
To sis doma nahrál znělku ze soutěže „Klíče od pevnosti Boyard, ne? 🙂 Tu skladbu znám, ale kdo to takhle zprznil? Zahraniční vousatej had (dlouhý smích). Co to je? Rozjede se to ještě? Raději se neodvážím ani typovat.
Jak to na tebe působí?
Vůbec nevím, jestli to mám brát vážně. Asi to bude mít hodně hluboký kořeny..
Určitě! LAIBACH!
Hm, tak ty znám jen z fotek:). Je to hold „old schoul“. Vousatej had…

SARKE – 13 Candles (z alba „Sarke“)
Po dobu poslechovky ses mi v podstatě vždycky strefil do vkusu, ale tohle mi přijde takový suchý, zvukovou stránku nevyjímaje. Na druhou stranu mi ale teď přijde, že to má výbornej nápad. Kdyby se to něčím „dokořenilo“…
Mám pocit, že právě v případě zvuku této nahrávky to byl spíše záměr.
Opravdu? Tak právě záměr tomu celku v podstatě uškodil. Taky mi tam vadí ten vychlastanej vokál. Takovej Franta z hospody…do takové melancholie mi to přijde jako moc velkej kontrast. Dost nešťastná volba.
Jde o kapelu SARKE. Jejími členy jsou Nocturno Culto (DARKTHRONE…a jiné) a Sarke (KHOLD a jiné…). V podstatě jde o úmyslně nastavené retro.
Tak retro si představuju úplně jinak. Je to až moc utahaný, i když nápad to samozřejmě má.

PANTERA – Mouth for War ( z alba „Vulgar Display of Power“)
Takových vokálů dneska je…
To je pravda, ale jen jeden je originál!
Z počátku jsem dokonce uvažoval nad takovou blbostí…myslel jsem, že je to KRABATHOR. To jsem se ale seknul! Ten vokál mi připomíná Greena, ale SEPULTURU tam neslyším.
No, seš mladší, no…:)
Tak je mi jasný, že až mi řekneš, co to je, bouchnu se do hlavy! Věk mě neomlouvá:). Tak možná PANTERA nebo MACHINE HEAD?
PANTERA!
Tak přiznávám se, že tuhle kapelu jsem nikdy neposlouchal. Ale je to rozhodně kapela, která se nedá přeslechnout. PANTERU zkrátka musíš zaregistrovat, když se vrhneš do tohohle stylu. Jinak si teď vybavuju, že jsem vlastně i měl chuť se do PANTERY dostat, ale nikdy mě to nijak neoslovilo. Zajímavý ovšem je, že mi to zní stále absolutně současně. Třeba SEPULTURA v té době zněla úplně jinak.

LAMME IMORTELLE – Stumme Schreie ( z kompilace „10 Jahre“)
V tomhle mi ta němčina vadí. Když do takovéhle muziky dáš němčinu, tak to zní jako TOKYO HOTEL. Celkově to ale špatnou úroveň nemá, zní to zajímavě. Ve které německé kapele zpívá chlap se ženskou? Přemýšlím…
Jsou to Rakušané…
Nic mě nenapadá. Špatný to není, ale na druhou stranu mě to příliš neoslovuje. Takovej lepší TOKYO HOTEL (smích). Jinak si mě ale výběrem skladeb mile překvapil. Cestou domů si ale stejně pustím HIM:).
Dobrá! Jen pro úplnost, tato kapela se jmenuje LAMME IMORTELLE.

Díky za čas, který si mi věnoval. Nějaké to hodnocení by bylo?
Jak už jsem říkal, výběrem skladeb si mě potěšil, nakonec jsem objevil i kapely, který bych od tebe i někdy chtěl a hodně oceňuju, že si mě ani jednou vysloveně nenasral:) . Nebylo tam nic, co by se mi vysloveně nelíbilo, i když třeba INSANIA se mi pod kůži nikdy nedostala. Možná, kdybys pustil nějakou jinou skladbu…tohle byl moc punk. Děkuju za „zneužití“ a kupte si nové CD GORGONEA PRIMA!

ALL

http://bandzone.cz/gorgoneaprima

http://www.gorgoneaprima.com/

2 thoughts on “Metal Mondóka č. 647 (Hogath – GORGONEA PRIMA)”

  1. NEVÍM TO NA 100%, ALE TOHLE „LAIBACH – Life Is Life ( z kompilace „Anthems“)“ BUDE NĚJAKÁ MÝLKA. DESKA „ANTHEMS“ JE KLASICKÉ ALBUM A NE KOMPILACE A SKLADBU „LIFE IS LIFE“ MÁM NA JINÉM ALBU („OPUS DEI“)… ALE TŘEBA SE MÝLÍM.
    JINAK JSEM SE U TOHOTO PŘÍSPĚVKU SKUTĚČNE OD SRDCE ZASMÁL JAK V TOM MÁ ‚HOGATH‘ JASNO, HEHE!!

  2. Čau, Anthems je výběr největších pecek od Laibach. Vyšlo to jako 2CD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *