LANTHANEIN – Nocturnálgica (CD/EP- 2015, Nihil Art Records)

NocturnálgicaÚplně neznámá kapela LANTHANEIN připlula k mým uším až z daleké Argentiny, resp. slavného města Córdoba a na svém debutovém EP se prezentuje jako těleso gothic/rock/metalové, ovšem je třeba zmínit i vlivy klasicky doom metalové a na druhé straně i prvky spadající do škatulky „symphonic metal“. Vlastně se dá říci, že LANTHANEIN jsou takovým vzorovým kompromisem mezi tvorbou WITHIN TEMPTATION, čarodějů LACRIMOSA a na mysl mi během poslechu přišla i německá XANDRIA.

Důležitou informací pak budiž i to, že veškerá hudba jde z pera vrchního skladatel A.N.XIIIU.X, spolupracujícího se zpěvačkou Marilí Portorrico, která střídá všechny vysoko posazené vokály (dle „předepsané šablony“) a příležitostně pustí ke slovu i svého kolegu. Celkově tedy nic nového pod sluncem, ovšem španělský jazyk je natolik odlišným vyjadřovacím prostředkem od tradiční angličtiny, že komplexní feeling je vpravdě úplně jiný a dost se odlišuje od evropských kapel, kterými jsou LANTHANEIN bez debat inspirováni. Důkazem budiž hned úvodní skladba „Lágrimas de luna“, což je jednoduchá, ale naprosto fungující balada, kterou ovšem trochu zbytečně pošlapává rychlejší pasáž (jako bych tady slyšel nepříliš hodnotný odlitek od NIGHTWISH).

Lanthanein„Nocturnálgica“ poté představuje LANTHAINEN v mnohem hrubějším zrcadle. Prvky doom metalu se tu překrývají se symfonickými party, nechybějí „therionovské sbory“ ani několik protichůdných relaxačních intermezz. A to má skladba bez pěti vteřin pouhé čtyři minuty! Velká škoda, že hned následující „A orillas del silencio“ je kompozicí nepříliš výraznou a zbytečně ji kazí až zbytečně vysoko posazený vokál slečny zpěvačky. Úplně z této skladby cítím až „přes závit“ zvýrazněnou závažnost, avšak celkový dojem mi nepřijde ani na moment důvěryhodný.

Závěr nahrávky je ale naštěstí vylepšen gothicmetalovou pompou „Lacrimosa Et Gementem“, obsahující několik příjemných hudebních variací. Klasickou baladou počínaje a konče zběsilejším symfometalovým nářezem. Příjemné… Ano, v celku příjemné je toto debutové EP. Těžko říci, jak bude hudba LANTHANEIN fungovat při poslechu dlouhohrajícího alba. Rozhodně bych této sympatické dvojici nepřál, aby se z jejich tvorby stal ohyzdný kafemlejnek, neboť slušný potenciál v nich bezpochyby podřimuje.

ALL

https://www.facebook.com/lanthaneinargentina

One thought on “LANTHANEIN – Nocturnálgica (CD/EP- 2015, Nihil Art Records)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *