LAKE OF TEARS – Ominous (CD – 2021, AFM Records)

„Já znám pouze jednoho jediného posluchače LAKE OF TEARS! A to jsi ty!“ Tohle mi před časem řekl Dejvy, když jsme před časem v pořadu Hard And Heavy (BEAT) představovali nahrávku „Illwill“. Ta vyšla před dobrými deseti lety a mě, „jediného posluchače“, hodně překvapila. Deska je to totiž hodně syrová, thrashmetalově vzteklá a svým způsobem i sarkastická. „Kdeže časy ‚A Crimson Cosmos‘ jsou“… To jsem si pro změnu řekl já sám, i navzdory tomu, že mě „Illwill“ hned od prvních okamžiků bavilo. A baví mě dodnes…

Ale tohle všechno je už dávno pryč. LAKE OF TEARS sice ještě stačili během těch dlouhých let vydat koncertní DVD, ovšem postupně se začali rozpouštět v mlze. Kapelu opustil jeden ze zakládajících členů, bubeník Johan Oudhuis, a aby toho nebylo málo, frontman Daniel Brennare onemocněl zákeřnou leukémií. Hrůza. Novinkové album „Ominous“ lze tedy brát jako jeho velké vítězství, přestože oslavné ódy tu nezní. Naopak středem pozornosti je Danielovo líčení o smrtících spárech, jimž naštěstí unikl. Texty jsou jednoznačně hodně důležitou součástí celku. Pokud nevládnete angličtinou, budete o mnohé ochuzeni.

Celkově je album dost možná ještě chladnější než „Forever Autumn“, neboť vypráví příběh člověka, který se jednu chvíli viděl „na druhé“ straně. Pokud novým skladbám něco nechybí, pak je to autenticita. Daniel je složil i zaznamenal v podstatě úplně sám, pouze bicí nahrál jistý Christian Silver (pamatujete na SUNDOWN?). Na kolekci lze tedy nahlížet spíše jako na Danielovo sólové album, které z tvorby LAKE OF TEARS vychází, ostatně něčeho podobného jsme byli svědky už u alba „The Neonai“. „Ominous“ je však CD „plné stínů“, intimní a důležité textově.

Úvodní „At the Destination“ dokonale klame tělem, neboť otevírá album coby gothic-industriální track. Rychlý, úderný, něco ve stylu THE SISTERS OF MERCY. Hlavní chod je posléze reprezentován košatými kompozicemi, podle stylu LAKE OF TEARS pochopitelně naléhavými, nikoliv však přehnaně melodickými. Přiznám se, že po prvním poslechu dvou následujících skladeb („In Wait and in Worries“, „Lost in a Moment“) jsem byl poněkud nesvůj, neboť na mě působí až moc „vyprávěcím“ dojmem. Myslím si, že na tento způsob vyjádření si je třeba zvyknout, neboť v takovém to „tvaru“ Daniel svou tvorbu dosud neprezentoval. Ona jinakost bude možná pro někoho oříškem, ovšem je tedy pravda, že „Ominous“ nabízí pohled na LAKE OF TEARS z trochu jiné perspektivy.

Nicméně i „kořeny“ tu znát jsou, taková „Ominous One“ by klidně mohla být součástí alba „Headstones“. Pokud jste s historií LAKE OF TEARS seznámeni stejně jako já, určitě Vás vymodlený počin nezklame. Z pohledu diskografie však k úplně těm nejlepším nepatří.

Skladby: At the Destination, In Wait and in Worries, Lost in a Moment, Ominous One, Ominous Too, One Without Dreams, The End of This World, Cosmic Sailor, In Gloom

Sestava: Daniel Brennare – kytara, klávesy, texty, zpěv

Hosté: Christian Silver – bicí; baskytara, kytara (6); Lars Rapp – baskytara (9)

ALL

Biografie LAKE OF TEARS na Rumzinu: https://rumzine.com/lake-of-tears-mistri-melancholie-vesmirne

https://www.facebook.com/thelakeoftears/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *