FUNERAL MOTH – Náš srdeční tep je mnohem pomalejší!

JapanJaponsko ponořené do mlhy a doom metalu? To první rozhodně platí, to druhé pouze částečně. Kapela FUNERAL MOTH momentálně proráží do světa undergroundu s debutovým CD „Dense Fog“, které v tomto roce vyšlo pod záštitou labelu Weird Truth Productions. Že vám tato značka něco říká? Aby ne! Vždyť tahle firma dodnes úspěšně spolupracuje třeba s finskými PROFETUS či německými WORSHIP. Tajenku pak můžeme dokončit logickým vyústěním, jež spočívá v představení mého hosta, kterým je chlapík jménem Makoto Fujishima, kytarista a zpěvák FUNERAL MOTH a zároveň také lídr samotných Weird Truth Productions. Jsem skutečně rád, že se mi tento rozhovor podařilo uskutečnit…

Srdečné pozdravy do Japonska a rovněž díky za poskytnutí tohoto rozhovoru! Makoto, jak se ti v současné době vede? Zkus na úvod vypíchnout doposud největší úspěchy, které jsi s FUNERAL MOTH zažil? Rovněž by neškodila ani menší představovačka…
Ahoj ALLeši! Díky za možnost poskytnutí tohoto rozhovoru! OK, začněme tedy stručnou historií FUNERAL MOTH. Někdy v roce 2005 se mě náš basák Sento-san zeptal, jestli bych s ním neměl zájem založit doom metalovou kapelu. On už tehdy hrál na basu v COFFINS a já tehdy působil jako bubeník v DEATHCHURCH, což byl takový hodně surový black metal. Naše vzájemná spolupráce byla tedy zpočátku jen takovým bočním projektem, ale když jsme poté naše kapely opustili, FUNERAL MOTH se stali naší hlavní kapelou. Po několika hráčských změnách, se naše sestava ustálila do této podoby: já (kytara, zpěv), Tomohiro Kanjya (kytara), Nobuyuki Sento (basa / zpěv) a Yuichiro Azegami (bicí). V záři 2013 jsme pak zahájili nahrávání alba „Dense Fog“, což bylo krátce před Tomohirovým příchodem. V té době jsme měli nahrané už nějaké části alba, ovšem on ještě stačil určité party přehrát, což byl opravdu výborný tah! A nejlepší momenty v historii FUNERAL MOTH? V roce 2008 a 2014 jsme jeli turné po Japonsku s německými WORSHIP a v roce 2010 s MOURNFUL CONGREGATION. Tyhle šňůry pro nás znamenaly opravdu moc! Bylo to skvělé!

Jaké jsou na desku „Funeral Moth“ zaznamenal reakce? Spokojenost?
Je to dobré! Vím, že naše hudba není zrovna pro každého. Naše písně jsou pomalé a zároveň i dlouhé pro ty, jejichž srdeční rytmus není tak pomalý jako ten náš! Ale myslím, že celkově jsou reakce na desku dobré, pochopitelně především od doom metalových maniaků a několika lidí mimo doom. Myslím, že na první album jsme odvedli dobrou práci. V té době jsme udělali to nejlepší, čeho jsme byli schopni, a proto jsme s výsledkem opravdu spokojeni. Ale je fakt, že všechny skladby jsou už docela staré, nejstarší z nich je druhá „Behind the Closed Door“, která byla napsána už v roce 2007. Naše nové skladby jsou už poněkud jiné. Nedávno jsme už i nějaké hráli na koncertech.

Funeral-Moth_promo3Vaše hudba je skvělým spojením bolesti, skepse, špinavé myšlenky atd. A teď … název titulu: „Dense Fog“ (Hustá mlha)! Skýtá deska nějaký speciální koncept?
Mám-li být upřímný, není v tom skrytý žádný koncept. Deska je pojmenována pouze podle instrumentální skladby „Noumu – Dense Fog“. Hudebně není naše hudba tzv. typicky osudová, s ultra těžkými riffy a depresivní atmosférou. Je spíše temná a mlhavá. Náš názor je tedy ten, že právě „mlha“ představuje náš styl docela výstižně.

Jak vlastně sestavujete vaše dlouhé kompozice? Máte všechnby díly spojené ještě před samotným nahrávacím procesem?
Já a Sento-san jsme hlavními skladateli FUNERAL MOTH. Vždycky to děláme tak, že jeden z nás dá dohromady hrubý demáč a posléze ho přinese na zkoušku, kde se všechno rozebírá s ostatními členy. Já sám můžu hrát také na bicí, takže moje dema obsahují hudbu i včetně bubnů, u Sento-sana jsou dema tvořena pouze basou a kytarou. Před každým nahráváním poté zkoušíme – musím říct, že opravdu dost a pochopitelně si skladby prověřujeme i naživo. Tohle je téměř vše, co se před nahráváním odehrává.

Existuje nějaké výchozí téma, o které se vaše hudba opírá: Z čeho např. čerpáte inspiraci?
Bereme to tak, že děláme hudbu takovou, jakou chceme ve skutečnosti hrát i poslouchat. Neexistuje žádné konkrétní téma, o které by se naše hudba opírala. Troufám si tvrdit, že se snažíme pouze zachycovat atmosféru negativních stránek našeho života. Takhle to i cítíme, když hudbu skládáme.

Dense-Fog-1Kde se však ve vás bere to nutkání, která vás žene k tomu, abyste tvořili tento specifický druh doomu?
Jednoduše jsme chtěli dělat hudbu, kterou máme rádi. Takovou, kterou i rádi posloucháme. Jak už jsem jednou uvedl: Možná, že náš srdeční tep je mnohem pomalejší, než u obyčejných lidíí, a to je i důvod, proč hrajeme právě tenhle druh hudby!?

Jaké kapely, podle tvého názoru, nejvíce ovlivnily váš zvuk? Můžeš přidat i ty, které v současné době nejvíce posloucháte…
Na mě mají největší vliv kapely, které dokáží vytvořit neutěšenou pomalou hudbu. Jsou jimi MOURNFUL CONGREGATION, WORSHIP, diSEMBOWELMENT, SKEPTICISM, THERGOTHON, CANDLEMASS atd. Sento-san je na tom podobně, i když má rád i sludge-hard core kapely, což třeba já vůbec nemusím. Jinak v současné době poslouchám převážně nové ‚EP „All Seasons Die“ od PROFETUS, „The Silent Enigma“ – klasické album od ANATHEMY, dále pak EVOKEN a jejich „Atra Mors atd.

Japonsko jurčitě není zcela tradiční zemí pro realizaci funeral doom metalu. Dokáží třeba ostatní lidé vůbec pochopit, co tím vším vlastně myslíte? Máte ve vaší zemi vůbec šanci se opřít o jakoukoli podporu veřejnosti? K tomu všemu mě ještě napadá, jestli v Japonsku existují ještě nějaké další kapely, které se věnují právě funeral doomu?
Za prvé, musím říci, že si vůbec nemyslím, že bychom hráli funeral doom. Podle mého názoru, pouze SKEPTICISM jsou je jedinou kapelou na světě, která takhle hraje a vlastně tenhle žánr i založila. To jejich hudba se dá nazvat pohřebním DOOMEM, jelikož majestátně zachycuje rituálně pohřební atmosféru. Ale můžeš cítit nějakou takovou náladu v naší hudbě? Musím říct NE! Myslím si, že naše hudba je spíše emocionální než majestátní či rituální, takže ji považujeme jen za extrémně doomovou. V Japonsku, existuje v současnosti jen jediná kapela, která hraje funeral doom, jmenuje se BEGRÄBNIS a pochází ze Sendai, tj. ze severní části Japonska. Jejich styl je opravdu hodně unikátní, rozhodně doporučuji vyzkoušet všem fanouškům! Jinak tu rozhodně není mnoho kapel, které by produkovaly takhle extrémní formu tohoto žánru. Samozřejmě, jsou zde skvělé doom kapely, např. CORRUPTEED, kteří jsou i dost populární, nicméně musí říct, že scéna je zde celkově hodně malá.

Funeral-Moth_promo21Jsi vedoucí osobností labelu Weird Truth Productions, prosím, můžeš mi svou práci v krátkosti maličko přiblížit? Jaké se v tom spletitém udergroundovém blluďišti vlastně cítíš?
Ano, je tomu skutečně tak. Weird Truth jsem založil v roce 1999 a za tu dobu jsem vydal více než třicet titulů, přičemž v současné době vydávám desky, které se orientují právě na extrémní formu doom metalu, nebo death/doomu. V porovnání s minulostí je zřetelné, že prodej CD klesá, věci se v tomto ohledu velmi zřetelně mění. Já však budu kapely a jejich hudbu i nadále podporovat jak nejvíc to půjde.

Fungují ještě nějaké tvoje další hudební projekty?
Ne, nyní hraju už jen ve FUNERAL MOTH. Kromě toho, jak už jsme zmínili, vedu Weird Truth productions, takže nemám už dost času na další projekty. Jinak můj sólový projekt DE-NIHIL není úplně mrtvý, mám dokonce několik nových písní, ale vše má svoje pořadí. Nyní se chci soustředit hlavně na FUNERAL MOTH a nově vznikající skladby.

Jak vidíš budoucnost FUNERAL MOTH? Co vás v brzké době čeká?
Nyní máme hotové dvě nové skladby a obě písně mají zhruba dvacet minut. Není to definitivní, ale zřejmě nahrajeme obě dvě skladby a vydáme je v rámci dalšího mini-alba. Také máme domluvené hned tři koncerty, které odehrajme ještě letos. V únoru pak budeme hrát na Tchaj-wanu, což bude naše první show mimo Japonsko.

Díky mnoc za tvé odpovědi! Pokud máš nějaké nezbytné info k českým čtenářům, ještě jednou ti předávám slovo. Jó a znáš vůbec nejakou českou kapelu? 🙂
Děkuji za rozhovor! Máte-li zájem o FUNERAL MOTH, podívejte se na naše poslední album „Dense Fog“. Nyní je k dispozici na stříbrném disku a můžete si jej objednat prostřednictvím Weird Truth nebo z některých dalších distribucí. Pokud patříte mezi vinylové maniaky, počkejte si na nadcházející vinylovou verzi, která vyjde u španělských Throne Records. A české kapely? Ano, znám mnoho českých kapel! MANIAC BUTCHER, FORGOTTEN SILENCE, DISSOLVING OF PRODIGY, CEREBRAL TURBULENCY, MASTER’S HAMMER, ROOT atd. Ve vaší zemi máte mnoho dobrých kapel! Ještě jednou díky za rozhovor!

ALL

http://www.weirdtruth.jp/funeralmoth/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *