FEEBLE MINDED – Naše scéna je o hrstce lidí, kteří se vzájemně znají.

CzechDelší dobu zdánlivě odpočívali, ovšem na sklonku minulého roku se představili s novinkovým počinem „The Perfect Suicidal Act“! Ano, řeč je pochopitelně o našincích FEEBLE MINDED, tradiční to stálici death metalu, kterou jsem už tak trochu vytratil z mysli. Ovšem velké štěstí, že i dobří brutalisti se vracejí, navíc s atraktivní porcí hudebního extrému. Kdepak! Borci z FEEBLE MINDED zdaleka nepatří do starého železa a z následující rozhovoru to jasně vyplývá. Na mé otázky odpovídal vokalista Honza Zoubek.

FEEBLE MINDED se po šesti letech vrátili s novým albem. Co bylo příčinou takto dlouhé pauzy? Měli jste dopředu v plánu, že si od kapely trochu odpočinete? Nebo jste v průběhu času tvořili skladby a skládali jaksi pozvolna a postupně?
Zdravím! Tak od všeho trochu. Před vydáním „Pernicious Intergrowth“ jsme byli, co se týká živého vystupování, hodně činnou kapelou. Až to bylo v mnoha případech při zpětném hodnocení zbytečné. Toto přestalo našeho bývalého basistu bavit a časem i death metal jako styl. To vedlo k dohodě, že si nahraje své party na „Pernicious Intergrowth“ a tím se rozejdeme. Tím byl odstartován kolotoč zaučování nových baskytaristů (Tomáš je po vydání „Pernicious Intergrowth“ čtvrtým baskytaristou ve FEEBLE MINDED), rovněž na postu kytaristy je od té doby druhý hráč.

Vzpomeneš si ještě na úplně začátky FEEBLE MINDED? Jaké jste měli tehdy ambice? Splnilo se něco z vašich plánů, resp. snů?
Za sebe mohu jen říct, že jsem se držel při zemi. Mé cíle se postupně měnily, ať byl cíl splněn nebo ne. Prvním cílem bylo zkoušení dotáhnout k prvnímu koncertu, pak mít koncert v Plzni – tam, kam jezdíme obvykle na koncerty. Pak vydat nějakou nahrávku, zahrát si na Obscene Extreme,…Nakonec jsem došel k tomu, že vlastně od FEEBLE MINDED očekávám strašně moc v různých rovinách. Ať mi FEEBLE MINDED zůstane jako zábava s dobrými lidmi po boku. Vymýšlení a zkoušení nových skladeb završených zvěčněním na nahrávce a povedená živá vystoupení, kdy je cítit tok energie mezi pódiem a fans. Vlastně bylo všeho dosaženo. Teď už zbývá jen to, aby to ještě hodně dlouho vydrželo.

The perfect suicidal actJak zásadně se podle tvého názoru změnila metalová scéna za těch šest let, co jste měli „tvůrčí pauzu“? Domníváš se, že lze na „The Perfect Suicidal Act“ najít nějaké čerstvé vlivy, které jsou devízou spíše těch mladších kapel? Patříte obecně mezi staromilce, anebo sledujete i mladé tváře, které se pomalu a jistě derou do popředí?
Tak ostatní v kapele sledují scénu dokonale a mají výborný přehled o nových kapelách. Jak se odráží v naší tvorbě, je spíše na posouzení posluchači. Zatím jsem slyšel jen o přirovnání některých kytarových riffů k SUFFOCATION a SEVERE TORTURE, frázování zpěvu místy k SINISTER, NAPALM DEATH a KATAKLYSM…

V čem myslíš, že se nové skladby odlišují od těch starších? Mně osobně přijde, že vaše aktuální tvorba je komplexně chytlavější, ale paradoxně i techničtější. Skoro to vypadá, jako byste v tomto ohledu hledali ten nejlepší možný kompromis. Točily se kolem těchto atributů vaše vzájemné debaty?
Přesně tak. Více jsme skladby rozebírali a diskutovali o jednotlivých částech. Hotové pasáže se předělávaly, nebo měnily, aby vyzněly jinak. Už se nekoukalo na jednotlivé úseky skladby, ale na celkové vyznění songu. Značný podíl na tom má právě příchod Kytaristy Adama, který přinesl zkušenosti z účinkování ve svých kapelách a Pavlovo účinkování v HEAVING EARTH.

Přiznám se, že mě hodně překvapila témata obsažená ve vašich textech. Zejména pak text ke skladbě „Atheistical Bohemia“ je docela pikantní představovačkou naší země. Co jím sledujete? Lze to brát i tak, že jste v podstatě rádi, že žijete v zemi, kde náboženství v podstatě neovlivňuje veřejný život, neboť většinu národa jednoduše nezajímá?
Ten text vznikl jako úvaha na základě jedné vědecké práce, podle níž se Česká republika stane první zemí západní civilizace bez křesťanů. Už teď máme nálepku nejvíce ateistické země v Evropě s podílem 81% lidí, kteří nepraktikují žádné náboženství. No, vlastně už v dobách husitů byli Češi označování jako národ kacířů, tak jen pokračujeme v tradici.

Nicméně společným jmenovatelem alba je podle mého soudu dekadence a postupné uvadání našeho světa. I to je patrné z poměrně originálního obalu CD, ovšem stejně se na něj dovolím zeptat… Má ústřední obrázek blízko k nějaké konkrétní skladbě?
Interpretaci významu motivu alba bych nechal na každém člověku. Záměrem bylo, aby obal evokoval proměnlivou náladu. Kdo na něm chce vidět prázdnotu, uvidí ji. Stejně tak bezmoc, napětí i klid, otázku jde-li o hranici mezi životem a smrtí, na které straně se ta postava právě ocitá. Motiv má nejblíže k textu skladby „Refusing the Future“ (Odmítnutí budoucnosti).

Feeble Minded_pic2Jaký je tvůj názor na současné dění ve světě? Uprchlická krize v Evropě, islámský teror atd. V čem spatřuješ největší hrozbu konkrétně pro naši zemi?
Největší hrozbou jsme my sami. S ničím nejsme spokojeni, ale do ulic nikdy nevyjdeme. Koho si zvolíme, ten nám vládne a my se proti němu nikdy nepostavíme. Nejsme tak akční jako ostatní národy, jako třeba Poláci. Na CzechTeku policie mlátila děti na politickou objednávku a vláda to bez zachvění ustála. Nikdo dobrovolně neodstoupil, do ulic šla jen hrstka mladých. Takhle by to v žádné jiné zemi nedopadlo. Tím chci říct, že se ta tzv. uprchlická krize dá řešit politicky ke spokojenosti všech, ale nakonec bude záležet jen na hře politiků, do které my nevidíme a líbit si necháme cokoli.

Co soudíš o textech skupin, jejichž texty mají výrazně politický podtext? Domníváš se, že pod tíhou událostí se bude v tomto ohledu měnit i výrazivo některých kapel?
Abych řekl pravdu, tak mi politické texty spíše vadí. Třeba komunistické texty mi hudbu zhnusí natolik, že už si ji do konce života nepustím. Navíc u politických textů je kladen důraz na heslovitost a údernost. Pak možná ještě hraje roli to, kdo taková seskupení zakládá. Většinou z toho ale vypadne text jazykové úrovně žáka základní školy. Výrazivo politických kapel se už mění – u nácků. Už je největším nepřítelem muslim, kterého v životě neviděli, ale slyšeli, že nejí vepřové. Tak musí být divný…

Ale zpět k vaší novince. Album „The Perfect Suicidal Act“ bylo vydáno pod hlavičkou Nice To Eat You Records, ovšem na zadní straně obalu je uvedeno i japonské vydavatelství Amputated Vein Records. V čem spočívá tato strategie? Máte o tom nějaké bližší info?
Principiálně to funguje tak, že Nice To Eat You Records spolupracuje s Amputated Vein ohledně distribuce. Ti se svojí částí nákladu pokryjí svůj trh, Nice To Eat You Records zase svůj. Tato informace nám stačí.

Feeble Minded_pic3Jak bys ohodnotil tuzemský trh orientovaný na extrémní metal? Předpokládám, že většina CD bude patrně směřovat ven… Ozývají se vám např. zahraniční fans s žádostmi o nahrávky a další merch?
Sem tam se někdo ozve. Na blogspotech má nahrávka slušné počty stažení a výborné komentáře. Když už se CD zatím tolik neprodává, tak se aspoň hojně stahuje. Dnes to funguje jinak. Nejprve si člověk nahrávku stáhne a pak až se rozhodne, jestli si ji koupí. My to respektujeme. Tuzemský trh… To zní dobře. Jsme malá země a mluvíš o hrstce lidí, kteří se vzájemně znají. Vše tu funguje tak, jak má.

Tuzemská média a ziny se snaží podporovat české kapely, tohle všechno určitě probíhá… Ovšem je podle tvého názoru tato podpora dostatečná a kvalitní? Spoléhají FEEBLE MINDED na mediální pomoc, anebo není v podstatě potřeba, když máme k dispozici dnes tolik populární sociální sítě?
Záleží, komu chceš nahrávku směřovat. Trochu aktivní posluchač by se o ní měl dozvědět, když oslovíme všechny zdejší ziny. A v našem stylu pasívní posluchači nejsou, takže podpora zinů je dostatečná. K tomu je třeba připočítat další kanály, kterými se o nás posluchač může dozvědět (ony sociální sítě, koncerty, tiskoviny související s koncerty,…).

Díky síti YouTube se dnes kapelám určitě vyplatí točit klipy. Máte v tomto ohledu obdobné plány?
Plán máme, ale realizaci odkládáme. Čekáme na nápad.

Prozraď nyní nejbližší plány FEEBLE MINDED! Máte v plánu nějakou souvislejší koncertní šňůru? Domníváš se, že existuje šance, že by vás fanoušci mohli vidět na nějakém open-air festu?
V blízké době bychom měli mít hotový merch k novému albu, měl by být spuštěn nový web a blíží se opět období akcí. Tour žádné naplánované nemáme, open-airy jsou v jednání.

Díky moc za tvůj čas! Nechť vám všechno dobře vychází…
Já děkuji tobě a čtenářům / posluchačům. Bez vás nejsme nic.

ALL

http://bandzone.cz/feebleminded

One thought on “FEEBLE MINDED – Naše scéna je o hrstce lidí, kteří se vzájemně znají.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *