ESM – nESMysl (CD-2017)

Dělat si z lidí a recenzentů šoufky, to by jim šlo! Radek Kopel, jenž před časem pověsil NAPALMED na kovový hřeb, nikterak nelení ani v tom „nejlepším věku“. Jak už jsme na Rumzinu několikrát uvedli, v průběhu času našel vhodné komplice pro své (z)radosti. Pokud jsou hoši skutečně reální, učí se šílenostem od toho nejlepšího učitele, tentokrát ovšem pod vlajkou projektu ESM (jestli je tam nějaká hlubší návaznost na EINE STUNDE MERZBAUTEN, to úplně netuším, spíše to předpokládám – ale určitě je to jedna z point, mít v tom zmatek).

A co vkusného si pánové na mě připravili tentokrát? Kupodivu úplně něco jiného, než by člověk býval předpokládal. Prvotní stopa „HlaSlova“ je totiž pokryta recitací bonmotů, které na adresu Radkových projektů utrousili recenzenti (možná tam jsou i ty moje, ale nepoznal jsem to 🙂 ). Tento originální fór skutečně oceňuji, je to něco vskutku totálně netradičního, zvlášť když člověk hned od samého začátku očekával hlukový bordel. Ovšem dva úchylné a překrývající se hlasy? To je tedy progres… No, pravda, poslouchat se to celých sedm minut dá snad jen jednou, ale vtípek fakt k nezaplacení.

„Svět L.O.M.“ (Volná improvizace na blikající světlo) následně přináší to, co jsem očekával hned od začátku, byť mě v průběhu dlouhatánské selanky poněkud zarazil „hudební smrad“ v podobě využití kytary a bubnů. Rozladěné nástroje, tu a tam „něco na způsob hraní“… a k tomu osvědčený noise. Blížíme se ke starým časům… A to jsme již ve finále! „Trojka“ „Zlivě/Mrdvě v štúdiu Pon Terex (Neomezující výrony bez nápadu) jakoby vypadla z let devadesátých, kdy NAPALMED terorizovali většinu metalových zinů. Radek je měl rád – a zinaři měli rádi Radka. Přiznám se, tehdy mě vůdce českého „nojsu“ drtil především odborností a klasifikací každého „cinku“. Po dvaceti letech však přešel víceméně ke stylovým vtípkům. Lidi boří svoje ksichty do barevných vlnolamů a Picaso se všemu z pekla směje…

Skladby: HlaSlova, Svět L.O.M, 666. Živě/Mrdvě v štúdiu Pon Terex

Eventuelní Složení Muzikantů: ZdenK.S. – akustická češka, hlas; HonzA.P. – elektrická basofka, efekty, hlas; RadeK.K. – elekdronyka, efety, hlas, per kušny; PaveL.H. – bicí, per kušny

ALL

http://bandzone.cz/merzbauten

 

2 thoughts on “ESM – nESMysl (CD-2017)”

  1. Už poněkolikrát dočtl jsem se v recensních tekstech k tomuto albu, jak se první – útvar? Skladba, či jak to nazvat? Propletenec slov možná, nedá vyslechnout více než jedenkrát. Já si v něm naopak velmi libuji, co milec slov, vět, křiků a ticha mezi vyrčeným mám za to, že je to výtečný nápad. A i teď, do klapotu klávesnice, mi tato koláž zní. Skvělá práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *