EROSION OF SANITY – Max Cavalera je jen jeden

Násleující řádky patří nadějné kapele ze Stochova, která si říká EROSION OF SANITY. Na mé otázky odpovídal Jirka „Cico“ Hudec, ale ještě předtím bych vám chtěl představit jejich krátkou historii.

Kapela vznikla v roce 1994 ve složení Michal Knotek (dr.), Jirka Hudec(bg., voc.), Jarda Voslář(g.) a dost dlouhou dobu hledala tvář a styl. Začal vznikat materiál a věci, které se nesli v duchu klasického death metalu s prvky grind core. Skupina se potácela s různými problémy, hlavně finančního rázu a neustálého hledání dalšího kytaristy, který by posílil řady a zhutnil projev kapely. Začaly se objevovat první akce po boku spíše zábavových kapel. Ze stran pořadatelů se neustále setkávali s nechutí a nepochopením.

Koncem roku 1994 přichází nový zkušený kytarista Martin Černý a celý repertoár kapely se pomalu a jistě mění. Odchází základní člen Jarda Voslář z rodinných důvodů. Stylově se upoští od grind core a muzika dostává trashové koření. Účast na koncertech je omezena na rámec okrasního regionu. V roce 1995 navazuje kontakty s podobnými kapelami a rozšiřuje pole své působnosti. Neustále pokukují po dalším kytaristovi, ktrerý by obohatil tvorbu a opět posílil projev. Kapela dostává stále více šancí účastnit se vystoupení a do své tvorby promítá další vlivy – HC. Na jaře 1997 přichází nový kytarista, zkušený a neméně odhodlaný drtit sluchovody fans Dušan Hora. Od léta 1997 začíná série koncertů v rockových klubech, festivalech, ale i po zábavách. Objevují se náznaky na natočení materiálu ve studiu, ale z finančních důvodů se toto odehrává ve zkušebně. Pro nedostatečně přesvědčivý zvuk se celá nahrávka nedistribuuje a slouží jako případný promomateriál.

V roce 1998 opět koncerty především v pražských rockových klubech, ale i za hranicemi Středočeského kraje, nadále se ale uvažuje o natočení studiového počinu a tak v lednu 1999 se kapela uchyluje do hostivařského studia, aby zde pod dohledem Zdeňka Šikýře a Pavla Marcela natočila sedmiskladbové demo s názvem „Full Of Dirt“. Materiál vychází především z novějších skladeb, ale objevují se zde i poměrně staré, léty naakumulované nápady, samozřejmě „oblečené“ do současného soundu, takže celkově vznikl řízný death metal s prvky trashe a HC. Muzika je podpořena agrsivním vokálem, který evokuje náladu a psychiku každého jednotlivce, různé jeho úchylky, počínání v těžkých chvílích, což je hlavním tématem v textech.

Právě jste vydali vaše první demo, zajímalo by mě, jaká byla reakce fans?
S naším demáčem jsme spokojeni, samozřejmě že s odstupem času by se dalo leccos vylepšit. Ale za to, v jaké době jsme to natočili (3 dny) a že jsme byli poprvé v tak dobrém studiu, to dopadlo velmi dobře. Ohlasy jsou zatím dobré a recenze taky, s tak kladnou odezvou nikdo z nás nepočítal. První náklad je zcela vyprodán a už máme objednán druhý.

Musím se přiznat, že když jsem viděl obal dema, typoval jsem hudbu na nějakej doom. Co vyjadřuje obal? Vypadá silně pesimisticky…
Obal nic konkrétního nevyjadřuje, s tím námětem přišel náš kytarista Dušan a nám se líbil. Tak jsme ho tam prdli.

EOS2Marek velice chválil vaše živá vystoupení. Co pro tebe znamená koncert?
Pro nás všechny koncert znamená velmi hodně, prezentujem naší muziku, tak do toho musíme dát vše. Samozřejmě, že se musí spousta věcí vylepšit, např. hlavně pohyb na pódiu a kontakt s publikem.

Počítám, že na vaši hudbu měla vliv SEPULTURA… Jak se ti zamlouvá zpěvák Green?
SEPULTURA? Hrajem to, co se nám líbí, a nesnažíme se někoho kopírovat. Všichni ji máme moc rádi. Možná trochu v tom slyšet je, ale my to hrajem tak, jak nám se to líbí. Zpěvák Green je dobrej, svým způsobem. Ale Max Cavalera je jen jeden.

Máš představu, kdy bychom se mohli dočkat nového materiálu?
Pilně cvičíme a pilujeme nový materiál. Určitě začátkem příštího roku (2000).

Jak se díváš na Kladensko z hlediska metalové hudby? Podle mě je to bída…
Na Kladensku je to bída, kapel je tu dost a moc dobrajch, ale ta návštěvnost je špatná. A fanzin ten neznám ani jeden. Vlastně teď už jo – R.U.M. zine.

Jirko, co doma posloucháš? Prozraď své favority dnešních dnů…
V poslední době mě velmi zaujalo nové S.O.D. To mě posadilo na prdel (skvělé). Jinak tu klasiku. BENEDICTION, BRUTAL TRUTH, PRO-PAIN, MACHINE HEAD, SEPULTURA. Jinak si poslechnu všechno. Žádné muzice se nebráním.

No a plány EROSION OF SANITY?
Natočit nový materiál. Velký zájem o nás a hlavně hrát a hrát.

Jirko, díky za rozhovor. Ať se vám daří a nyní můžeš cokoliv vzkázat…
EROSION OF SANITY přijedou kamkoli. Děláme výměnné akce. Poslouchejte dobrou muziku a podporujte domácí kapely. Čau.

Band contact: Jirka Hudec, J.A. Komenského 213, 273 01 Stochov

One thought on “EROSION OF SANITY – Max Cavalera je jen jeden”

  1. Bože ten Martin Hasík je dement ????????????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *