EINE STUNDE MERZBAUTEN – 7305 (CD-2014)

EINE STUNDE MERZBAUTENRadek Kopel je postava napojená na metalový underground už hezkých pár let. Protože hluková scéna u nás prakticky neexistuje, bývá právě tenhle človíček součástí hudebního/nehudebního podzemí, kterým byl kdysi dávno adoptován. Jak roky běžely, spousta souputníků, se kterými Radek z počátku spolupracoval, dávno dávno skončila tuhle vpravdě prodělečnou činnost – kapelami počínaje, ziny i labely konče. Přestože se to 99% hudebních fanoušků bude zdát neuvěřitelné, je pravdou, že Radek pod vlajkou NAPALMED (resp. NPLMD, NAPALMEX) posbíral po světě neskutečné množství kontaktů a v rámci tohoto „mikro žánru“ se stal opravdovou legendou.

Když se později objevila zpráva, že NAPALMED končí, pomyslel jsem si jediné: „Je konec bizarních nahrávek s nedostižnými přebaly“. Když se však za několik týdnů objevila zpráva a novém projektu EINE STUNDE MERZBAUTEN, zpozorněl jsem, ale ještě předtím jsem se od plic zasmál. To je opravdu perfektní a nedostižný název! A to k němu ještě patří i stylový dovětek „Industrial Noise Revival 666“, což v podstatě znamená, že nově vzniknuvší projekt je jakýmsi revivalem a dost možná si i tímto zvráceným způsobem dělá legraci ze všech těch vychytralých plagiátorů. Viz. tento citát: „Jsme kapela věnující se kopírování skladeb nejznámějších umělců vymezených styly  industrial a noise, jako např. EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN nebo MERZBOW. Samozřejmě se neštítíme ani popovějších umělců DG 307, atp. Našim prvořadým cílem je zařadit se po bok tuzemské i světové hudební elity“.

EINE STUNDE MERZBAUTEN_promoPokud jste si ve výše uvedeném citátu zachytili slovo „kapela“, vězte, že o tento produkt se skutečně postaralo hned několik osob, jejichž jména jsou uvedena v bookletu. Hlavní protagonista se v nové úloze jmenuje R…K (hluková kontrola), chtěné zvuky má v kompetenci kolega P…L a ve finále tu ještě máme tři hosty: MartiN.B. – opatrné kovy, VíT.M.– objevující kytara a DaviD.L. – překvapivé kovy. Takto složený subjekt, na ploše osmasedmdesáti minut, předvádí hotové noisové šílenství, a protože se jedná o skuteční revival, vzali si hoši napaškál tři covery, jejichž identifikace je (alespoň tedy pro mě) naprosto nemožná. Nicméně první track obsahuje chrlení, hučení a svištění z dílny NAPALMED, čemuž já osobně tedy rozhodně věřím. 🙂

Dalším šroubem tohoto hlukového závitu je ovšem cover od kultovních Němců EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN, a proto je ke slyšení skutečně úplně jiný lomoz. Těžko říci, jaká spojitost má tohle všechno právě s EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN, ale počítám, že jde o jakési přiblížení jejich počáteční tvorby. Třetí a pochopitelně neméně krátkou položkou, je „tribute to MERZBOW“, což je projekt, kterému každý noisař určitě rozumí. Přesně, jak je jeho tvorba „harsh“, tak ještě o několik stupňů je vygradována zvrácenost EINE STUNDE MERZBAUTEN. Co byste mimochodem čekali od Pana Radka? 🙂 Je skvělé, že v sobě ještě našel (poslední?) zbytky sil a podepsal se pod další pozoruhodnost, které opravdu rozumí pouze několik desítek vyvolených. Pro úplnost ještě dodávám, že CD vychází ve formátu čtyřpanelového digipacku, přičemž celý komplet vypadá opravdu luxusně! Pokud sbíráte NAPALMED produkty, je už teď nad slunce jasné, že do kolekce byste si měli přidat i tento zářez!

ALL

http://bandzone.cz/merzbauten

3 thoughts on “EINE STUNDE MERZBAUTEN – 7305 (CD-2014)”

  1. Učte se blbouni, takhle se dělá pop! Protekce, placená reklama, patolízalství, kamarádská úlitba a tak bych mohl pokračovat. No nekupte to… za ty prachy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *