DYING PASSION – Skylor (CD – 2022, Epidemie Records)

Nekonečný vesmír je studnicí inspirace pro mnoho kapel. Pokud se budeme držet metalového světa, zjistíme, že tento prostor je nejčastěji popisován víceméně negativisticky a dekadentně. Tuzemská stálice DYING PASSION, která bez pardonu patří k tomu nejlepšímu, co český alternativně-hudební rybníček nabízí, se však vydala vstříc „vesmírné výzvě“ v poněkud jiných barvách, interesantně dobrodružných, místy dokonce romantických.

Koncept alba pojednává o tripech astronauta Skylora, který na svých cestách zažívá momentky, o nichž se pozemským smrtelníkům může leda tak zdát. Pokud CD v něčem skutečně obstálo, pak je to zprostředkování onoho zajímavého příběhu posluchačům. Vokalista Zuzka je v tomto případně naprosto ideálním průvodcem, její hlas dokonalým způsobem proplouvá mezi jednotlivými nástroji, nemluvě o řadě zvukových kudrlinek, jež jsou v současné době typické zejména pro post-rockové soubory. Do této žánrové škatulky se vejde mnohé, to je pravda, avšak kapele tento volný prostor dává mnohem větší šanci na instrumentální rozpínavost a experimenty. Některé úseky skladeb jsou příjemně popové, jiné naopak ťukají na brány metalového dvora. Vše dokonale promíchano a propojeno, žádná křeč, ale naopak křehkost.

Rozhodujícím kritériem je však bezesporu důraz na detail, na miniaturní „pidičlánečky“, které ovšem nelze postřehnout při prvním či druhém poslechu. Přestože hudba DYING PASSION působí naoko přívětivě, a dost možná může někomu posloužit jako příjemná kulisa, klade na jedince přece jen určité nároky. Pokud si album „Skylor“ chcete opravdu užít, budete chtít, aby se Vám dostalo pod kůži, musíte si najít čas se do něj ponořit. Zároveň se jedná o nahrávku, z jejíhož nitra nelze vytrhávat skladby jen tak, každý samostatně vydaný singl je samozřejmě uchutnávkou, chápu, ale uchutnávkou jaksi neúplnou, zavádějící.

Nebudu tedy doporučovat konkrétní song. Pokud máte chuť na intimní, barevnou a rockově křehkou produkci, udělejte si čas a „Skylor“ si několikrát poslechněte. Moc se mi zamlouvá, jaký kurz tvorba DYING PASSION nabrala. Už deváté album, ale zdaleka se zde neobjevuje dojem jakékoliv vyprázdněnosti.

Skladby: Search, Aerosouls, In The Code, Shadowplay, Today, Skylor, Breakwater, On The Edge, Roud And Roud, Another Kind of Light, Breathe

Sestava: Zuzana Jelíková – zpěv; Standa Jelínek – kytara, klávesy; Jan Stinka – baskytara; Jan Kylar – bicí

Rozhovor se Standou Jelínkem o albu „Skylor“: https://rumzine.com/dying-passion-mame-radi-barevna-alba-ktera-nepostradaji-dynamiku-a-duvtip 

http://www.dyingpassion.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *