Co nám přinesl rok 2011?

Rubrika „UG ABC“ stojí na ledu. Nějak se ve mně zlomila touha podstrkovat protagonistům mnou vybrané body. Co si budeme vyprávět, kapely spíše stojí o klasické rozhovory než o estrády, které se třeba ani jejich domovských kapel netýkají. V roce 2012 však bude mít „UG ABC“ úplně novu tvář, chystám několik zásadních změn a pevně věřím, že přinesou mnoho pozitivního 🙂 Jinak tento díl bude ryze bilančního charakteru, vrací se totiž k právě uplynulému roku. Opět jsem tedy vybral několik prvků, ke kterým zkrátka bylo co podotknout. Ovšem velký WARNING! Záměrně jsem si zahrál na bulvární periodikum, takže některé příspěvky jsou poněkud ostřejšího rázu…

A – ANTHRAX
Vůbec jsem neměl v plánu, aby se mi deska „Worship Music“ líbila. Tihle dědkové už přece nemohou nic dokázat?! ERROR! ANTHRAX drtí jako za starých časů! Ve vlaku si zpívám a všichni pasažeři kolem mě si myslí, že jsme se zbláznil…

B – Black Jack/History Live
Pro všechny příznivce starého dobrého ARAKAINU je tato skutečnost věcí naprosto zásadní. Hřích byl napraven a dost možná nejlepší album metalové legendy konečně vyšlo na CD. Společně s tímto kultovním materiálem byl na druhé CD umístěn i živák „History Live“. Pokud si dobře pamatuji, tak i ten nikdy nevyšel na stříbrném kotoučku. Tohle je pro skalní fans absolutní povinnost! Přátelé, bez Brichty to zkrátka nejde. ARAKAIN už dávno není ARAKAIN…

C – CALES
Blackie je král! Krabička pohanského metalu je hodně příkrá…ovšem Blackie znovu dokázal „vytrhnout velrybě stoličku! Jak to dělá? To kdybychom věděli! „Return From The Other Side“ není jen očekávaná jistota, je to poctivě vypreparovaná prácička s mnoha grandiózními momenty. Za tenhle produkt se tuzemská scéna nemusí stydět ani v nejmenším. Jen si vzpomeňte, jaké „poklady“ vycházejí např. v Německu!

D – Dolores
„Dolores“ = deska roku! HEIDEN naplno prodali svojí schopnost neustále se vyvíjet, zkoumat,hledat… Post/black/rock-metalová škatulka tak má i v Česku kvalitního zástupce, který tímto albem rozhodně neřekl definitivní „AVE“. HEIDEN jsou v obrovském laufu a já osobně jim předpovídám ještě slastnější budoucnost!

E– Elvenefris 2011
Nostalgie a možná trochu marná snaha spojená s přáním návratu LYKATHÉ (LYKATHEA AFLAME). Pro pamětníky a vyznavače této nádhery, nachystal Čurby vydání „Elvenefris 2011“, které obsahuje dvě CD (původní a remasterovanou verzi Elvenefris + dvě bonusové skladby) a tričko s motivem obalu desky. Dějiny nejlepšího českého metalu v kostce!

F – FUNERAL
Soutěž o nejdepresivnější kapelu světa vyhrávají pro rok 2011 norští FUNERAL. Ostatně kdo jiný by měl mít na tuto cenu nárok, když ne parta funebráků, která symbolicky používá název toho nejsmutnějšího obřadu?. Album „To Mourn Is a Virtue“ je další dílek v jejich „teskné“ diskografii. Tady jen tak smích nepokvete…

G – GHOST BRIGADE
Malinko ustrnuli ve vývoji a příliš nového nám nepřinesli. Nicméně i tak je „Until Fear No Longer…“ poměrně důstojné album. Žádné komplikace, čiré přijímání melancholie.

HHodně velká paráda
Do tohoto šuplíku bych zařadil album „Unto The Locust“ od MACHINE HEAD. Proč by jedna a tatáž kapela měla vydávat album každým rokem? Není lepší nechat skladby uzrát a potom pustit do světa jen ty nejlepší? Přesně takhle uvažují MACHINE HEAD. Pouze sedm skladeb na desce a bohatě to stačí! Tuhle „hodně velkou parádu“ budu klidně poslouchat další čtyři roky!

CH – CHIMERA
Tohle je pro mě radost roku! CHIMERA z devadesátých let (uff, to tedy zní!) se vrátila, aby navázala na své staré úspěchy. Startovací CD „Chimera“ shrnulo a ve své podstatě prolnulo starou tvorbu s aktuální. „Rodinný podnik“ Ryszarda Kowalczyka však ani teď nelení a připravuje nové skladby. První ochutnávky naleznete na bandzone profilu kapely.

I – Illwill
Všichni budeme nemocní, ovšem teď ještě není čas truchlit! Z nosičů smutku je tu rázem nečekané ZLO! Fotři LAKE OF TEARS se rozhodli pro vášnivou metalovou porci. O nějakém návratu ke kořenům ovšem nemůže být vůbec řeč. Takhle divoce pánové totiž ještě nikdy nehráli. Člověk by si možná myslel, jaká to bude nuda, ovšem opak je pravdou. LAKE OF TEARS tentokrát vylezli na světlo bočním vchodem a jejich přístup se rozhodně vyplatil. Parádní práce!

J – JANE’S ADDICTION
Mám hodně oblíbených skupin, které přísahají na jednu legendu. Té jsem však nikdy nepřišel na chuť. Pravda, za dobu své existence toho příliš mnoho nevydala… Rok 2011 se však do diskografie souboru zapíše zlatým písmem. JANE’S ADDICTION jsou zpět s novým albem, které mě konečně baví! („The Great Escape Artist“). Už jsem pochopil, co na téhle „líné bandě“ všichni mají. Osmileté čekání je u konce!

K –KYPCK
Další pochod finských Rudoarmějců se jmenuje „Nizhe“. Výjimečná kapela s výjimečnými metodami, které nemusí sedět všem. Pokud je však člověk soudný, pochopí i tento cirkus. KYPCK patří mezi nejosobitější metalové fretky! Rudé hvězdy, těžké stroje, hutné kytarové spodky a anarcho-liberalismus v hlavách. Co může být lepšího?

L – Laloba Ante Portas
Megalomanské dílo od středočeských rytířů. BRATRSTVO LUNY o sobě znovu dalo vědět bohatě koncipovaným projektem, který některé recenzenty doslova uzemnil (viz. třeba Blackmoonova recenze ve SPARKU – že by se starý Kozel vrhnul na gothic kulturu?). Je skutečně dobře, že se na tuzemské scéně objevila další hudební zajímavost s pikanterií v jednom. Věřím, že je jen otázkou času, kdy mě „bratrstvo“ znovu přesvědčí o svých skladatelských kvalitách. „Laloba Ante Portas“ je projektem roku z hlediska propracované image. Hudba samotná mě však tentokráte neoslovila (viz. recenze).

M – MOONSORROW
Jednička současného pohanského metalu. „Varjoina Kuljemme Kuolleiden Maassa“ je tisíckrát dokola ohraná písnička se slastným obsahem. Tomuhle se zkrátka nelze ubránit. Ti nejsilnější přežili a jedou dál…

N – Návaz
Metalová veřejnost si přála návrat SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Veřejnost si dokonce moc přála, aby deska „Návaz“ byla vynikající! No aby ne, smlouva se Season Of Mist je pro českou formaci stále záležitostí nepříliš běžnou. „Sajlenti“ zkrátka musejí dřít a dřít…klobouk dolů za jejich vytrvalost. Ne všechny kapely u této stáje takhle makají, některé se dokonce dloubou v nose, na promo z vysoka kašlou (viz. DRUDKH). „Návaz“ je ale upracovaná, nemastná a především nudná deska…jednoduše se mi nelíbí. I tak Vám ale držím palce!

O – OLD SILVER KEY
Měla to být bomba, ale nakonec z toho všeho zbyl jen stín s několika otazníky. Koalice DRUDKH a ALCEST skutečně nevyšla. „Tales Of Wandering“ je nuda k uzoufání. Doufám, že tahle nemoc není přenosná !!!

P – Průser roku 2011
Žádná hudba není průser a z toho důvodu nečekejte žádný název či titul.

Q – Q7
Už by to konečně chtělo reedici prvního sólového alba pana BIG BOSSE! Co říkáte?

R – ROOT
Nebyl by kořen kořenem, kdyby se v „UG ABC“ neobjevili ROOT! Návrat ve starém stylu s modernějším xichtem. Je „Herritage Of Satan“ udičkou na staré fans, kteří ROOT už dávno uložili k ledu? Ať je to tak či jinak, tohle je pravá fošna pro Polsko! 666 a nikdy jinak!

S – SÓLSTAFIR
Že by spravedlnost opravdu existovala? Širší veřejnost konečně (znovu)objevila islandské post-metal-rockové věrozvěsty halucinogenních litanií. Především mainstreamová média se mohla zbláznit nadšením, když poprvé uslyšela hit sezony – album „Svartit Sandar“. Přitom skvosty „Masterpiece Of Bitterness“ a „Köld“ už dávno patří ke klenotům severské scény, takže používat SÓLSTAFIR ve smyslu „velkého objevu“… tady asi není něco v pořádku! Na druhou stranu se ovšem ukazuje, jak důležitou úlohu hraje v životě kapely firma (Season Of Mist part II.).

T –THY CATAFALQUE
Maďarský pojem progresivního black metalu, THY CATAFALQUE! S prázdnými taškami k českému labelu (Epidemie) a pak plnou parou na západ. „Rengeteg“ je další znamenitý počin aneb Season Of Mist part III.

U – UNBORN
Překvapení na poli tuzemského thrash metalu! „Six Ways Of Suffering“ je vpravdě povedené dílko, které mě dostatečně přesvědčilo o tom, že „thrash is not dead“. A kdyby ještě pánové odpověděli na otázky, které jsem jim cca. před půl rokem poslal, byla by to z mé strany hotová euforie. „No co už“, řekl by na počínání Pražáků Moravák…

V – Varg Vikernes
Pan hrabě Vikernes to tedy chrlí! Jako kdyby chtěl roky strávené v žaláři dohnat a vydává jeden počin za druhým. „Fallen“ je ovšem další kvalitní dílko. Hrubý primitivismus dotažený k dokonalosti, operace s mrazivým feelingem k neokopírování. A to nás v roce 2012 čeká hned další várka, která ponese název „Umskiptar“. Dá se na tom zbohatnout, ujet, anebo má ten chlápek zkrátka (znovu) rád (black) metal?

W – Woodland Journey
Pro plzeňskou PANYCHIDU platí v podstatě totéž co pro Blackieho CALES. „Woodland Journey“ jsem ve své recenzi hodně pochválil a…a rozhodně bych nic neměnil. Konec roku 2011 rozhodně patřil PANYCHIDĚ, která se připomněla stylovou „neřadovkou“ . Dokonce bych dovolil tvrdit, že právě „Woodland Journey“ je prozatímní „pařátí“ jednička. Poprvé se mi stalo, že u mě hudba zvítězila nad čtivem!

X – X-CORE
No jo, to bylo pořád HC sem, HC tam, HC je naše srdce, náš život…nu a pak přišel rok 2011 a útok na hitparády! „Life And Stuff“ je nasládlé album až běda. Práce? Kumšt odvedený velmi kvalitně. Proč mám ale pocit, že se X-CORE v té záplavě „dokonalých“ kapel ztratí?

Y – Year aneb co přinesl rok 2011?
Krize, krize, krize – politika, velký to hnus. A to jsem ještě v tramvaji slyšel: „církevní restituce? To si dělaj kurva prdel“! Tak až zas půjdeme volit, ukažme, jací jsme kreténi…

Z – ZA-ROK!
Tohle není nová kapela, ale jen přání. Tak „ZA-ROK“…nechť se všichni sejdeme na tomto místě (tohle jsem použil už před rokem, ovšem co může být důležitějšího?

ALL

2 thoughts on “Co nám přinesl rok 2011?”

  1. Dovolím si podotknout, že alba „Black Jack“ i „History Live“ vyšla na CD již roku 1992.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *