CHIMERA (CD-2011, TdB Records)

Mohl by to být překrásný scénář k nějakému americkému slaďáku. Nadějná kapela ukončuje svoji činnost, aby za několik let povstala v sestavě, ve které kromě dvou bratrů figurují potomci jednoho z nich. Hlavní představitel Ryszard Kowalczyk však během „výluky“ nikterak neabsentoval, dal dohromady studio nesoucí rovněž název Chimera. Ostatně i tam vznikl materiál pro toto album, které je určeno především pro polský trh. Proto se na něm nachází většina polsky zpívaných skladeb, další jsou anglicky a jedna jediná výjimka je v jazyce českém. Teď už zbývá jen vyluštit jednu jedinou otázku: „Je kapela schopna navázat na úspěchy z let devadesátých?“ Odpověď je jednoduchá! Co se týče hudební produkce, tak ta nepokulhává ani v nejmenším! Talent zkrátka jen tak neumírá a nové skladby jsou toho jednoznačným důkazem. Na albu v podstatě nenaleznete slabé místo, byť pamětníci by mohli namítat, že stylově je CHIMERA přece jen malinko jinde.

Aktuální skladby totiž nejsou až tolik melancholické, nemají tolik blízko k doom metalu jako spíš ke gothic rocku (i když já osobně bych si vystačil spíše s označením zvaném doom rock). Některé songy jsou dokonce obdařeny klasickým „heavy metal feelingem“ (viz. třeba baladická a jediná česky zpívaná „Brána“). Naopak skladby s anglickým přednesem mají dle mého soudu hodně blízko k PINK FLOYD, alespoň co se týče nálady. Důkazem budiž hned delikatesní otvírák „Higher“, jehož aura doslova chytne za srdce každého milovníka obdobného žánru. Táhlá kompozice je s precizní přesností nasměrována k pointě, která je od samého počátku doslova „cítit ve vzduchu“. Ostřejšími lokty se pak ohání „Salsa“, a totéž se dá říci o „Way To Hell“, rozhodně nejtemnější skladbě celé kolekce.

Pokud by se mohlo zdát, že pro rodilého Čecha budou oříškem položky postavené na polské lyrice (připouštím, že tomu může tak být), tak v mém případě tomu tak rozhodně není. CHIMERA se i v tomto kabátku vytasila s neuvěřitelnou skladatelskou silou, skladby jako „Dom“, „Zaklety krag“ či „Deszcz“ jsou jedním slovem impozantní! Leckdo by sice mohl argumentovat tím, že skupina neprezentuje nic zcela objevného, nicméně pokud se zaposloucháte, záhy zjistíte v čem přesně spočívá kouzlo jedinečnosti. Je proto obrovská škoda, že žijeme zrovna v té naší banánové republice, ve které se podporuje kdeco – jen ne kvalitní hudba. Pravdou ovšem je, že CHIMERA si nedává vůbec žádné velkolepé cíle, propagaci desky v podstatě nerozjíždí a hraje si jen tak pro radost. Jaká to velká škoda! Na tomto počinu nenacházím výraznějších chyb (ani pochyb).

Pokud bych však přece jen měl nějaký ten nedostatek zmínit, vázal by se k samotnému konceptu desky, resp. k poskládání skladeb jako takových. Je zjevné, že členové CHIMERY toto téma zřejmě vůbec neřešili, nahráli to tak, jak potřebovali. Dost možná ani netušili, že se jejich produktem bude zabývat nějaký recenzent. To je však jen decentní poznámka, nikterak nedegradující dokonale zvládnutou práci. Závěrem ještě předesílám, že album lze získat na mé adrese, potažmo si ho můžete celé vyposlechnout na bandzone profilu kapely…

PS: A teď ještě zveřejnit obě stará dema, prosím… 🙂

ALL

http://bandzone.cz/chimeracz

10 thoughts on “CHIMERA (CD-2011, TdB Records)”

 1. Opravdu skvělé CD. Tahle kapela mě fakt posadila na prdel.

 2. nádhera,moc skvělá hudba,a velmi mně mrzí že jsem se dostal až k tomuto albu a neznal jsem předchozí a netušil existenci tak super hudební kapely a to jsem soused v podstatě (Těrlicko).naštěstí jsem byl měnit olej a mamka těchto kluku mně obdarovala tímto CD.ještě jednou děkuji a přeji hodně nápadu hudebních a sponzoru na další CD už se těším.

 3. Zdravím!Ano,ano!Tato kapela je opravdu skvělá!!Moc,moc bych stál o jejich CD a jakýkoliv jejich materiál!!Můžete mě v tomto,PROSIM pomoci??Díky a kapele přeji hodně takových skvělých počinů!!

 4. Ahoj!Napiš mi sem adresu a CD Ti zašlu zdarma…ALL+R.U.M. zine

 5. Antonín Lepšík
  Na Rokytce 34
  Praha 8
  18000

  Vím,jaké to v dnešní době je!Veškeré náklady(poštovné)samozřejmě uhradím!!Díky moooc. Tonda

 6. ahoj,to je krásná práce. budu vás propagovat. ps.kde se dá koupit cd.díky za odpověd. pops

 7. Ahoj! Když mi sem napíšeš adresu, CD Ti pošlu, mám od CHIMERY stále slušnou zásobu kusů…zdraví ALL+R.U.M. zine

 8. moje adresa:
  Milan Kratochvil
  Artura Krause 2368
  Pardubice 53002
  díky pops

 9. Zdravím, měl bych taky zájem, pokud je ještě CD Chimery k mání.
  Děkuji za info.

 10. Ahoj, bohužel CD jsem už všechny rozdal, zkuse tedy přímo kapelu… Jinak samozřejmě mohu poskytnout alespoň v mp3, ogg či WAW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *