BRUTE – Henchmen (CD-2017, Slovak Metal Army)

Navzdory tomu, že se toho v deathmetalovém ranku zas tak moc nového vymyslet nedá, existují formace, které se snaží tento „druh kovu“ obrábět různými způsoby. Slovenští BRUTE na svém třetím albu zvolili cestu moderního vyjádření, přičemž samotné vyznění přináší docela zajímavý mix mezi brutální americkou odnoží a tradičním old schoolem. Příslušnost k soudobé větvi je pak dán především důrazem na moderní zvukové pojetí, což je zjevné hned od prvních vteřin skladby „Mutual Punishment“. Že by se v ní však člověk nadál nějakých výstavních elementů, to si úplně nemyslím.

Naopak „Severe Zeal“ už je ve svém kompozičním sevření daleko hlubší, neboť není jen přehlídkou surové porce riffů, ale i tolik potřebného feelingu. Za pozornost stojí i jedna z těch poklidnějších pasáží, díky které lze narazit i na hybné náznaky melodií. Ještě razantnější řez však BRUTE učinili prostřednictvím skladby „Walls of Purple Hue“, v jejíž útrobách se nachází poklad v podobě stylové kytarové vyhrávky. Ta je de facto úplně mimo deathmetalový žánr, ovšem jako kontrast vůči brutalitě je to doslova a do písmene dar z pekla. Na rafinovanost ovšem Slováci nerezignovali ani v „Lifeless Torsos“. Myslím, že je opravdu interesantní, když je kapela schopna brutalitu rozmělnit, vyztužit píseň patřičnou atmosférou a následně znovu šlápnout na plyn.

Tenhle model kapele BRUTE skutečně velmi sluší, byť bych si dokázal představit ještě hlubší řez. BRUTE však s největší pravděpodobností hledají únosnou mez mezi brutalitou a rozmělnění písně, o čemž svědčí i začátek v „Three Days“. „Dark Horizons“ se posléze drží spíše zajetých deathmetalových pořádků, a to i navzdory tomu, že i tato skladba je veskrze barevná a košatá. Žánrové tradičnosti se drží i závěrečná „The Downheartness“, která finále kompletu nikterak nepošpiňuje, ale kvalit předchozích tracků spíše nedosahuje. Pokud bych měl album popsat ještě z pohledu vokálů, tak vězte, že se v tomto ohledu hudba opírá o tradiční (v podstatě neměnný) growling důstojných kvalit, takže ani v tomto ohledu BRUTE neučinili žádnou podstatnou chybu.

Brute

„Henchmen“ nabízí opravdu hodně zajímavou porci deathmetalové muziky. S čistým svědomím však nemohu říci, že by mě nahrávka bavila od začátku do konce. Osobně jsem však schopen si z desky sám pro sebe vyzobat to, co se je mému hudebnímu vkusu nejblíže. Celkově si ale domnívám, že jsou BRUTE na správné cestě. Z nahrávky cítím entuziasmus a zápal pro věc. Kouzlo nahrávky mě zároveň tak trochu vrátilo do let devadesátých, kdy na Slovensku death metal vládl měrou vrchovatě pekelnou. BRUTE brzy žezlo převezmou, mají k tomu solidně nakročeno.

ALL

https://brute-slovakmetalarmy.bandcamp.com/

One thought on “BRUTE – Henchmen (CD-2017, Slovak Metal Army)”

  1. Ani jsem netušil , že v SK jede taková partička jako je BRUTE:) Znám všechna tři alba …Parádní náhul..jen na Pillory mi moc nesdí ten growl….hudebně špička! Díky chalani!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *