BLACK HEAVEN – Heaven In Black (MC-1993)

V tomto díle „Kazetománie“ se podíváme na zapomenutou formaci BLACK HEAVEN, která zcela po právu patřila k severomoravskému doommetalovému panství, leč noblesních ovací se ji nikdy nedostalo. Tedy – lépe řečeno – na takové LOVE HISTORY či HYPNOTIC SCENERY se pochopitelně vzpomíná mnohem a mnohem častěji. Jenže i BLACK HEAVEN měli svá plodná období, přičemž to nejsladší přišlo v době realizace dema „Heaven In Black“. Tehdy spíše bezejmenná formace omráčila veřejnost naprosto skvělou nahrávkou, jež se obratně sápala po koruně tuzemského doom metalu. Kde se ovšem BLACK HEAVEN z ničeho nic vzali? Pravda je mnohem jednodušší, než by si člověk myslel.

Členové BLACK HEAVEN totiž v minulých letech působili v thrashmetalové formaci DAMATOR, se kterou natočili dema („Nekrolog svědomí“, „Disenter“) a nutno podotknout, že právě zde nabrané zkušenosti zúročili při tvorbě prvních skladeb pro „Heaven In Black“. Úvodní skladba „Strange Land Of My Interior“ sice začíná až příliš „tiamatovsky“, ovšem hned následující minuty dokazují, že se kapela vydala správnou cestou. Zajímavé také je, že BLACK HEAVEN nepostavili svoji produkci na klávesách, houslích, flétnách či dalších jiných proprietách, typických pro ostatní doommetalové formace. Raději se soustředili na strukturu a především gradaci jednotlivých kompozic a jelikož měli hoši patent a kopu nápadů, implantovali do své tvorby spoustu akustických vyhrávek (luxusní je třeba ta v písni „Sorrow“) či ultrapomalých pasáží, které se ovšem často proplétají s těmi rychlejšími. Na tom všem by pochopitelně nebylo nic převratného, kdyby ona práce s kontrasty nebyla uchopena s citlivostí a bravurou. Z některých, stále ještě thrasových míst, dodnes cítím jakousi úlevu z toho, že si kapela konečně může vyzkoušet něco nového, aniž by ji za to kdokoli peskoval. Velkou část pochvaly však zaslouží nejen složka instrumentální, ale také vokální. Tommy Rakvica se na demu představuje jako zkušený mazák s kulovými hlasivkami a evidentní je rovněž snaha o co nejsrozumitelnější frázování. Hlavní protagonista našel doslova na milimetry skvostně zapadající polohu, a tak i tento poslední špalíček zapadl do precizně sestavené mozaiky úplně bez problémů.

Vysoký kredit nahrávky (samozřejmě vše míněno v intencích doby) nesnižuje ani zvuková kvalita, což je i s ohledem na „neznámost“ ASG studia (Uherský Brod) poměrně velké překvapení. Na druhou stranu však sestava měla už celou řadu zkušeností z předchozími studiovými pracemi, a tak se ani v tomto případě nemohlo jednat o „šlápnutí do prázdna“. Další zajímavostí určitě je, že právě výše uvedená skladba „Strange Land Of My Interior“ byla Petrem Korálem vybrána na reprezentativní kompilaci „Masters Of Czech Metal II“.

V následujících letech pak BLACK HEAVEN bodovali ve vyhledávací soutěži „New Rock Generation“, ale to už bylo v době vydání druhého dema „Fantasy“, na kterém se již podílela trošičku jiná sestava, než tomu bylo na „Heaven In Black“. Zanedlouho poté se pak za kapelou definitivně zavřela voda. Tichý a poněkud smutný odchod ze scény…

Sestava z dema „Heaven In Black“: Tommy (později FLOOD) – kytary, zpěv, Nuclear – kytary, Marty – basa, Maxim – bicí a specíální efekty.

ALL


One thought on “BLACK HEAVEN – Heaven In Black (MC-1993)”

  1. Nemate to demo Fantasy ?v mp3?bral bych to.mozna i vymena.neco za neco.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *