ABORTION – Všetko je už na nete! Atraktivita xexorov jednoducho pominula, je koniec!

CS fanouškům snad ani nemusím tuto formaci představovat. Na scéně se drží bezmála dvacet let a během svého fungování určitě oslovila nejednoho grindového šílence. Možná i právě proto jsem pojal tento rozhovor tak trochu nostalgicky. Čas se zkrátka nedá zastavit a dobře to ví také lídr ABORTION…Nicméně se nyní můžete přesvědčit, že i po ne příliš plodném intermezzu tu jsou tito chalani opět v plné síle. Na mé otázky odpovídal samozřejmě Lepra, sympaťák na slovo a dobrou náladu vzatý. Nu a také si můžete prohlédnout naše společné fotografie…:)

Přijmi mé pozdravy! Uff, jak už jsem se zmínil, poslední rozhovor (tedy pro R.U.M) jsem s tebou dělal cca. Před devíti lety! Je to vůbec možný? Pamatuješ si ještě na něj? Hehe..
Jasne, hmliste ale pamatujem. Jak ten čas beží čo?

Když už jsem použil ten počet – devět let… Zkus tuto dobu nějakým způsobem zhodnotit. Co se ABORTION povedlo, co se nepovedlo…nu a také můžeš přidat nějaký výjimečný okamžik ze svého soukromí…
U mňa doma sa zmenilo, že som ženatý, mám 16mesačného syna, možno sme trocha múdrejší, ale na to by som záruku nedával. Charlie, náš bubeník sa stihol za tých 9 rokov už druhý krát oženiť a dokonca aj rozviesť a momentálne aj on očakáva prírastok. Jediný asi kto sa u nás nemení, je gitarista Libor. Furt je rovnaký. U ABORTION sme za posledných 9 rokov vydali 4 radové CD a nejaké splitká a aj muzika sa trocha zmenila za tie roky, ale stále ma tá muzika dokáže nakopávať na 100%. Nie na darmo sa hovorí, že vychutnávať si určité věci, dokáže člověk až vtedy, keď už je starší a ja to musím na 100% potvrdiť, že je to fakt pravda a věci fungujú takto.

Zkus s odstupem času zhodnotit čtyři poslední alba, která jste vydali?
V roku 2000 nám vyšiel album „The Truth Hurts“ na Copremesis. Je to dobrý album, len ten zvuk by som tam menil ale ten bonusový koncert je fakt super, aj keď som si to vypočul teraz odstupom času. Obal sa tiež podaril, takže spokojnosť. 2002 sme na Obscene vydali „Have A Nice Day“, na ktorý viacej ludí hovorí, že jejeden z našich najlepších albumov, no neviem, môj osobný názor je ten, že mne sa páči asi najmenej. Neviem, nemám k nemu žiaden vzťah a ani som si ho nikdy nejak extra nepočúval. 2004 „Gonna Be Worse“ bol už o niečom inom a teraz keď to tak počúvam, tak muzika je stále O.K. no viac som sa mal pohrať s vokálmy, čoho fakt ľutujem že na to nebol čas, ale je to celkom obstojný a podarený album. No a cover sa moc nepodaril tiež, ten by som menil určite a hneď. No a posledná radovka „The Gonzo Music“ z 2006 je i takto odstupom času, myslím si, náš absolútny vrchol. Hovoria nám to aj ľudia, čo nás počúvaju od začiatkov, že tento album sa fakt podaril na 100%. A ja som tiež tochto názoru. Tu by som nemenil ani teraz nič, som s ním na 100% spokojný. Tento album je naša pravá tvár.

Když jsme spolu naposled mluvili (a to je taky už nějaký ten pátek), stěžoval sis na problémy se sestavou. Je v tomto ohledu něco nového? Nenapadlo tě třeba, že bys udělal z ABORTION pouze studiový projekt a sám by ses angažoval někde jinde?
Naštastie to vyzerá tak, že problémy sú zažehnané, no dosť sa toho zmenilo vo fungovaní kapely. Gitarista Libor a bubenmík Charlie totiž pracujú a žijú v Dánsku, takže si to vieš predstaviť. Ja som sa cez toto dosť dlho nedoázal prelúsknúť, lebo som si nevedel vážne predstaviť fungovanie kapely týmto štýlom, keď ste od seba vzdialený 1500km. Ale naštastie sme o tom pokecali, urobili pár ústupkov a fungujeme ďalej. Nahrávame, koncertujeme a dokonca je to smiešne, ale vychádza nám toho viac, než sme sedeli doma, hehehe. Mal som taký stav , že ABORTION som chcel vážne rozpustiť a začať s novou kapelou, no nakoniec sa to vyriešilo takto.

Lákala tě někdy realizace bočního projektu s úplně jiným stylovým zaměřením?
Odjakživa ma to lákalo a teraz som to aj zrealizoval. Jedná sa o projekt PURE. Je to taký mix ranných SCORN a dronne štýlu. V kapele sme len dvaja, ja (basa, elektronika) a Nyarg (gitara). Mali sme zatial len jeden koncert, no bolo to v pohode sledovať ludí, jako sa pozerajú na mna, čo to do riti stváram, hehehe. Je to taká simbioza zvuku s vnímaním, lebo súčasťou koncertu je pravdaže aj videoprojekcia. Nemáme ešte žiadnu nahrávku, ale už sa na tom pracuje.

No tak vida vida… Ale zpět k našemu hlavnímu tématu. ABORTION už je nějaký ten pátek spojen pouze s tvou osobou. Může ti to na jednu stranu lichotit, na stranu druhou… není ti to trochu líto? Přece jen jste na pódiu působili jako jedna dobře fungující rodina.
No je to fakt blbé, hlavne pre ostatných v kapele, keď je snaha a prípadný úspech 3 ludí, vnímaný jako výsledok jedného. Ale je to osud tých, čo si zoberú na bedrá, že sa budú starať o všetko, čo je okolo kapely. Pravdaže ja prichádzam do styku s organizátorm, ja kecám s vydavateľom, ja kecám na koncerte s publikom, teda je logické, že si ťa väčšina zapamätá a keď ešte k tomu aj vyzeráš, jako ja, tak je viac než nepravdepodobné, že na teba nezabudnú. Ale pozri sa na Vlakina, Bilosa, Chymusa, nemyslíš si, že majú podobné problémy? hehe

No, pravda. Taková krásná čtyřka „CZ grindu! 🙂 Ale pojďme k další otázce. Nemůžu se zbavit dojmu, ale mám pocit, že právě před těmi devíti lety byla CS grind scéna o něco pestřejší, prakticky většina kapel byla na vzestupu. Teď je sice kapel spousta, ovšem žádná mi nepřipadá výrazně lepší, než byli třeba INGROWING, CONTRASTIC….atd. Jaký je tvůj názor?
No ten dojem mám aj ja. Bolo menej kapiel ale každá mala svoj rukopis. Teraz je to už o niečom inom. Dávno som sa vzdal toho, že dokážem při počúvaní muziky identifikovať kapelu. Před asi 9 rokmy to nebol žiadny problém. Určite si rozoznal INGROWING, CONTRASTIC, MALIGNANT TUMOUR, NCC a kopu ďalších kapiel. Na druhú stranu je teraz omnoho viac kapiel ale aj ťažšie sa orientuješ v nich, lebo ani jedna moc nevydrží.

Dlouhou dobu si tvořil fanzin DEATH FIST, Vím, že jsi jednu dobu tvrdil, že už na tyhle věci nemáš čas, pak ale mám pocit ses znovu pustil do práce. Jak je to tedy v současnosti? Domníváš se, že v době internetu mají třeba jen xeroxové fanziny šanci na úspěch?
Ja sa s tým nechcem chváliť, lebo je to už bezpredmetné, no DEATH FIST bol prvý xeroxový fanzin na Slovensku. Prvé číslo vyšlo niekedy v 90-91 roku! Teda ešte žiadne fanziny u nás neexistovali a všetci si do tej doby kupovali Bravo alebo tý čo bývali vo väčších mestách, tak tam bolo k dostaniu aj Rock Hard. Ja som tiež prvý krát videl v živote fanzin v Maďarsku v metalovom shope a bol som viac než fascinovaný, že také niečo existuje a že to dokážem aj ja. Prvý krát skončila doba fanzinov, koncom 90 rokov, keď naozaj každý robil fanzin a zašlo to už tak ďaleko, že tie fanziny nemali žiadny význam a ludia si to prestali kupovať. 99% xeroxových zinov zaniklo a zvyšné percento sa nejak pretĺklo až doteraz, aby mohlo načisto zaniknúť. Sám som prestal robiť fanzin koncom 90 rokov a potom som ešte niekedy v 2003 vydal asi 3 čísla, až s tým naozaj sekol. Doba xeroxových fanzinov načisto pominula a až to ešte niekto robí, tak to je recesista. Veď si zober, že načo si kupuješ zin? Aby si sa niečo dozvedel, prečítal recenzie na nové kapely, ale predsa to všetko je už na nete a atraktivita xexorov jednoducho pominula, je koniec.

Vím o Tobě, že jsi také pořádal různé koncertní akce. Pokračuješ ještě v této v pravdě silně prodělečné činnosti?
Ano, ja som s týma ale nikdy neprestal a koncerty organizujem doteraz, no už nie tak často. Robili sme BONESAWER PARTY s chapcamy z ABORTION a to sa tu otočili kapely jako AGATHOCLES, COCK AND BALL TORTURE atd.. náš starý gitarista Picass robil JELŠA FESTY, čo boli tiež dobré akcie s kapelamy jako GROINCHURN, MACABRE, MASTER atď… Ja naďalej občas robím nejakú akciu tu v Nitre a som rád keď akcia skončí na nule, to už môžeš považovať za úspech.

To každopádně. Pokud mě statistika nešálí, měli by ABORTION letos oslavit dvacet let existence, což je prakticky jeden život mladého grindového fanouška. Chystáte něco speciálního pro tento rok ?Zároveň by mě zajímalo jestli se někdy střetáváš s lidmi, jejichž kapely se dávno rozpadly? Co říkají na vaši trvanlivost?
Ano rok 2009 je 20 výročím kapely ABORTION. Chceli by sme zrealizovať CD při tejto príležitosti, kde by nám vyšli demá a nevydané věci na CD. Teraz je to vo fáze, že to dávam dokopy a dohadujem sa, kto to vydá, až to niekto vydá. Vytrvalost? Skôr štastie. Musíš mať štastie na spoluhráčov, že budú podobne „postihnutý“ jako ty, lebo ináč nemáš šancu. Navyše po tridsiatke to 90% ľudí jednoducho vzdá, lebo uprednostnia rodinu alebo kariéru. Občas sa stretnem s takýmito ľudmi, no do očí sa ti smejú, že „či nás to ešte baví“ atď.. no ja zase vidím v jeho očiach závisť a ľútosť, že najradšej by bol na mojom mieste.

Existuje nějaká CS kapela, která vysloveně ti chybí?
MASTER’S HAMMER.

Máš pocit, že se rodí nějaká nová generace posluchačů, která se orientuje na extrémní hudební odnože? Víš, abychom se nakonec někde nescházeli bokem jako starý fotrove a vzpomínali na první ročníky Obscene Extreme…
Extrémna hudba sa diametrálne zmenila. Kým před 10 rokmy si mal jasne dané a zaškatulkované všetky štýly a každý v tom mal jasno, tak teraz mladý žerú kapely, ktoré zmixujú dokopy toľko štýlov, koľko sa len dá a koľko je poslucháč ochotný absorbovať. Veď si vypočuj nové kapely, jednoducho už vydavatelia ni len nevedia na svojich promo letákoch uviesť, že čo vlastne tá kapela hrá. A potom sa dočítáš pičoviny typu „Táto kapela je pre fanúšikov SLAYER, IRON MAIDEN a NAPALM DEATH“, potom na to čumíš jako debil, že jako je možné to všetko skombinovať, no a oni to dokážu. Prestávam sám už chápať túto dobu a to sa považujem za docela otvoreného a tolerantného človeka v tomto štýle. Pracujem aj v Metal Shope, kde mám fakt prehlad o všetkých metalových kapelách a štýloch ale vážne prestávam chápať kapely typu MESHUGGAH, ktoré vyhrávajú jako album mesiaca apod., veď to je obyčajný nudný odpad. To isté si myslím o NAPALM DEATH. Ich posledné tri radovky stoja vážne za hovno, (aj keď priznávam že novinka je už o niečo lepšia) a nezachranuje to podla mna ani nejaký štatút kultovej kapely. Je to odpad. Ale takto by som mohol pokračovať donekonečna. Minule som sa s Čurbym na túto tému bavil, že čo bude o 10 rokov? Vážne si to neviem predstaviť, lebo keď sa ty pozeráš na tých dinosaurov, čo majú 50 rokov a ešte stále počúvajú DEEP PURPLE, tak si to vieš predstaviť, že keď mi budeme mať 40-50rokov, jako sa budú na nás pozerať mladý. Budú si vraveť „Foter práve v obyváku počúva, tie jeho hrozné Cdčka tak hlasno, že tam nemôžem byť ….a vkuse ten jeho smiešny NAPALM DEATH a „Scum“…“, hehehe

Hehe, nemůžu se nezeptat nato jak si zvykáš na Euro? Jak moc jsi šťastný…? 🙂
No človeče, je to fakt hrôza, všetko prepočítáváš jako debil a nenápadne sleduješ jako ceny rastú jako hrom.

Dokázal bys žít třeba v úplně jiné zemi? Co myslíš?
Jasne, len som príliš lenivý to uskutočniť, fakt ma tu okrem rodiny absolútne nič nedrží a necítim žiaden vzťah k tomu skurvenému otrockému národu, ktorý nenávidí aj vlastných obyvatelov, len preto, lebo ovládajú ešte o jeden jazyk viac jako majorita.

Existuje ještě nějaká sen, který by sis chtěl ABORTION splnit?
Už asi nič, všetko, čo nás hnalo dopredu, všetky ciele sme už dosiahli, takže teraz viac menej len tak levitujeme, hehehe.

Moc děkuji za rozhovor! Přeji ti všechno dobré – hlavně, ať tě hudba ještě dlouhou dobu baví.
Díky aj tebe a nech RUM chutí aj nadalej! Lepra

Sestava:
Lepra – basa, zpěv
Libor – kytara
Charlie – bicí

Důležité milníky v diskografii:
Godmaggots – demo – (1993)
Sense Of Humor – demo – (1996)
Murdered Culture – CD – (1998) Immortal Souls prod.
The Truth Hurts – CD – (2000) Copremesis Records
Have A Nice Day – CD – (2002) Obscene productions
Gonna Be Worse – CD- (2004) Obscene productions
The Gonzo Music – CD – (2006) Obscene productions

ALL

One thought on “ABORTION – Všetko je už na nete! Atraktivita xexorov jednoducho pominula, je koniec!”

  1. Chudak skurvený Lepra, neuspesny sa stazuje na narod ale tak to to na svete chodi 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *