NECNON MORTUSSS – Válečné konflikty 20. století (CD – 2018)

„Válečné konflikty 20. století“, to je vskutku nevšední název pro hudební nosič. Skoro by si člověk myslel, že se na něm vyskytuje mluvené slovo s odborným výkladem, případně rozhovory s válečnými veterány. V případě neratovické kapely NECNON MORTUSS se ale jedná o ryze deathmetalovou palbu, odkazující nejen na lidská neštěstí, ale především na díla metalových velikánů. Slovo „palba“ ovšem neberte až tak doslova, neboť CD nabízí hodně podprůměrnou zábavu, a to hned v několika aspektech.Především po zvukové stránce je nahrávka evidentně demáčová, ovšem to bych kapele ani nevyčítal, protože ne každá parta si může dovolit luxusně vybavené studio (byť tedy i v některých obývacích pokoji mohou vzniknout hotové skvosty). Co je ale evidentně špatně, to jsou zkostnatělé hudební postupy, jimiž se česko-slovenské kapely prezentovaly v dobách Utra metalů. Je sice možné, že klukům z NECNOC MORTUSS toto přirovnání dost možní ani nevadí, neboť zjevně milují old school, avšak i tento historický útvar je dnes prezentován v podstatně profesionálnější kvalitě.

Kapelu ovšem tlačí k zemi břemeno i díky velmi těžkému ústřednímu tématu. Alfou a omegou úpadku jsou v tomto ohledu opravdu hodně jalové texty, přičemž některé slovní obraty přináší obrovské překážky i pro samotného vokalistu. Ještě horší je to ale po stránce obsahové, ostatně posuďte sami prostřednictvím tohoto originálního přepisu: „Vyrazili na němce ve své špatné domněnce. Němci z bunkru vylezli, spojenci smrt nalezli. Kulomety kosily, kadencí smrt nosily…“ (úryvek z textu skladby „Bitva na Sommě“). Jenže ani v těch dalších položkách to není o nic lepší. Borci, tady jste fakt ujeli…

A co by to tedy chtělo? Více se odpoutat od svých vzorů, hledat vlastní tvář, a samozřejmě trochu víc dřít ve zkušebně. Co se týče textů, tak se domnívám, že si kapela na tomto albu uřízla až moc velký krajíc chleba a sama sebe zabetonovala ve spleti zašmodrchaných a mnohdy laciných vět. Nikdo učený však z nebe nespadl. S tím zásadním totiž mohou NECNON MORTUSS hnout poměrně snadno. Chce to ale zařadit více fantazie a zbytečně si neházet klacky pod nohy.

Skladby: Jízda tanků, Bitva v Ardenách, Peklo u Kurska, Šestidenní válka, Bitva na Sommě, Operace Pouštní bouře, Karpatsko – Dukelská operace, Smrt ve Vietnamu, Kosovo.

Sestava: Luban – kytary, Blackota – vokály, Hamr – bicí, Ilfiren – basa, vokály, zvuk

ALL

http://bandzone.cz/necnonmortuss

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *