MEGADETH – Countdown To Extinction Live (DVD-2013, Capitol Records)

Jedna z mojich najobľúbenejších kapiel pripravila pre večne hladných fans nové DVD. Navyše od vydania jedného z ich zásadných albumov „Countdown To Extinction“ ubehlo už dlhých 20 rokov a tak nečudo, že práve toto dielo sa stalo základom práve recenzovaného vydania. Áno, MEGADETH sa rozhodli, že Odpočítavanie k zániku prehrajú celé, skladbu po skladbe. Takže u každého pravoverného fanúšika to mali už dopredu vyhraté… alebo nie?

Žiaľ, tá druhá spomínaná možnosť je pravdou. A pritom je pre mňa ťažké povedať, čím to je. Alebo inak, zážitok z DVD by bol dokonalý, ak by nebolo niekoľko maličkostí, ktoré v konečnom dôsledku vyvolávajú až príliš veľa pochybností. Ale poporiadku. Celý setlist je vystavaný priam ukážkovo. Dosku, ktorej sa to všetko týka MEGADETH neodhalí hneď v úvode. Ako návnada a „rozohriatie“ publika totiž slúžia na úvod dva časom preverené záseky, konkrétne „Trust“ a absolútne dokonalý „Hangar 18“, po ktorých nasleduje horúca novinka v podobe „Public Enemy“, patriaca na poslednom silne nepresvedčivom opuse „Super Collider“ našťastie k tomu najlepšiemu. A potom už nasleduje to, na čo bol zvedavý snáď každý. „Countdown TO Extinction“ od A až po Z, alebo inak od úvodnej nátlakovej hitovky „Skin O´ My Teeth“ až po rozložitú „Ashes In Your Mouth“ obracajúcu sa svojou výstavbou niekam späť k „Rust In Peace“. A na záver tri esá, bez ktorých by kapela snáď ani nemohla odísť z pódia: „She Wolf“, „Peace Sells“ a „Holy Wars… The Punishment Due“.

Z pôvodnej zostavy „Countdown“ sú to samozrejme prítomní iba obaja Davidovia (Mustaine a Ellefson) a tak som bol viac ako zvedavý, ako si zvyšní dvaja členovia poradia so svojimi partmi. A treba povedať, že tak ako Shawn Drover dokonale ctí prácu Nicka Menzu, rovnako aj Chris Broderick svojou hrou pôsobí, akoby sa na skrz jeho prsty vrátil samotný Marty Friedman. A čerešničkou na torte sú dokonale zvládnuté sóla, presne tak, ako ich kedysi nahral ich pôvodný autor. Jednoducho, celý koncert je odohratý s dokonalým prehľadom bez jediného zaváhania. V čom je teda problém? Prvou vecou, ktorá mi vyslovene vadí, sú tri obrie obrazovky, jedna nad bubeníkom a dve menšie po jeho stranách. Uznávam, že naživo tie krikľavo farebné a dynamicky sa meniace obrazy, vždy aktuálne ku konkrétnej skladbe môžu pôsobiť naživo zaručene funkčne, ale na DVD pôsobia rušivo a občas som mal problémy sústrediť sa na samotné dianie na pódiu. No druhá a oveľa závažnejšia vec je spev samotného Mustaina. Ten, kto niekedy videl MEGADETH naživo vie, aké má Dave s hlasom vždy problémy. Ono to už tak nejako patrí k jeho koloritu. No jeho bezchybný výkon na tomto nosiči jasne ukazuje, že svoje party prespieval znovu, tentoraz v bezpečí štúdiových stien. Tento fakt na mňa pôsobil naozaj až príliš umelo a do diania som tak bol naplno vtiahnutý až niekde v poslednej tretine koncertu.

Ale niektoré maličkosti naozaj potešili. Napríklad samotný Vic Rattlehead, ktorý sa po vzore veľkého železného Eddieho objaví na pódiu počas „Peace Sells“ , či záverečné poďakovanie v nekonečnom počte jazykov, medzi ktorými sa mihne aj „dekuji“…

Pripomienka zásadných albumov je vec sympatická, no v prípade MEGADETH nadobúdam nepríjemný pocit, že ich využíva ako barličku po nepresvedčivých nových štúdiových doskách. Po „Thirteen“ prišlo DVD „Rust In Peace“ a po ešte rozpačitejšom „Super Collider“ aktuálna nálož. A tak bude vážne na zamyslenie, ak sa o rok či dva objaví jubilujúca „Youthanasia“.

Dagon

http://www.megadeth.com/

 

One thought on “MEGADETH – Countdown To Extinction Live (DVD-2013, Capitol Records)”

  1. rust in peace live DVD vyslo v 2010, 20-te vyrocie, 13ka 2011, public enemy nie je na super collider ale na spominanej 13ke, toto DVD sa tocilo pred vydanim super collider

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *