ZORZA – IEI (CD/EP – 2023)

Nenápadné „malé album“, od kterého jsem na první dobrou příliš nečekal. Sorry, přiznávám se. ZORZA mě ale velmi mile překvapili, a přestože jejich hudba nespadá do ranku megalomanských produkcí, má svoje kouzlo. Předně je třeba říci, že tato nahrávka je čistokrevným debutem, nic jiného zatím dvojice hudebníku z Polska nevydala (jako zpěvák se na nahrávce představuje hostující Mateusz Sibila z kapely IMPERIAL SIN). Chci věřit, že to opravdové na kluky teprve čeká. Hned od prvních vteřin mě upoutala úvodní skladba „Death I“, jež začíná zajímavými motivy ve stylu „Filosofem“ od BURZUM, ovšem po zvukové stránce je přece jen uhlazenější. Doommetalovou atmosféru posléze utne black-deathmetalová rubanice, avšak s mnoha zajímavými variacemi.

Těžko říci, jaké žánrové klima projektu nejlépe sluší, ale možná je ve finále plus, že ZORZA zatím nikde definitivně nezaparkovali. Důkazem budiž i symbolický instrumentál opus „Zorza“, nesoucí se na vlnách orchestrálního ambientu. Jen je trochu škoda, že trvá pouze necelé čtyři minuty. Nicméně závěrečná kompozice „IEI (Ignoramus et ignorabimus)“ je opravdovou lahůdkou. Jeví se nejprve jako scénická instrumentálka, ovšem ve druhé polovině se zlomí do post-blackmetalové vřavy. Za mě jednoznačně nejlepší položka, jež ve své podstatě překonává i hodnotný úvod.

ZORZA připravili příjemný debut, od kterého se rozhodně mohou odrazit výše. Těším se na další nové skladby, neboť „IEI“ představuje velmi slibný začátek.

Skladby: Death I, St. Bigot, Zorza, IEI (Ignoramus et ignorabimus)

Sestava: Kacper Bartkowiak – baskytara, texty; Eryk Lange – kytara, programming (bicí)
Host: Mateusz Sibila – zpěv

ALL

https://www.facebook.com/zorza.pbm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *