ZODIAC – Breathe The Darkness (CD-2015, Cecek Records)

Breathe The DarknessPřestože jsem o kapele ZODIAC nikdy neslyšel, tak na kontě má tahle přibyslavská formace už tři nahrávky, přičemž aktuální „Breathe The Darkness“ vyšla v průběhu roku pod Cecek Records a nabízí celkem osm deathmetalových skladeb, jež jsou silnou měrou ovlivněny americkým thrashem. Když jsem se do alba poprvé zakousl, zdálo se mi, jako bych se nějakým záhadným způsobem vrátil do devadesátých let, kdy zejména na Slovensku fungovala velká spousta skvělých deathmetalových kapel, a právě ZODIAC by do téhle party bez sebemenších problému zapadli. Drtí totiž právověrný old school death metal se všemi krásami i nemocemi, přičemž o cílové skupině, která toto dílo ocení, je myslím absolutně jasno.

Kdepak. Inovací, progrese či nějakých překvapivých kotrmelců se zde posluchač nedočká. To však ale není vůbec na škodu. Někdy není nutné protnout cílovou pásku mezi prvními, někdy stačí s hrdostí a vztyčenou hlavou dojet do cíle. A to se ZODIAC kupodivu povedlo. Jejich hudba není ani o maximální brutalitě, už vůbec ne o rychlosti, spíše jde o jakýsi „valivý proces se špeky thrashmetalových riffů“, které jsou obaleny deathmetalovým zvukem, vpravdě hodně zašpiněným, avšak takový byl patrně záměr a já proti tomu vůbec nic nemám, spíše naopak.Zodiac Dalším faktorem, je pak víceméně „písničková forma skladeb“, které mají v podstatě statut klasických rockových fláků, ovšem výsledným produktem je ničím neurážející death metal s celou řadou melodických úseků, a přestože je tahle šablona už dávno přežitá a ZODIAC na ni staví opravdu ve velkém, tak po stránce atmosféry funguje všechno tak jak má.

Na druhou stranu si však dovolím poznámku spojenou s celkovým feelingem. Zdá se mi totiž, že se kluci mohli do všeho ještě o trochu víc položit, vsadit na kompozičnost, neboť příkladně skladba „Odin“ není onou klasickou „písničkou“, jak jsem výše popsal, ale legitimní kompozicí. A právě toto pojetí ZODIAC sluší vůbec nejvíc. Osobně bych se pak klidně přimlouval i za nějakou tu monotónnější vsuvku, třeba i v rámci ostatních skladeb, ale to už by zřejmě byli trochu jiní ZODIAC. 🙂 Takhle jsou jejich typickými skladbami jednoznačně „Your Last Scream“ či „In The Dark Corners“, jež vycházejí s čisté příslušnosti k danému žánru, a jak už jsem výše uvedl, jejich účelem není ani tak okouzlení, jako spíše připomenutí těch starých časů, které se už nikdy nevrátí (to prostě nejde – lepšího Vetřelce taky už nikdo nikdy nenatočí).

„Breathe The Darkness“ je však po sečtení kladů a oddělení záporů album, které tuzemské scéně rozhodně ostudu nedělá. I když kapela jaksi sympatizuje s (retro) death metalem, tak v jejich případě se jedná spíše o příjemné souznění s minulostí, než bezbřehé připomínání toho, „jak to tenkrát bylo všechno lepší.“ Zkrátka poctivé album z českých ručiček. Pro sběratele undergroundových nosičů další zajímavé jméno, pro fanouška death metalu příjemná to nabídka, pro ostatní posluchače možná nuda k uzívání. Osobně jsem v tomto ohledu někde v půli cesty… Každopádně vyzkoušejte…

ALL

http://bandzone.cz/zodiac

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *