ZODIAC – Vyrostli jsme na kapelách devadesátých let. Z toho se nám nechce ven!

Deathmetalová skupina ZODIAC se na Rumzine webu objevuje pravidelně, a to především díky recenzovaným nahrávkám. V letošním roce mi ostatně na stole přistála novinka „Starving for Flesh“, která je bezesporu tím nejlepším, co tahle parta doposud vytvořila. Více už v rozhovoru prozradili kytaristé Martin a Pavel.

Po prostudování biografie ZODIAC jsem usoudil, že dráha kapely je rozdělena na takové dvě části, přičemž ta nejdůležitější se váže k roku 2011, kdy se vám znovu podařilo kapelu oživit a nastartovat. Berete právě toto období jako klíčové? Myslím tím hlavně z důvodu žánrového směřování.
Rok 2011 byl pro kapelu rozhodně klíčový. V podstatě se vyměnila polovina kapely, přišly nové nápady, energie, každý nový člen si přinesl svoji představu muziky a díky tomu ZODIAC začal tak nějak přirozeně směřovat od thrashe spíše k melodičtějšímu death metalu.

Má poslední vzpomínka na ZODIAC se váže k předposlednímu albu „Breathe the Darkness“, které jsem od vás obdržel na recenzi. Jak tento počin zpětně hodnotíte? Podařilo se vám dostat do většího povědomí posluchačů?
Pravda, snažíme se, aby každé další album bylo pokud možno lepší, než to předchozí. Aby tam byl cítit nějaký posun jak skladatelský, tak instrumentální. Samozřejmě ve chvíli vydání jsme se skladbami spokojeni. Postupem času bychom některé skladby udělali jinak, ale to je právě ten vývoj. Ono je pořád co zlepšovat. A Ještě k té druhé otázce. Já myslím, že v našem poměru asi ano. Teď doufáme, že „Starving for Flesh“ fanoušky pořádně nakousne. 🙂

Jak je ve vašem případě těžké se dostat kupříkladu na renomovaný metalový festival? Nebo jste už prolomili takovou tu pomyslnou zeď a nabídky se Vám hromadí? Jsou pro ZODIAC zajímavé třeba i multižánrové akce?
V dnešní konkurenci je těžké se dostat na větší festivaly. Ještě že nás pořád baví hrát, takže se z toho nikdo z kapely nehroutí. Ne, hrajeme většinou po klubech a menších fesťákách. Je to takhle kolikrát super, no a tohle by bylo ještě víc super. Multižánrové akce, člověče, moc nemusíme. Ani jako kapela, tak ani jako návštěvníci. Vlastně ani žádnou takovou akci nenavštěvujeme. Já myslím, že se bez nás asi obejdou. 🙂

V letošním roce jste vydali podle mého názoru doposud nejlepší album s názvem „Starving for Flesh“. Příprava Vám zabrala poměrně dlouhou dobu, čím to? Přiznám se, že v posledních třech letech jsem o Vás prakticky neslyšel… Ale možná si špatně pamatuji… 🙂
V první řadě díky za pochvalu. Ono to s tím časem máme pořád stejné, vždycky nám to trvá déle, než-li si představujeme, ale abych to neházel jen na skládání nových skladeb a vydání nového alba. Ještě do toho děláme čtvrtým rokem takový malý fest na Vysočině, tak ten nám z toho času taky pěkně ukrojí. Ale snažíme se a už i pracujeme na nových skladbách, tak určitě něco vymyslíme.

„Starving for Flesh“ je přehlídkou poctivých a dobře poskládaných deathmetalových skladeb. V dnešní době hodně frčí termín „old school“, hudebníci se hodně rádi vrací zpět do „devadesátých let a snaží se do skladeb dostat obdobný feeling, nemluvě o stylistice. Je přesně tohle onen potřebný motiv, který žene ke skládání i Vás?
My jsme vlastně na devadesátkových kapelách vyrostli, tak to máme asi nějak v krvi. U nás to funguje tak, že my se tam nějak nemusíme vracet, my tam jsme po celou dobu, a tak nějak nemůžeme ven. 🙂

Na novince mě hodně překvapila spousta chytlavých riffů, řekněme hodně „houpavých“. Když jsem album poprvé poslouchal, úplně jsem si vybavil první album „Haunted“ od SIX FEET UNDER. 🙂 Zároveň si dovolím tvrdit, že si hodně potrpíte spíše na středně rychlé skladby, nahrávka vlastně neobsahuje žádnou zběsilou rubanici… Váš pohled?
Tak to je pro nás kompliment, samozřejmě. Jinak máme docela rádi takové hutné válce, ale i melodičtější zapamatovatelné pasáže, to nás docela baví, tak to k tomu asi směřujeme… Hele, ale nikdy nevíš. 🙂

Přiznávám se, že mě poměrně oslavila pochmurná atmosféra, přestože se ale nejedná o úplnou beznaděj či frustraci. Domnívám se, že právě po stránce atmosféry se Vám podařilo vystavět doposud Vaši nejlepší nahrávku. Mohl bys však poodhalit zákoutí ústředního tématu, kterým je kanibalismus? Jak jste se k takovému námětu propracovali?
Tak to jsme rádi, že album tak působí, takto nějak jsme si to představovali. Jinak ale všechny skladby nejsou na jedno téma, vznikaly postupně v průběhu, řekněme, tří let. Ale přišlo nám to natolik silné, že by to mohlo zaštítit celé album (zároveň tedy úvodní skladba je přesně ono). Jinak ale je to o hudbě, o zábavě, o náladě, tak to berem tak trochu vždy s nadsázkou.

Jsou nějaká témata, která Vás lákají s ohledem na možné zpracování?
Nejspíš zůstaneme věrni klasickým deathmetalovým tématům. Smrt, temná zákoutí lidské duše apod. Rozhodně se od nás nedočkáš textů s politickou nebo společenskokritickou tématikou. 🙂

Na světě existuje nespočet deathmetalových souborů, dneska se člověk vysloveně nesetká se špatnou nahrávkou, ovšem těch výjimečných je naopak pomálu. Přitom se ale v deathmetalovém ranku nic moc nového vymyslet nedá… 🙂 Našel bys na nahrávce „něco“, co by šlo udělat jinak, kdyby jste měli k dispozici neomezené možnosti ve všech směrech? Jak zásadně by to vyznění nahrávky v konečném výsledku ovlivnilo?
Tak to asi našel a právě ty nové (snad lepší) nápady se potom snažíme dát do nových skladeb. Alespoň máme potom srovnání, jestli to je k lepšímu. To by jsme neudělali nic za celou dobu, kdyby jsme měli ty neomezené možnosti. Pořád by jsme předělávali… Stále je co vylepšovat a dolaďovat.

Kdybys měl definovat termín „úspěšná česká deathmetalová skupina“? Na jakou úroveň by se měli ZODIAC dostat, abyste byli dostatečně spokojení?
Úspěšná česká deathmetalová skupina je nejspíš kapela, která už má svojí fanouškovskou základnu. Lidé, co za nimi neváhají jet spoustu kilometrů na koncert, podporují je nakupováním merche a samozřejmě, co hraje už i na větších festivalech, třeba i zahraničních. No a to je v ideálním případě úroveň, na kterou bychom se chtěli dostat 😀

Jaké skupiny pokládáte v současnosti za tuzemskou špičku?
Abych pravdu řekl, v české scéně se moc neorientujeme, ale kdyby jsme měli přece jen někoho z těch mladších vyzdvihnout, tak v poslední době nám utkvěla v paměti trutnovská PURNAMA. Dále pak zavedení TORTHARRY, DYSANGELIUM. Za zmínku stojí i DMC z Veselí nad Moravou. Vždy jsme poslouchali spíše zámořské kapely, případně severské, ale nevyhnula se nám samozřejmě ani nová vlna britského heavy metalu.

Prozraďte na závěr nějaké Vaše další plány! Držím palce!
Tak připravují se nějaké klubové koncerty, to je taková blízká budoucnost. Ale to je klasika. Už teď pracujeme na nových skladbách, tak že ti to za čtyři roky zase pošleme (smích). Ne, samozřejmě se budeme snažit, aby byly nové skladby zase o něco zajímavější.

ALL

https://zodiac-metal.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *