ZMARLYM – Ziemie jałowe (CD – 2023, Godz ov War Productions)

Blackmetalová trojice ZMARLYM patří k zajímavým produktům polské scény. Musím říct, že mě jejich hudba zaujala od prvních okamžiků, byť to mé seznámení neproběhlo prostřednictvím tohoto počinu. ZMARLYM v roce 2021 debutovali první velkou nahrávkou s názvem „Druga fala“, ovšem o dva roky později se vrátili k EP „Ziemie jalowe“ a ve své podstatě z něho udělali další desku (nutno podotknout, že to celé zprocesovali Godz ov War Productions).

Samozřejmě bez bonusových kousků by to nešlo. K oněm třem základním byl přidán instrumentální track „Wschodnie przejście“, přičemž to nejzásadnější číhá na posluchače ve skladbě „Patrzą na nas tylko satelity“. Je to dáno i tím, že ZMARLYM krok za krokem směřují k čím dál větší avantgardě, a právě finální hymnus reprezentuje spíše tvorbu aktuální. Pompézní melodie v druhé polovině je takřka cirkusácká a v součinnosti s black metalem působí opravdu neotřele.

Aby však bylo jasno. ZMARLYM nejsou kapelou, která by mixovala několik žánrů dohromady. Hlavním „stanovištěm“ je pro ně stále black metal. Zároveň z něho ale vedou pozoruhodné cestičky, jež dělají tvorbu celkově mnohem atraktivnější. Hudba Poláků sice není nikterak revoluční, ale bez pochyb dokáže příznivce „černého kovu“ zaujmout. Skladby se vyznačují primárně změnami temp a chytlavými kytarovými riffy. Za pozornost stojí i skvělý zvuk, dík němuž je produkce ZMARLYM průzračná a nabroušená zároveň.

I ve velké konkurenci se tento nenápadný spolek neztrácí. Obě nahrávky, které zatím ZMARLYM vydali, vám mohu s čistým svědomím doporučit. Českému posluchači budou dost možná přívětivé i polské texty, které jsou vokalistou prezentovány s potřebnou jedovatostí. Dekadence, strach, izolace v rámci ničivé pandemie, pohled do prázdných městských ulic. Tohle všechno na vás dýchne.

Skladby: Gdzie mieszkasz?, Szuflady, Wędrowcy, Wschodnie przejście, Patrzą na nas tylko satelity

Sestava: Andrew – kytary, zpěv; Marcin – baskytara; Mlody – bicí

ALL

https://www.facebook.com/zmarlym

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *