WYRM – Purge (CD – 2020, Werewolf Productions)

Blackmetalový projekt WYRM funguje už od roku 1997, ovšem z nějakého důvodu se mu dlouhodobě nedostávalo pozornosti. Je ale fakt, že mezi jednotlivými alby jsou docela velké mezery, ostatně předchozí osm let staré dílo „Rune Rider“ jsem si nedávno musel znovu připomenout (zřejmě mě tolik neupoutalo). I z toho důvodu vnímám v tvorbě WYRM výrazný posun, neboť trojlístek hudebníků se zlepšil ve všech rozhodujících atributech. A vůbec přitom nevadí, že je kapela v mnoha ohledech žánrově striktní. Osobně velmi kladně hodnotím propojení „staré školy black metalu“ se soudobou stylistikou, jež je reprezentována především zvukem. Připouštím, že ne všem posluchačům se toto spojení musí líbit, ovšem podle mé soudu je rozhodně dobře, že i konzervativnější kapely dokáží svoji tvorbu takto provzdušnit.

WYRM se však kromě výše uvedeného podařilo na desku poskládat nespočet chytlavých nápadů, především pak kytarových riffů, které míří přímo „na solar“. V tomto kontextu zde cítím i logickou návaznost na thrashovou základnu, jejíž ryzí metalovost mají pánové vrytou v rodných listech. Nadprůměrné skladby zároveň nejsou jen o zběsilých tempech, ale také o středně rychlých pasážích, ze kterých doslova stéká „smrad a hnus“. Pokud má být black metal především o atmosféře, tak v tomto kontextu WYRM s určitostí kralují. Samozřejmě ale nejsou jediní, i oni musí počítat s velkou konkurencí. Navzdory tomu však nelze album „Purge“ nepatřičně devalvovat, neboť kapela rozhodně netvoří proto, aby s blackmetalovým žánrem nějak výrazněji cloumala a otáčela ho. Od toho jsou tu jiní. WYRM zkrátka holdují tomu, co jim jde nejlépe. Myslím si, že pokud si tuto nahrávku opatří jakýkoliv příznivec „černého kovu“, neměl by ji po poslechu jen tak shodit ze stolu.

„Purge“ je velmi solidním reprezentantem tuzemského black metalu. Není o jedné hitovce a zbytkovém balastu, ale o osmičce rafinovaných skladeb, přičemž ani jedna zde v žádném případě nepřekáží. Majitelé fyzického nosiče pak jistě ocení i grafiku spojenou s obalem. Jeho autorem je mistr Jan Lhota, jenž je v metalových kruzích známý především jako vrchní ilustrátor obalů kapely FLESHLESS. Pamětníci si pak jistě vybaví jeho kultovní práci pro UNCLEAN, v tomto případě letité demo „Tam kdesi v hlubinách“. Jo, byly to krásné časy! Nicméně CD „Purge“ alespoň částečně na to nejlepší z žánru odkazuje a směle se může poměřovat i s mnohem výraznějšími jmény na scéně.

Skladby: Purge, Ars Mortifera, Gates Towards the End, Abyss, Broken, Beaten and Defeated, Far from Gods, Ceremony Of Bones, Death Crown Cult

Sestava: Mormo – kytara, baskytara, zpěv; Alsius – kytara; Bális – bicí

ALL

https://wyrmblack.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *