WOE UNTO ME – Spiral-Shaped Hopewreck (CD/EP – 2021, BadMoodMan Music)

Běloruská formace WOE UNTO ME na mě poprvé zapůsobila prostřednictvím debutu „A Step into the Waters of Forgetfulness“, který vyšel přibližně před sedmi lety. Zde cílevědomá sestava prezentovala svůj funeral-doom jako „hmotu“, kterou je možné ohýbat, lámat a v rámci melodií i precizovat. Svůj neortodoxní přístup k doom metalu pak Bělorusové vyšperkovali na odvážném 2CD „Among the Lightened Skies the Voidness Flashed“ (2017), díky němuž se o nich začalo hovořit jako o spolku doomově-progresivním, přestože i zde byste našli několik odkazů na debut. Celkově však posluchačsky náročná skládanka působí poněkud „rozbitě“, a přestože se i na ní nachází skvělé momenty, přiznám se, až tolik se k ní nevracím (a je to možná moje chyba).

„Spiral-Shaped Hopewreck“ nicméně představuje jistý půlkrok stranou, alespoň tedy ve srovnání s předchůdcem. Je však mnoho okolností, jak si toto všechno vysvětlovat. Ostatně kytarista Artonym Serdyuk o tom docela pěkně povyprávěl v nedávném rozhovoru pro RumZine. Osobně si však dovolím tvrdit, že EP je především o představení nového vokalisty Igora Kovaleva, jenž zde dostal hodně prostoru, a to i s ohledem na čisté vokály, které převládají. Nevím, jak to WOE UNTO ME dělají, ale i třetí pěvec, jenž se ke kapele přidal, je ve svém projevu naprosto suverénní. Nejlépe je to znát v titulní kompozici „Spiral-Shaped Hopewreck“, jež na sebe strhává pozornost především tím, že se prozatím jedná o jedinou autorskou věc. Je v ní obsažen takový mix současné tvorby SWALLOW THE SUN a RIVERSIDE, ačkoliv hutné kytary mě přivádí k tvrzení, že kapela ještě zdaleka nepověsila nejtvrdší metalové choutky na hřebík. Je to zkrátka moc pěkný mix, určité naznačení „tajenky“, jejíž výslednou podobu nalezneme až na dalším řadovém albu.

Ovšem jaké by to bylo EP, kdyby nepřineslo nějakou tu zvláštnost, případně předělenou skladbu. Pokud hádáte tuto variantu, pak jste na té nejsprávnější adrese. WOU UNTO ME si pro potřeby EP „adoptovali“ dva šťavnaté kousky z dílny kapel KLONE („Sad and Slow“) a MESHUGGAH („Lethargica“). Zatímco první song představuje nádherný doomový hymnus (opravdu moc pěkně pojatá předělávka, opět ve stylu SWALLOW THE SUN), ten druhý je z pochopitelných důvodů přece jen syrovější, ve vší počestnosti trochu i úsměvný (myšleno v dobrém). Pokud pamatujete kapelu ORPHANAGE, zde ji dostanete v takovém našlehanějším „kokain balení“. ????

WOE UNTO ME vytvořili velmi chutný předkrm před třetí řadovkou. Kdyby měli absolutně volné pole působnosti, patrně by se jim ještě účelněji dařilo rozšiřovat povědomí o své značce. Ta je ale už i tak zárukou kvalitní tvorby, jež čím dál víc nachází odezvu mezi příznivci teskných hudebních žánrů. Pokud jste právě naladěni na melancholickou notu, jsem si skoro jist tím, že Vás právě toto EP nemůže zklamat.

Skladba: And Every Piece of a Being Was Washed Away by the, Spiral-Shaped Hopewreck, Dissolving and Then Forming a New Image, So, Sad and Slow, Sowing Itself Like Seeds Into the Soil, Becoming a Chrysalis in the State of, Lethargica, Only to Wake Up in the Reality of Chaos and Burn Its Wings of Creation

Sestava: Igor Kovalev – zpěv, samply, klávesy; Artem Serdyuk – kytara, zpěv; Olga Apisheva – klávesy; Dzmitry Shchyhlinski – kytara; Ivan Skrundevskiy – baskytara; Pavel Shmyga – bicí.

Rozhovor pro RumZine: https://rumzine.com/woe-unto-me-2 

ALL

https://www.facebook.com/woeuntome

https://woeuntome.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *