WOE UNTO ME – Vždy budeme mít nové výzvy a nikdy nepřestaneme snít!

S běloruskými WOE UNTO ME jsem se seznámil v době realizace debutového alba „A Step into The Waters Of Forgetfulness“ (2014). Od těchto chvil jsem s kapelou v kontaktu a sleduji její postupný růst. Je obdivuhodné, jakým způsobem se parta talentovaných hudebníků dokázala prosadit a najít si fanoušky i v České republice. Doufejme, že WOE UNTO ME u nás znovu brzy uvidíme! No, i toto téma jsem v rozhovoru nadnesl. Primárně mě však zajímali informace spojené s novým EP „Spiral-Shaped Hopewreck“. Na mé otázky odpovídal skladatel a kytarista Artyom Serdyuk.

Ahoj Artyome, vítej opět na stránkách Rumzinu! Jak se ti nyní vede?
Čau kámo! Jsem v pohodě, víceméně jako každý jiný hudebník se snažím přežít v těchto šílených dobách. Hudební průmysl je jedním z nejvíce ovlivněných segmentů, zásadně se ho týkají všechna omezení a lockdowny. Všichni tedy čekáme, až to skončí, a budeme se moci vrátit k normálnímu životu.

Brachu, vaším novým počinem je EP „Spiral-Shaped Hopewreck“? Jedná se o koncepční nahrávku? Přibliž nám ji trochu.
Naše nové EP vyšlo 12. března 2021 prostřednictvím BadMoodMan Music, což je divize společnosti Solitude Productions. Jinak s „Spiral-Shaped Hopewreck“ je to trochu ošemetné. Není to koncepční nahrávka sama o sobě, ale má několik náznaků z konceptu nadcházejícího velkého alba. Všechny názvy skladeb v EP vytváří souvislou větu, která naznačuje část koncepce příští desky, kterou připravujeme pro nadcházející dobu. Na vnitřní kresbě digi-packu „Spiral-Shaped Hopewreck“ najdete slovo „morph“, což je další část nápovědy. A samotné umělecké dílo je také součástí celého konceptu. Až album vyjde, posluchači pochopí celou myšlenku, ale zatím je to jakási malá hádanka.

Hudba na EP je hodně o progresivním rocku, jež čím dál víc „nabourává“ původní funeral-doomové znění. Představuje toto EP další skutečnou tvář vývoje WOE UNTO ME? Nebo bude další velké album úplně jiné?
WOE UNTO ME se rozhodně vyvíjí každou další nahrávkou, přičemž toto EP je pro nás dalším evolučním krokem. Nicméně byste neměli být úplně oklamáni hudebním obsahem této desky. Je na něm totiž pouze jedna skladba, kterou jsme složili my sami – je to stejnojmenná skladba „Spiral-Shaped Hopewreck“. Zbytek tvoří dvě coververze: „Sad and Slow“ pochází od francouzské prog kapely KLONE a skladba „Lethargica“ od mocných MESHUGGAH. A samozřejmě součástí celku jsou čtyři instrumentální mezihry, které jsou mezi zmíněnými stopami, jež spojují vše do plnohodnotného hudebního plátna.

Naše další album bude určitě obsahovat některé prvky, které můžete na tomto EP slyšet. Samozřejmě i z toho důvodu, že jeho součástí bude i skladba „Spiral-Shaped Hopewreck“, avšak ve zbývajících skladbách najdete mnoho zajímavých věcí, některé budou blíže tomu, co jsme hráli na našich předchozích deskách, některé pak budou stylisticky úplně nové. Najdete tam různé příchutě: nějaký prog metal, funeral doom a samozřejmě i death-doom. Dále nebude chybět ambient a něco, co někdo může nazývat třeba dark metalem. Nové album bude rozhodně velmi atmosférické, melodické, ale zároveň temné. Jak jsem již zmínil, bude velmi rozmanité a jsem si jist, že zaujme nejen fanoušky doom metalu.

Jak bys jako hudebník popsal evoluci, jež prochází všemi vašimi nahrávkami?
Mám pocit, že se neustále vyvíjíme a postupujeme. Stává se to velmi přirozeně, pouze se řídíme našimi kreativními myšlenkami a nápady; a neomezujeme se žádnými konkrétními žánry. Rádi experimentujeme. A myslím, že jsme se během existence WOE UNTO ME jako hudebníci opravdu hodně vyvinuli. Osobně se mi líbí všechna naše alba, každé svým způsobem. „A Step into The Waters Of Forgetfulness“ bylo více o funeral doomu, je to v tomto ohledu docela přímočará nahrávka, ale zároveň je také velmi atmosférická. Pak jsme začali do hudby vkládat spoustu neobvyklých nástrojů, zvuků a efektů, přibylo nových technik, aby byla naše hudba rozmanitější a nepředvídatelnější. Výsledkem bylo velmi experimentální album „Among The Lightened Skies The Voidness Flashed“. Základem prvního CD je s určitostí death-doom metal s prvky funeralu, ale má v sobě určité prog a ambient prvky, dokonce někteří lidé říkají, že tam slyší i jazzové postupy. Druhé CD bylo pro nás velmi neobvyklým experimentem, protože je to úplně jiná tvář WOE UNTO ME, je to spíše prog rock / art rock. A nyní pokračujeme ve vývoji, stále zralejším, ale zachováváme všechny tyto prvky, kterými jsme v naší hudbě prošli, a představujeme některé nové komponenty.

Prosím, představ nám nyní vašeho nového vokalistu. Jsou tyto zásadní změny v sestavě nezbytné? Přináší novou atmosféru a pomáhají vám v tom, abyste se nedostali do rutiny? Nebo se ve vašem případě jedná spíše o naprosto přirozenou věc?
Náš nový zpěvák se jmenuje Igor Kovalyov, jenž dále působí jako vokalista a bubeník ve své vlastní kapele NEBULAE COME SWEET, mimochodem skvělé kapele, nezapomeňte si ji pustit. Je to úžasný chlap! Jak po stránce osobnostní, tak po stránce hudební. Musím říct, že je opravdu hodně talentovaným hudebníkem a skvělým zpěvákem. Mám pocit, že jsme si duševně velmi blízcí. Doufám tedy, že tentokrát je to správný člověk pro naši kapelu a zůstane tu mnohem déle než naši předchozí zpěváci. Má plno nápadů a chce hodně přispět, což samozřejmě plně podporuji. Napsal všechny texty pro naše připravované album, hodně pomáhá s aranžováním. Jsem velmi potěšen touto spoluprací a jsem rád, že mám takovou osobu na palubě.

Tato změna sestavy jistě přinesla kapele novou atmosféru, ale ve WOE UNTO ME jsou takové změny jen přirozenou věcí. Někdo může mít dojem, že jsme si vytvořili určitou tradici, měnit zpěváka u každého nového alba. Ale není to pravda. Nikdy jsme takové plány neměli, vždy jsme chtěli mít trvalou sestavu. Dělo se to přirozeně a věřím, že předchozí zpěváci prostě nebyli pro naši kapelu určeni. Proto doufám, že jsme tentokrát našli tu správnou osobu.

Přestože jsou všechny vaše nahrávky dosti rozdílné, je v nich shodně přítomna melancholie. Řekl bys, že je to důležitý symbol WOE UNTO ME?
Nikdy mě to nenapadlo, ale pravděpodobně je to pravda, melancholie je vždy někde kolem. Je to v naší hudbě, v našich textech. Pravděpodobně můžeš v klidu říci, že je to nedílná součást stylu WOE UNTO ME.

Fanoušci mají vždy tendenci si metalovou scénu idealizovat. Souhlasíš? Jste spokojeni se současným postavením WOE UNTO ME v Evropě?
Nemyslím si, že je pro muzikanta nebo kreativního člověka dobrá vizitka, být spokojen s pozicí, ve které se právě nachází. Myslím, že bychom se měli rozvíjet a vždy usilovat o to být o krok vpředu, protože chceme víc, než právě teď máme. Zdá se mi, že pro každou kapelu je toto přirozená věc, touha stát se větší, mít širší publikum, vystupovat na větších koncertech a festivalech. Rozhodně chci, aby stále více lidí naslouchalo tomu, co vytvářím. Ale samozřejmě nemluvím o tom, že se stanu popovým nebo hip-hopovým umělcem. Asi víš, jak to myslím. Mám na mysli růst kapely v hudbě, kterou jsme si sami vybrali. Ohledně idealizace čehokoli… jsem daleko od toho. Nerad si něco idealizuji, i když si myslím, že metalová hudba je více intelektuální a zajímavější než většina dnešní popkultury.

Posloucháš v poslední době nějakou novou hudbu? Ovlivnilo něco z toho i směřování WOE UNTO ME? Co se aktuálně točí ve tvém přehrávači?
Jistě, poslouchám novou hudbu, ale přál bych si, abych ji mohl poslouchat více a objevovat tak ještě více nových a zajímavých věcí. Nejsem si jistý, jestli nová hudba může definovat budoucí směr WOE UNTO ME. Určitě mě to jako hudebníka inspiruje k tomu, abych něco složil, ale to neznamená, že to, co vytvořím, bude znít jako hudba, která mě inspirovala. Je to asi tak, jako kdyby dobrá popová píseň mohla inspirovat deathmetalovou kapelu ke složení nového deathmetalového mistrovského díla. A možná naopak, haha.

A co je tedy nyní v mém CD přehrávači: KLONE s albem „Le Grand Voyage“, WHEEL s čerstvým vydáním „Resident Human“, KATATONIA „City Burials“ – pro mě nejlepší album roku 2020, nové písničky CANNIBAL CORPSE (opravdu se těším na jejich nadcházející „Violence Unimagined“), CATTLE DECAPITATION – „Atlas smrti“, nový ENSLAVED – „Utgard“, PAIN OF SALVATION – obě poslední alba „In The Passing Light Of Day“ a „Panther“, poslední dvě vydání SWALLOW THE SUN – „Lumina Aurea“ a „When a Shadow is Forced Into the Light“, OCEAN COLLECTIVE obě „Phanerozoic I and II“, ULCERATE – „Stare Into Death and Be Still“. Také poslouchám hodně ULVER, PINK FLOYD, DEATH, PARADISE LOST, MORBID ANGEL, WARDRUNA a mnoho dalších.

A nyní k velkému tématu, které se týká vaší domovské krajiny. Jaká je u vás nyní situace a jak tohle všechno ovlivňuje dění v kapele? Věříš ve šťastný konec?
Situace v naší zemi je stále velmi napjatá a stresující. Právě teď se nacházíme v čistě policejním státě, kde je úplný nedostatek práv. Státní bezpečnostní síly dělají vše, co je postaveno na tyranských rozkazech. Lidé, kteří jsou podezřelí z účasti na protestech nebo projevují svůj postoj tím, že nosí nebo jen mají symboly opozice, jako je například bílo-červeno-bílá vlajka, nebo dokonce jednoduše nosí oblečení určitých barev (bílá s červenou), jsou zatýkáni, trestáni a unášeni policií ze svých domovů. Někteří z mých přátel byli biti a hospitalizováni nebo byli uvězněni za pokojné protesty proti úřadům, které, jak víte, zfalšovaly výsledky voleb, aby mohly pokračovat v diktátorově vládě, která trvá téměř 27 let. Lidé trpí pro svou vůli ke svobodě. Protesty se v současné době trochu zpomalily a zamířily do političtějšího proudu. Tyto síly se pokusily vyzvat úřad vlády k dialogu, avšak teroristický stroj stále běží a pokračuje ve skutečných represích.

Když už mluvíme o samotné kapele, věci jako: uzavřené hranice, problémy se získáváním víz atd., tohle všechno samozřejmě ovlivňuje naši činnost. Vláda se snaží v zemi všechny zamknout, opuštění Běloruska je čím dá tím těžší. Je to takový jiný druh „železné opony“. Nyní máme oficiálně povoleno překročit hranici pouze jednou za půl roku po zemi a pouze v případě funkčního víza. Na cestování letadlem tak nějak nezáleží, protože letenky jsou pochopitelně drahé a jen tak někdo si je dovolit nemůže. Samozřejmě je jasné, že v nejbližší budoucnosti se tato politická krize může stát významnou příčinou problémů při plánování koncertů a turné. Nikdo neví, co se bude dít dál, zároveň ale netušíme, co se bude dít za hranicemi, jak bude probíhat očkování atd. Okolnosti jsou tak nepředvídatelné, nezákonností zde trpí spousta nevinných lidí a člověk nikdy nemůže vědět, co se může stát dál. Stále sice věřím ve šťastný konec, ale nejsem si jistý tím, jak dlouho budou lidé muset trpět, kdy se toho šťastného konce Bělorusko dočká a v jakém ekonomickém stavu do té doby bude.

Ve všem zlém… Je pro tebe současná politická situace nějakým způsobem inspirující?
Nemyslím si, že mi tato politická situace dává inspiraci, abych něco vytvořil. Mnoho lidí trpí a ve skutečnosti je tato situace tak nespravedlivá a špatná, že na mě působí absolutně negativně. Naopak mi v kreativitě brání a způsobuje stavy deprese a apatie. I když se rozhodně snažím s tím vším bojovat a nic nevzdávat.

Už jsme to několikrát zmínili. WOE UNTO ME se neustále vyvíjí. Máte ještě nějaké nové výzvy a sny?
Kapela se vyvíjí přesně tak, jak to chceme. Myslím si tedy, že vše jde podle našich plánů. A samozřejmě budeme mít vždy nové výzvy, nikdy nepřestaneme snít. A jak jsem již zmínil, vždy se budeme pohybovat vpřed a snažit se dosáhnout nových výšin.

Máš nějaký speciální vzkaz pro české fanoušky?
Opravdu se těšíme, až vás opět uvidíme na našich koncertech v České republice, v Brně a v Jaroměři, během Mourning Over Europe Tour 2021 s CLOUDS, WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH a HALTER. Toto turné bylo již dvakrát odloženo z důvodů, které všichni znají. Právě teď je naplánováno na začátek září, Brno 9. září, Jaroměř 10. září. Opravdu doufáme, že do té doby budou koncerty možné. Absolutně rádi hrajeme v České republice a nemůžeme se dočkat, až se vrátíme na pódia. Mezitím nás můžete podpořit zakoupením zboží na našem Bandcampu nebo nám napsat několik komentářů, vaše dojmy týkající se našeho nového EP a jakoukoli zpětnou vazbu. Moc děkuji za rozhovor, brácho! Doufám, že se brzy uvidíme!

ALL

Fotky: Marta Sekhmet

Rozhovor z roku 2014: https://rumzine.com/woe-unto-me 

https://www.facebook.com/woeuntome

https://woeuntome.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *