WITHOUT DREAMS – Rejected by Angel, Betrayed by Demon (CD-2015, Endless Winter)

Rejected by Angel Betrayed by DemonPři pohledu na album WITHOUT DREAMS mě nejprve zaujal samotný obal, na kterém je malba ženy zabodávající zkrvavenou kudlu do zrcadla s cílem (patrně) spáchat sebevraždu. Fakt, hleděl jsem na tenhle obrázek dost dlouhou dobu a musím se přiznat, že už dlouho se mi nestalo, že by mě mě takto sejmul čistě ilustrovaný cover. Má zkrátka hloubku, vybočuje z řady a ještě obsahuje návaznost na hudební obsah. Ideální.

To největší kouzlo debutu „Rejected by Angel, Betrayed by Demon“ ovšem nespočívá jen v obrazech, ale především v hudebním menu, ze kterého mnozí smrtelníci vyskočí z kůže hned při pohledu na track list. První kompozice má neuvěřitelných jednačtyřicet minut (už to je v podstatě délka jednoho alba) a druhá zaostává jen o necelou čtvrthodinku. Ano, na první pohled nepochopitelná šílenost, ale až zázračně snadno poživatelná. Hlavní protagonista zde sice nepředvádí nikterak složité instrumentální orgie, nicméně jeho vyjadřovací prostředky i tak stačí na vyvolání emočního zemětřesení.

Without dreamsKrásné a neuvěřitelně skličující je toto funeral doom metalové umírání, jehož hlavní devízou jsou vyhrávky představující kostelní varhany, dále pak postupně a především pomalu rozvíjející se motivy a v neposlední řadě nelze opomenout ani brutální „hrobor“ vokál, tj. v podstatě další legitimní nástroj. Další zásadní moment spatřuji i v jakémsi blackmetalovém feelingu, který celou hudební produkci zastřešuje takřka neviditelně, jenže onen ústřední (a dosti líbivý) motiv skladbou probíhá v podstatě celou třičtvrtěhodinu. Otravné? Geniální? Řekl bych něco mezi, ale rozhodně to funguje. Vzpomeňme na nezaměnitelnost legendárního opusu „Tomhet“ z „Hvis lyset tar oss“ od BURZUM… Apropo! „Demon of Suicide“ je de facto takovou romantičtější a vznešenější sestřenkou. V pravdě velmi povedené a účinné představení, byť jeho rozvleklost může být pro každého druhého totálně nestravitelná.

Druhá položka, nebo-li příběh druhý s názvem „Fallen Angel“, přivádí tvorbu WITHOUT DREAMS do stádia ještě mnohem internějšího a příčinou je především namixování funeral doomu s ambientem. Čili spousta minut druhé položky je o něco monotónnější, avšak i tato verze Thanataurova umění působí interesantně a je až s podivem, kterak hlavní protagonista pracuje s minimalismem a bez velkých fanfár dokáže přebít i renomovanější nahrávky s navoněnější produkcí. A shodou okolností je to právě undergroundový duch, jenž nahrávce pomáhá v její uvěřitelnosti a opravdovosti.
„Rejected by Angel, Betrayed by Demon“ – bizár, lákavá zvláštnost a pro spoustu posluchačů neposlouchatelná padající láva ze sopky jménem WITHOUT DREAMS. Vyvolení tu však naleznou útěchu. V nadcházejících podzimních dnech neuvěřitelně působivé. Pozor na předávkování!

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *