WISDOM OF SHADOWS – S životem v Bělorusku jsme poměrně spokojeni, výjimkou jsou jen ekonomické a politické složky.

belarusWISDOM OF SHADOWS jsou mladou kapelou, kterou ještě v minulém roce nemohl jen tak někdo znát, neboť o vše podstatné se dvojice Deni Dark – Erabor postarala až letos. Dvě řadové desky, zkušební demáče a k tomu jedno splitko k dobru. Zkrátka rok 2015 je pro WISDOM OF SHADOWS rozhodně zásadním milníkem v jejich muzicírování, avšak ona produktivita nebyla rozhodně důvodem tohoto rozhovoru. Tím rozhodujícím kritériem se pro mě stala atmosféra, jež vychází z kolekce „Sciah vosieni“, překrásného to undergroundového díla, ve kterém se black metal prolíná s hebkým ambientem, přičemž zvuk výrazně ovlivňují národnostní ornamenty (jestli to tak mohu nazvat). Vše důležité se ovšem dozvíte i z tohoto rozhovoru s Denim, níže pak nezapomeňte vyzkoušet i YT stopy…

Vzhledem k tomu, že jste relativně mladou kapelou, mohl bys WISDOM OF SHADOWS čtenářům trochu představit? Jaké body bys označil jako milníky vaší prozatímní dráhy?
Dobrý den! WISDOM OF SHADOWS je mladý projekt z Běloruska a je tvořen dvěma členy -Denim Darkem a Ereborem. Před založením tohoto projektu jsme však pracovali i na jiných věcech a až posléze jsme si utřídili představy směrem do budoucna a vytvořili náš aktuální materiál. Samozřejmě, že v průběhu času jsme pak získali další zkušenosti a rovněž příležitosti, kterak udělat hudbu lepší.

WOSJak to vlastně vypadá s vašimi nahrávkami? Letos jste dokázali zrealizovat hned dvě, což je na úvod určitě skvělé. Jak se od sebe obě díla odlišují? Jak bys charakterizoval vaše žánrové zaměření s ohledem na debut?
Prvním hudebním dílem WISDOM OF SHADOWS bylo EP „Adzinota“ obsahující dvě skladby, které byly o měsíc později zařazeny na naše debutové album „IMHLA“. Následně poté jsme zrealizovali i album druhé s názvem „ Sciah Vosieni“, po kterém jsme ještě stihli představit singl „Podych Navalnicy“. Poslední naší prací je potom demo „Scream Of Loneliness“. Obě naše alba bych označil za atmosférický black metal, liší se pouze tím, že „IMHLA“ má více depresivní tón a zvuk. Naopak „Sciah Vosieni“ je epičtější.

Jak ve vašem případě vypadá tvorba hudby a psaní textů? Jak vlastně pojímáte celý proces skládání a nacvičování skladeb?
Proces vytváření nového materiálu je opřen o nás oba, neboť každý z nás je za něco zodpovědný. Erebor dělé veškerou hudbu, já (Deni) píšu texty. V obecné rovině se však naše činnosti prolínají, všechno dotahujeme společně.

Vaše hudba obsahuje širokou škálu přesahů k jiným metalovým i nemetalovým subžánrům. Všimnout si lze především ambientních prvků a dalších drobných detailů, které jste do své hudby zakomponovali a tím tak dosáhli hodně zajímavého vyznění. Máte už nějaké poznatky, jak hudbu WISDOM OF SHADOWS vnímá veřejnost?
Ano! V naší hudbě se dají vystopovat prvky ambient music a nejen to! Dá se v ní najít celá řada lidových motivů a nástrojů. Snažíme se diverzifikovat naši muziku a děláme to tak, aby byl posluchač schopen ponořit se do atmosféry WISDOM OF SHADOWS. Pokud jde o vnímání našeho projektu a různé názory na hudbu, tak to máme jednoduše nastavené tak, že každý člověk má právo na svůj názor a úhel pohledu. Kritiku jsme rozhodně schopni přijmout. Pokud je tedy alespoň trochu konstruktivní a přiměřená.

Wisdom-Of-Shadows_promoJak velký vliv mají na vaši tvorbu kořeny a vůbec vztah k vlasti? Kde hledat hlavní zdroje inspirace? Jaké pocity se snažíte vyjadřovat prostřednictvím WISDOM OF SHADOWS?
Naším hlavním zdrojem inspirace jsou naše kořeny, naše vlast. Čerpáme inspiraci především z okolní neporušené přírody, která je u nás velmi bohatá a krásná. Jsme inspirováni našimi lesy, jezery, řekami a dalšími prvky přírody, které se v naší hudbě odrážejí. V našich písních se rovněž snažíme zachycovat různé etapy ročních období a poukazovat na tyto krásy jejich prostřednictvím. A právě prostřednictvím hudby WISDOM OF SHADOWS se snažíme vyjadřovat různé pocity a emoce. Ty nejdůležitější jsou pak chloubou naší vlasti, po staletí starých tradic. A jak už jsem výše zmínil, v naší hudbě se výrazně odrážejí kouzla a krásy zdejší přírody.

Wisdom-Of-ShadowsCo si myslíš o současném stavu black metalu u vás v Bělorusku?
Běloruský black metal získává v moderním světě pozvolna na popularitě. Ještě před několika lety to bylo tak, že západní Evropa o nějakém Bělorusku netušila vůbec nic. Současnost je ovšem taková, že běloruské blackmetalové kapely se ve všech ohledech hodně zlepšily a jejich vliv směrem za hranice země se výrazně zvedl.

Napadají tě nějaká nová jména, která by byla dobrá zmínit a upozornit na ně naše čtenáře?
Abych se přiznal, tak v tomto ohledu žádné běloruské kapely, které by patřily mezi moje oblíbené a mohl bychom je doporučit, nemám.

U vás v Bělorusku bych ještě na chvíli zůstal. Zkus alespoň trochu představit místo, kde žijete? Považuješ vaše město za dobré místo k životu? Jak jste všeobecně spokojeni s životním stylem v Bělorusku?
Naším rodným městem je Gomel. Toto město má poměrně bohatý příběh, který je opravdu hodně dlouhý a obsáhlý. Přijeď někdy k nám a přesvědčíš se.:) Jinak s životem v Bělorusku jsme poměrně spokojeni, výjimkou jsou jen ekonomické a politické složky.

Wisdom-Of-Shadows_photoPovažujete se za vlastence? Jaké osobnosti v historii Běloruska byste označili za ty vůbec nejdůležitější?
Ano, jsme patrioty! O tom nemůže být pochyb. Jak jsem už řekl, milujeme naší zem a jsme hrdí na naše tradice a předky. V historii Běloruska se dá najít mnoho významných person, jako např. Velký kníže Mindoug, který se stal zakladatelem Velkovévodství Litvy, dále sem určitě patří i František Skoryna, Tadeusz Chastushka, Konstantin Kalinouski, Janka Kupala, Jakub Kolas a mnoho dalších významných osob. Ten seznam by mohl být mnohem delší.

Hrajete kromě WISDOM OF SHADOWS ještě v nějakém dalším hudebním projektu?
Ano, oba působíme ještě v projektu TARTAVARA. .

Co vás čeká v nejbližší budoucnosti? Jaké jsou vaše plány po zbytek roku 2015?
Pro blízkou budoucnost jsme si naplánovali sestříhání videoklipu a také bychom chtěli do konce roku připravit veškerý nový materiál. Jaké ale budou další okolnosti spojené s vydáním, to zatím nevíme.

Děkuji moc za interview! Nějaký vzkaz pro vaše fanoušky?
Chceme popřát našim fanouškům, aby si užívali dobré, atmosferické a kvalitní hudby a zachovali nám přízeň. Zdraví vás WISDOM OF SHADOWS!

ALL

http://wisdomofshadows.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *