WILLIG – Der Werwolf aus Prag (CD-2014)

WilligChcete slyšet nejkontroverznější nahrávku roku? Zkuste tenhle jednorázový projekt WILLIG, za nímž stojí kytarista Richard Lipinski alias Medvěd a jeho věrná zásahovka, složená ze členů FORGOTTEN SILENCE, TISÍC LET OD RÁJE či ANIMÉ. – alespoň toliko informací nabízí jeden z profilů tohoto prapodivného seskupení, jehož celkovou image se vám nyní pokusím představit. Jestliže však příliš neznáte ty nejkultovnější díly ze seriálu Třicet případů majora Zemana, jen s těží budete moci pochopit celý komplet, alespoň tedy z větší části.

Při pohledu na samotný obal, především dříve narození, rozpoznají fotku herce Miloše Williga, jinak seriálového představitele Václava Kaliny, Zemanova nadřízeného, jenž vedl případy týkající se mezinárodních špionáží. Právě tenhle člověk si nejvíce posvítil na všechny ty imperialisty, fašisty a vůbec všechny další narušitele československého socialistického zřízení. Ač jsou některé monology hlavních představitelů seriálu dnes už docela úsměvné a logicky i tendenční, nelze opomenout celou řadu vskutku skvělých epizod a osobně s tímto seriálem nemám žádný problém – jednoduše v tomhle jsme žili a pokud mi něco vadí víc, tak je to ten neskutečný počet všech těch bojovníků za svobodu, kteří se vyrojili až po roce 1989. Sakra, tolik hrdinů tu mezi námi žilo a žije…

Ale pojďme raději k tomuto hudebnímu příspěvku, který na mě působí jako takový seriálový tribut, ovšem jaksi z druhé strany. Medvědovi byli v seriálu zřejmě vždycky přívětivější představitelé nazi větve, ostatně o hereckém umění pánů Adamíry, Munzara či Haničince, nemůže pochybovat ani ten nejzarytější antikomunista. Nicméně hlasy těchto herců, jejich slavných monologů, jež pocházejí ze zvláště interesantních epizod (Vyznavači ohně, Rubínové kříže a další), se v hudbě WILLIG opravdu vyskytují a dá se říci, že Willigtvoří jeden ze základních kamenů celku. Co se týče zpěvu, tak ten je postaven na neurvale pojaté němčině a světě div se, rozhodně to má něco do sebe. Obecně pak hudba staví na brutálně thrashmetalových motivech, přičemž zvuk kytar je laděn spíše do blacku. Chvíli mám dokonce dojem, jakoby se v jedné zkušebně najednou potkali KREATOR s našimi TÖRR a řekli si, že vyprodukují jeden společný track. Až vznešeně pak působí některé zmírňující pasáže, mezi kterými vyčnívá především Wagnerovsky načichlá klavírní mezihra, jakožto jeden ze symbolů germánské síly. Teda… řeknu vám, ono těch symbolů je tady ještě mnohem víc… Čas přehrávání CD se zastaví na čase 18:18, CD si můžete pořídit za 88 Kč a pokud si nepospíšíte, bude fuč, protože jeho náklad činí pouze 88 kusů. Uff, jsem zvědav, kdo se jako první chytí do téhle pasti a obviní tuhle lidumily z propagace fašismu (a vlastně i komunismu :)).

„Der Werwolf aus Prag“ je opravdu metalová pozoruhodnost, postavená na jedinečném konceptu. Velké plus pak přičítám i tomu, že hudba není výhradně o seriálových hláškách a dokáže zaujmout i hudební podstatou, jež dosahuje vysokých žánrových parametrů. Za mě osobně je jen škoda, že se CD dočkalo jen skromného výraziva, byť vsádka obsahuje alespoň slušně vyhotovený dvojlist, kterému vévodí fotka Zemana s Kalinou, kterak se vracejí z koncentračního tábora. Tenhle koncept si však žádal (a stále žádá!) ještě o větší dotažení. Těch necelých dvacet minut je příliš málo, rozhodně bych snesl víc. Už teď mi je ale jasné, že právě tenhle produkt si vysloveně říká o vinylové zpracování! Tak snad to „White Lines“ nějak zařídí, ne?!!!

ALL

http://bandzone.cz/willig

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *