WHEELFALL – A Specter Is Haunting the World (CD – 2020)

Tvorbu francouzských WHEELFALL obdivuji už od dob 2CD „Glasrew Point“ (2015). Tento post-sludge-doom-stoner soundtrack mi učaroval především svoji obrazotvorností a skladatelskou genialitou. Důraz zaměřený na detail, a to na maximum. Každá vteřina má v tvorbě WHEELFALL specifický význam. Nejinak tomu bylo i u předchozí desky „The Atrocity Reports“, nemilosrdném post-industrial (metalovém) marastu, na kterém si mnoho posluchačů vylámalo zuby (je to fakt mordor a bolehlav).

Na sklonku minulého roku, kdy svět zaneřádil covid, se na trhu objevilo album „ A Specter Is Haunting the World“. Přestože se na něm podílel víceméně pouze frontman Fabien W. Furter, vyšel tento matroš pod hlavičkou WHEELFALL, neboť s udanou cestou zbytek sestavy souhlasil. Kolektivní zapojení nedovolil „pouze“ lockdown. Těžko říci, jak by deska zněla za normálních okolností, avšak zaznamenaná jakost je znovu hodně zajímavá a posluchačsky vděčná.

Fabien prostřednictvím alba prezentuje příběh zhrzeného a zoufalého člověka, jenž se rozhodne zavraždit ředitele Mezinárodního měnového fondu. Jednotlivé skladby jsou pak v podstatě zhudebněnými „kroky“, které k tomu všemu vedou… Tématicky opravdu hodně zajímavé dílo působí znovu naprosto autenticky, hudebně osobitě a svěže. Fabienova tvorba je od základů napěchována řadou industriálních ingrediencí, jež jsou součástí post-metalové moderny a hardcoreové nasranosti. V obdobném režimu se ovšem nesou i variabilní vokály, na tomto albu víceméně extrémní (hlavně ony screamy jsou jedním slovem nervydrásající). Po stránce poslechu je nahrávka nefalšovanou „kládou“, avšak předchůdce „The Atrocity Reports“ byl v tomto ohledu z úplně jiného světa. Tady vše ladí po všech stránkách.

„A Specter Is Haunting the World“ představuje WHEELFALL v opět trochu jiném balení. Fabien je hlava otevřená, dokáže vymyslet neskutečné věci a nikdy se neopakovat. Alespoň zatím tomu tak je. Aktuální nahrávku řadím hned za „Glasrew Point“ a vřele ji mohu doporučit všem hudebním dobrodruhům, jimž jsou dávno v „nelibosti“ klasické přístupy. V jednoduchosti je sice síla, ale proč na tom prostoduše bazírovat? Z tohoto kolotoče se vám bude motat hlava pěkně dlouho!

Skladby: 1000 Ways to Kill a Man, Cold & Pure, SEX / OBLIVION / SEX, Wisdom Is More Erotic When Wasted, Perverse Technology, Scorched Throats, Saltwater, Amplitude Death

Sestava: Fabien W. Furter – zpěv, kytara, baskytara, syntetizér; Niko Elbow – bicí; Thibaut Thieblemont – doprovodné vokály

ALL

https://wheelfall.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *