WELICORUSS – Když to vezmeš na procenta, tak metalových fanoušků je v Rusku rozhodně méně než v Česku.

russiaVíceméně ruská formace s opravdu velkolepým přesahem směrem k České republice! Je pravda, že naše scéna čítá mnoho pikantních zjevů a paradoxů, ovšem tohle jsme tady zatím neměli. Hlavním představitel Alexey Boganov si však z přestěhování své značky nedělá příliš velkou hlavu a ani Czechnáznakem neslevil ze svých vysokých ambic, přičemž o kvalitách souboru se můžou fans přesvědčit prostřednictvím novinky „Аз есмь“, druhým řadovým počinem, ke kterému si hlavní představitel vybral pozoruhodnou sestavu hudebníků…

Velice zdravím u rozhovoru. Přiznám se, že jméno vaší kapely jsem do teď vůbec neznal a přitom toho máte už docela dost za sebou. Zkus tedy shrnout vše podstatné, čeho jste ve svých začátcích dosáhli? Jak s odstupem času vzpomínáš na první krůčky, které jsi učinil ještě v dalekém Novosibirsku?
Ahoj! První roky existence kapely nebyly moc jasné. Zkoušeli jsem se hodně pohybovat v různých stylech, experimentovat atd. Sestava kapely se tehdy docela měnila, protože jsem v Novosibirsku nemohl dlouho najít potřebné lidi. Všechno bylo tehdy dost amatérské a kapela pro nás představovala spíš studentskou zábavu. Nicméně jsem ale cítitl, že chci dělat hudbu se vší vážností, ovšem taky mi bylo jasné, že to bude ještě dlouho trvat. Postupem času jsme však přece jen dosáhli na určitou úroveň významnosti, alespoň tedy co se týče novosibirského a sibirského undergroundu a v roce 2010 jsme se stali jednou ze tří nejvyznámějších kapel Novosibirsku. Album „Winter Moon Symphony“ z roku 2008 se dokonce stalo pro mnohé příznivce pagan metalu opravdovým kultem.

Jak bys zdejšímu fanouškovi popsal situaci kolem metalu ve vašem domovském Novosibirsku? Lze to nějak porovnat s českou scénou?
Největší rozdíl je v tom, že v Novosibirsku není tolik fanoušků metalu. Za druhé je tam opravdu málo open-air festivalů (ty totiž velice pomáhají popularizaci metalu). Nicméně i tam se stále rodí nové kapely, ovšem problém je v tom, že jich celá řada hodně brzy končí. Jen málokomu se podaří vydat alespoň první album, nemluvě o tom, že jen ti nejvytrvalejší se dostanou pod nějaký label. Co se týče nás, tak my jsme v tomhle takoví dinosauři, kteří se dostali daleko od svého území.

WelicorussDá se říci, že novým začátkem WELICORUSS bylo právě tvé přestěhování do Prahy, což je z úhlu českého fanouška rozhodně zajímavé. Co tě sem vlastně zaválo? Jak moc těžké pro tebe bylo najít nové spoluhráče a začít s nimi tvořit od úplného začátku?
Ano, mé přestěhování do Česka otevřelo úplně novou stránku v historii kapely a myslím se, že nejen ve smyslu postupu a popularizace, ale i v hudbě. Hudebníky do kapely jsem pak našel obzvlášť rychle a bylo moc příjemný zjistit, že všichni chtějí hrát na velkých podiích a kapele WELICORUSS důvěřují.

Jak vlastně probíhalo hledání nových spoluhráčů pro WELICORUSS? Měl jsi třeba kontakty na české kapely ještě před samotným příjezdem?
Ne, před přestěhováním jsem vůbec žádné kontakty neměl, do všeho jsem se dostával až tady. Hodně jsem mluvil s lidmi, posílal jsem emaily a aktivně hledal lidi, který by byli ochotni semnou hrát Tímhle způsobem jsem posléze našel bubeníka Davida Urbana, kytaristu Gojka Mariče jsem pak potkal na kurzech češtiny. S basákem Dimitrijem Žicharevičem nás o něco později seznámil náš společný kamarád Michail, za což jsem mu pochopitelně velice vděčný.

ALbumNázev WELICORUSS je víceméně spjat s odkazem ruského spisovatele Nikolaje Černyševského, což je postava poměrně kontroverzní. Čím tě tenhle Sověty uctívaný člověk nejvíce zaujal? Bereš si z něho spíše onen umělecký odkaz, anebo považuješ za důležité i jeho politicko-filozofické postoje?
Abych řekl pravdu, tak od toho spisovatele jsme přijali jen tenhle název. Vlastně si ani nepamatuju o čem psal, nemluvě o jeho filozofii. Prostě v době, kdy jsem založil kapelu, tak se mi tenhle název jednoduše zalíbil.

Představuje pro tebe Česko lepší místo pro tvorbu metalové muziky? Vnímáš např, rozdíl ve společenském vnímání metalu jako takovém?
Hudební život je tady rozvinutějšívyvinutější a jak správně říkáš, společenské vnímaní metalu je tady mnohem širší. Když se třeba v Rusku někoho zeptáš na metal, většinou ti nic neřekne, maximálně si vzpomene na METALLICU a RAMMSTEIN. Když to vezmeš na procenta, tak metalových fanoušků je v Rusku rozhodně méně než v Česku.

Existuje něco na co sis v Česku ještě nezvykl? Jsou nějaké kapely, které sis tady skutečně oblíbil?
Moc ne. Velká většina věcí mi je hodně blízká, neptrný rozdíl je pouze v metalitě lidí. Jinak ano, je tady hned několik kapel, které se mi opravdu hodně líbí – jedná se především o legendární MASTER’S HAMMER, rád mám i SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY!

Vaší čerstvou novinkou je album s názvem „Аз есмь“, které vydatně čerpá z ruské kultury a tamních tradic. Mohl bys ve zkratce osvětlit, o čem deska komplexně pojednává?
„Az Esm“ je koncepční a hluboce osobní album, jež pojednává o vesmíru, o místě člověka v něm. Do konceptu jsem pak zasadil většinu věcí, které se kolem mě točí, takže se dá říct, že jsou tam obsaženo hodně věcí z mého osobního života. Tohle všechno je ale zabaleno do pseudohistorického obalu s příchutí fantasy a okultismu.

Welicoruss_bandBudete album nabízet nějakému z labelů, anebo vsadíte pouze na vlastní síly?
Album jsme labelům nabízeli, ale buď ho odmítli, anebo nám nabízely nevýhodné nabídky. Proto jsme se nakonec rozhodli vsadit na vlastní síly

Z hudby i textů mi vychází, že zřejmě budete patřit mezi velké ruské patrioty, kteří se rádi brodí ve starých knihách a historii obecně. Čím myslíš, že se vaše hudba od ostatních formací nejvíce odlišuje?
Vůbec bych neřekl, že jsme nějací patrioti. Sice se nám líbí naše kultura, historie, ale nijak to není spojeno s žádnou politikou a dalšími špinavými věcmi. Ruská země je zkrátka bohatá na pohádky, různá tajemství legendy atd. Naše kapela se pak od ostatní liší hlavně tím, že se neomezuje na jediné konkrétní téma, ale snaží se pohybovat v určitém tvůrčím prostoru a dává posluchačům prostor se nad některými myšlenkami pozastavit.

Objevují se ve vaší hudbě nějaké folkové motivy, které přímo vycházejí z konkrétních lidových písní?
Všechny melodie, které na desce jsou, vycházejí pouze z našich hlav. Ano, některé z nich jsou folkové, ale jen těžko se dá říci, že bysme je převzali z nějakých konkrétních písní. Ostatně nejsme žádnými ryzími folk metalisty, zkoušíme míchat hodně stylů a zároveň hledáme ten svůj vlastní. Ale osobně jsem rozhodně fanouškem tohodle žánru a poslouchám ho.

Welicoruss_promo2Ruská metalová scéna mi přijde rok od roku silnější, třeba do R.U.M. zinu chodí velká spousta nahrávek, labely mají zájem o spolupráci a celkově mi z toho vychází to, že v Rusku zřejmě bude po metalu pořádný hlad. Jaký je tvůj názor? Zkus třeba vypíchnout některé nahrávky ruských kapel, které pokládáš za vydařené?
Ruská metalová scéna se rozvíjí dost rychle, ale moc ji nesleduji, takže ti teď k tomu nemůžu sdělit nic konkrétního.

Jaký je tvůj názor na ukrajinskou krizi a vůbec celou tu nepřehlednou situaci, která mezi Ruskem a Ukrajinou panuje? Dostáváš z Ruska nějaké zprávy o tom, jak se tenhle konflikt vyvíjí? Jak moc je pro tebe těžké vnímání celé této situace v Česku, kdy většina zdejších médií považuje Rusko za ústředního agresora konfliktu?
Složitá otázka, na kterou se mi ani nechce odpovídat. WELICORUSS je kapela úplně mimo mimo politiku, zabýváme se pouze uměním. Opravdu je pro m těžké si o tomto konfliktu cokoliv myslet, protože z obou stran slyším spoustu dezinformací, oligarchové tam hrají své velké politické hry a během nich pochopitelně trpí a umírá obyčejný lid. Politika bohužel rozděluje lidi, z kamarádů a bratrů dělá nepřátele. Přitom jsme všichni Slované a dávno bychom měli umět žít vedle sebe.

Máš představu, jakým způsobem se bude tenhle konflikt dále vyvíjet?
Myslím si, že by se všichni měli domluvit mezi sebou na shodných podmínkách. Dnes je to bohužel tak, že jedni si myslím, že jsou něco víc než ti ostatní. Ale proč by měl někdo mít rád všechny ty náfuky?

Teď ovšem zpět k WELICORUSS. Jakými způsoby hodláte CD podpořit? Chystáte na podporu alba nějaké koncerty? Máte nějaký plán, jak vaši kapelu v Česku více zviditelnit?
Podporu zkušíme získávat pomoci recenzí, rozhovorů, reklamy a velkého počtu koncertů a tour. Na organizaci těch věcí pracujeme teď každý den. Nejbližší koncert v Praze bude 3. dubna v klubu Exit-Us (Hell Hammer Festival 2015) a v Brně 30 května v klubu Melodka. Už teď jsou ale naplánovány koncerty po celé Evropě: v Německu, Francii, Švýcarsku, Nizozemsku atd.

Velice děkuji za rozhovor! Ať se daří!
Díky moc!

ALL

http://bandzone.cz/welicorussofficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *