WAR FOR WAR – In Situ (CD – 2018, MetalGate)

Předhodit takovou desku metalovému publiku (a recenzenctvu), to je skutečná sebevražda. Jenže co naplat, Morbivod na rozdíl od většiny oveček zjistil včas, že může obdobné emoce vyjadřovat úplně jinými prostředky a střemhlav se vrhl do nitra EBM, industrialu a aggrotechu. Protože je ale považován za metalového umělce, je samozřejmě logické, že „In Situ“ si cestu k posluchači najde jen velmi těžko. Přitom novinkový počin je mnohem dál než předchůdce „Illud Tempus“, kde bylo smotáno dohromady takřka všechno, „co pejsek s kočičkou“ našli ve spíži. V nových skladbách je ale už zabudováno to, co od podobné hudby chce člověk slyšet (i navzdory tomu, že před ním nestojí ani SUICIDE COMMANDO či WUMPSCUT), tj. ostrou a tepavou kadenci monotónních beatů, které jdou na dřeň a neberou si servítky.

Nastoupená cesta WAR FOR WAR se mi líbí. Je to bez pozlátek, bez metalových držátek (aby to publikum ustálo) a s notně brutálním harsh vokálem. Je však pravda, že mnohé se dalo na nahrávce udělat jinak, třeba i lépe. Především bych se přimlouval za zjednodušení textů, neboť „vyprávěcí princip“ se v tomto hudebním ranku totálně míjí účinkem a osobně ho považuji za obtěžující. Na hraně to mám rovněž s vokály sopránistky Lenky Machové, které bych tam mít ani nemusel. Sice chápu onen kontrast vůči veškeré opozici, avšak robotický hlas muže by mi v tomto případě vyhovoval víc.

To jsem si toho ale navymýšlel, že? Každopádně jsem rád za toto odvážné dílo. Jak už jsem výše uvedl, není to hudba absolutně dělaná pro rockery či metalisty. Samozřejmě Rumzine je primárně metalový web, ovšem běžně zde informujeme o scéně vedené všemi směry, viz nedávno publikovaný článek o skvělých Norech PRIDE AND FALL. Co se týče mě, nemám s obdobnou muzikou problém, poslouchám ji velmi často, neboť z těch tisíců metal hord by člověku brzy hráblo. WAR FOR WAR jsou na dobré cestě ve vytvoření něčeho, co tady už hezkou dobu chybí. Navíc si myslím, že Češi pro tuto hudbu nemají ty správné buňky (Němec to asi vždycky udělá líp)…

Nicméně i navzdory tomu, že WAR FOR WAR mají ke špičce žánru sakra daleko, vůbec bych je za tento pokus nezatracoval. Tuzemská scéna potřebuje provzdušnit, jinak sebe sama zadusí. A využití vybraných songů? Independent kluby v Německu a Polsku si s nimi úplně v pohodě poradí.

Skladby: Ozbrojené stroje, Arsenik, Vůz hořel, Svod, Důlní díla, Pohaslé město, Digitron

Sestava: Lord Morbivod – zpěv, hudba; Lenka Machová – zpěv

ALL

https://warforwar.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *