WAR FOR WAR – Čistý galenit

Blackmetalová rubačka, nebo pochodový aggrotech? Další hudební dítko Morbivoda se za poslední roky opravdu zvrhlo i s vaničkou. Jen těžko se dá dopředu odhadnout, po jakých cestách pojede „další vlak“. Jedno je ale přece jen zřejmé: WAR FOR WAR stále stojí a padá s hlavním protagonistou a jeho pěveckou kolegyní Lenkou Machovou, jejíž soprán je kontrastem vůči hudební agresi a mužskému sekernickému frázování. Vlastně, když jsem si prošel booklet alba, bylo mi jasné, že alespoň tento základní prvek bude splněn i na „Čistém galenitu“.

WAR FOR WAR jsou na novém albu znovu víceméně blackmetaloví, ovšem ani zdaleka nechybí výlety do jiných žánrových vod. V komplexním měřítku se dá hovořit o osobitě pojatém gothic/black metalu, který má v každé skladbě rozličné ztvárnění. Nejvýstřednějším kouskem je bezesporu pochodový šturm „Rauch“, jehož parametry jsou nefalšovaně taneční. I přesto však „Čistý galenit“ není nahrávkou, do které by se posluchač dokázal snadno a lehce vpravit. „Nasátí“ atmosféry mi trvalo docela dlouho, jednoduše jsem musel dát skladbám více času. Záhy však z mlhy vystoupily chytlavé tracky „Ke staré zakládce“ (obnažená rocková pohodička) či „Bývalá huť“ – ta je obzvláště tajuplná.

Protože nepatřím k velkým fanouškům nerostů a důlních souvislostí, je pro mě velmi důležitý celkový feeling. Myslím si, že nějak podobně to budou mít i zahraniční posluchači, jimž k pochopení témat dost dobře nepomůže ani překladač. Záliby Morbivoda jsou prostě nevšední a je rozhodně skvělé, že je schopen své osobní zážitky či postřehy infiltrovat i do hudby. Pokud Vás s ním spojuje stejná vášeň, budete z této kolekce o to víc potěšeni. Přestože sám opojení tímto tématem nechápu, cítím z hudby hlavně uvěřitelné nadšení a výpravnost. „Všude blackmetalová tma, drolící se kousky skal a kamení, někde v dáli k vidění hořící svíčka v podobě křehkého dívčího hlasu.“

Jediné, co mi tak trochu překáží, jsou až příliš košaté texty. Je jasné, že konceptu je třeba zachovávat řád, ovšem takto početná kadence slov mi z hlediska celku přijde spíše kontraproduktivní. Před vodopádem slov, jež mnozí z vás uslyší poprvé v životě, se jen tak schovat nelze. Škoda, myslím si, že by to šlo i „jednodušeji“, dát hudbě trochu volnosti bez nutnosti „výkladu“.

I přes výše uvedené jsem však s „Čistým galenitem“ spokojen. Nabízí zajímavé propojení black metalu s několika dalšími subžánry, přičemž ani kontrast Morbivod x Lenka Machová (zatím) nikterak nevyprchává. Sice tento prvek není ničím extra speciálním, ale promixování všech ingrediencí je zde jaksepatří funkční. Identifikace tvorby WAR FOR WAR je snadná, v podstatě si ji dnes nemůžete splést s ničím dalším. A to se cení.

Skladby: Čistý galenit, Rauch, Muttati Lauf, Ke staré zakládce, Rovnost I, Bývalá huť, Příbramské stěny

Sestava: Morbivod – zpěv, hudba; Lenka Machová – zpěv

ALL

https://warforwar.bandcamp.com/album/ist-galenit

https://www.facebook.com/warforwar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *