VREID – Lifehunger (CD – 2018, Season of Mist)

Norští VREID patří už nějaký ten pátek ke stálicím severského black metalu. Že jejich hudba má hlavu a patu, to už tato v Česku poměrně populární parta dokázala nejedenkrát. Osobně mám z jejich diskografie nejraději militantně laděné CD „Milorg“, jež považuji v rámci jejich tvorby za suverénně nejzdařilejší. Je určitě skvělou zprávou, že novinka „Lifehunger“ nikterak nezabředává do stereotypu posledních řadovek, ale naopak velmi sympaticky představuje „něco“, co VREID doposud schovávali za černou plentou.

V jejich podání se totiž jedná o nejbarevnější počin, nemluvě o skličující náladě, která nemá daleko k bohapusté melancholii. Přestože i nové skladby obsahují tradiční black ´n´ rollové vyhrávky, je zcela evidentní, že norský kvartet tentokráte vsadil spíše na kompoziční rozvleklost. Možná i díky tomu se bude „Lifehunger“ zdát mnohým posluchačům málo agresivní, dost možná i méně blackmetalový. Naopak příznivci progrese by měli v tento moment zbystřit, neboť VREID jim na této desce připravili celou řadu nečekaných překvapení. Těch stop „odjinud“ je na desce nespočet. V některých skladbách jsou kupříkladu patrné vlivy klasického rocku z let sedmdesátých, jindy naopak kapela zabrousí do vod čistě heavymetalových. Nahrávku však jako celek obklopují jakési „omamné výpary psychedelie“, což je u VREID opravdové novum.

Vrcholem ledovce je v tomto případě skladba „Hello Darkness“, kterou svým typicky plačtivým přednesem ozdobil Aðalbjörn Tryggvason ze SÓLSTAFIR. Když nad tím tak přemýšlím, docházím k závěru, že VREID přistoupili k nahrávce v podstatě stejně, jako je to v případě nové fošny BEHEMOTH. Možná i norskou skvadru čeká spoustu vysvětlování směrem k ortodoxnějším fans, ovšem já osobně obdobné evoluční intriky chápu, neboť ty nejlepší počiny vznikly právě z takto otevřeného přístupu k hudbě.

Těžko říci, jakým způsobem hodlají VREID postupovat v budoucnu, ale pevně doufám, že tímto albem se „pouze“ dostali na další vývojový stupeň. Skvělé, opravdu skvělé je toto album Lifehunger“. Nechte se pozřít!

Skladby: Flowers & Blood, One Hundred Years, One Hundred Years, The Dead White, Hello Darkness, Black Rites in the Black Nights, Sokrates Must Die, Heimatt

Sestava: Sture Dingsøyr – kytara, zpěv; Strom – kytara; Hváll – baskytara, klávesy; Steingrim – bicí

ALL

https://www.vreid.no/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *