VORTEX UNIT – Kapiel je mnoho, ale iba niektoré naplnia kluby a v pohode predávajú svoju hudbu a merch

První velkou desku vydali slovenští VORTEX UNIT přesně v době, kdy se na plné obrátky rozjela první covidová vlna. Jednoduše obrovský pech pro kapelu, která se už doslova třásla na koncertní aktivity a letní festivalové podniky. Štěstí, že tu máme alespoň ty „prokleté“ sociální sítě. Bez jejich pomoci by se k posluchačům nápadité album „The Bringer of Sun“ dostávalo mnohem hůře. A to byla jistě škoda. VORTEX UNIT jsou totiž zdatní hudebníci a dost možná ještě lepší skladatelé. Jejich variabilní fúze death-black metalu má rozhodně co nabídnout, nemluvě o křehounkém vokálu sympatické Siren. Takový prvek by člověk v extrémním žánru rozhodně nečekal. Na mé otázky odpovídala právě Sirin, následně pak kytarista Anguis, jenž do tvorby VORTEX UNIT přispívá kontrastním growlem

Zasílám pozdravy ze zavřeného Česka, a to přímo do přibouchnutého Slovenska. Jak se s těmi všemi lockdowny vypořádáváte? Kdy naposled jste se byli schopni sejít, v klidu si popovídat atd.? Jak moc je současný stav limitující pro kapelu vašeho formátu?
Siren: Ahoj, zdravíme všetkých čitateľov Rumzinu! U nás na Slovensku máme už niekoľkokrát predĺžený núdzový stav a čakáme, či vyhlásia v najbližšej dobe lockdown. Pre život kapely je to zlé, síce momentálne tvoríme nové veci, ale nemožnost stretnúť sa a zahrať si je nanič. Naposledy sme mali skúšku v decembri 2020. Našťastie spolu komunikujeme cez sociálne siete, takže cca vieme ako sa komu vodí. Po vydaní albumu sme chceli konečne vo väčšom koncertovať, ale covid nám to bohužiaľ prekazil. Takže nás súčasný stav obmedzuje hlavne v koncertovaní.

Už je to přesně rok od toho, co jste vydali debutovou desku „The Bringer Of Sun“. Pokus se nyní celý rok shrnout? Stihli jste odehrát alespoň nějaké koncerty? Asi jste nečekali, že vypouštíte album do období, jaké tu dlouho nebylo.
Siren: Tak to máš úplnú pravdu, toto by nám nenapadlo ani v divokých snoch. Po vydaní albumu online v januári a následne CD v apríli sme rozmyšlali nad takou menšou šnúrou po Slovensku a Čechách. Chceli sme ju uskutočniť ale až v druhej polovici roka, pretože vo februári u nás došlo k zmenám na poste gitary a basy a museli sme sa spolu zohrať a dať dokopy playlist. S postupným nástupom opatrení sme sa však s touto myšlienkou začali lúčiť. Nedá sa proste plánovať, keď nevieš čo bude zajtra. Ešte v septembri sme dúfali, že sa nám podarí odohrať aspoň jeden koncert v Brne, kde nás pozvali chalani z INCEPTION OF FALL. Týždeň pred koncertom sme museli kvôli nariadeniu zrušiť našu účasť. Akcia sa nakoniec nekonala vôbec. Takže nie, neodohrali sme ani jeden koncert. Tým pádom bol pre nás rok 2020 dosť smutným, ale snažili sme sa využiť čas na tvorenie. V každom prípade mal „The Bringer of Sun“ veľmi slušné ohlasy a recenzie za ktoré sme nesmierne vďační.

Ve společnosti to nyní začíná jiskřit čím dál víc. Jak na celou pandemickou situaci nahlížíš? Proč právě Češi a Slováci mají v rámci tohoto vůbec ta nejhorší čísla?
Siren: Ľudia sú už unavení a znechutení z už skoro rok trvajúceho stavu obmedzení, takže sa niet čomu čudovať. Nemôžeme sa stretávať pomaly ani s vlastnými rodinami, nieto ešte s kamošmi. Zábava a rozptýlenie je na bode mrazu. Mnohí ľudia nemôžu normálne pracovať a to sa týka aj hudobnej branže. Hudobné agentúry, kluby, promotéri, manažéri, zvukári, pódioví technici nemôžu robiť čo ich živilo. Ja si to neviem predstaviť. Samozrejme chápeme zavedené opatrenia. A prečo máme najhoršie čísla? Na to nech si odpovie každý sám.

Nyní už k vaší tvorbě, která mě velmi příjemně překvapila. Přijde mi, že se snažíte do ranku extrémní hudby přinést řadu oživení, nemluvě o velmi pestrých aranžích, jež na vás určitě kladou velké nároky. Nemáte někdy pocit, že jste si uřízli až moc velký krajíc chleba? Počítám, že tvorba takto náročných skladeb musí být extrémně náročná hlavně časově.
Anguis: Nesnažíme sa priniesť nasilu niečo nové alebo odlišné, nie sú to naše priority. Priorita je vytvoriť niečo dobré a kvalitné. Čas, ktorý vkladáš do tvorby je hlavne čas, ktorým sa učíš hudbu pochopiť. Treba sa naučiť porozumieť tomu, čo sa v hudbe deje a ako odlíšiť rôzne pohyby, farby, techniky a pocity, ktoré sa tam objavujú. Keď dokážeš pochopiť túto hudobnú podstatu aspoň do nejakej hĺbky, potom dokážeš hudbu tvoriť tak, ako ju cítiš. Vnímaš ju viac podvedome, nie ako nejaký systém prikázaných hodnôt, ale ako niečo, čo cítiš a držíš sa svojho vnútorného kompasu, nie učebnice. Učebnice sú samozrejme podstatné a učivo treba ovládať, inak sa držíš kompasu a nevieš čítať mapu.

Bylo pro vás náročné seřídit skladatelský proces tak, aby fungoval? Měli jste hned od začátku jasno v tom, že nechcete hrát v „běžné kapele“, řekněme striktně žánrově zaměřené?
Siren: Anguis pracoval dlhodobo na všetkých skladbách a vymýšľal príbehovosť celého albumu. Spolupracoval pritom s veľmi blízkym priateľom Jamesom Asherom, ktorý mu pomohol s lyrickou stránkou a príbehovou nápaditosťou, James celému príbehu pridal takú „antickú hĺbku“. Predtým, než sa začal album nahrávať, Anguis nahral kompletne celé demo a nahrávali sme doňho spevy a skúšali postupy, ktorými skladby možno oživiť. Žánrovo chceme hrať metal a chceme aby to bolo dobré. Možno tá extrémnejšia odnož, ale metal.

Zajímá mě, jestli jako posluchači preferujete obdobnou hudbu, jakou pod vlajkou VORTEX UNIT sami tvoříte? Dokonce si dovolím tvrdit, že i vaše produkce určité nároky na posluchače klade. Jak toto vnímáte?
Siren: Máme radi všelijakú hudbu-z metalu asi hlavne melodic black a death, ale aj progresívny, symfonický či heavy metal, prípadne brutal death, technical death metal, black/death, doom metal, power metal, folk metal, funeral black metal, gothic metal a podobne. Každý z nás má to svoje, čo ho ovplyvňuje a určite sa tieto vplyvy prenášajú aj do tvorby. Preferujeme hudbu, ktorá je rozmanitá, zaujímavá a melodická. Nesnažíme sa ju robiť nejak zložito, myslím, že existujú oveľa komplikovanejšie produkcie. Aj keď niekomu sa naša muzika možno na prvé vypočutie tak javí, treba tomu dať šancu. ???? Zatiaľ sme nemali žiadne reakcie typu: Počuj, ja som ten váš album nemohol dopočúvať do konca, nechápem čo sa tam deje! ????

Jedním z poznávacích znaků VORTEX UNIT je bezesporu vokál. Byl tvůj způsob zpěvu pro kapelu vždy jasnou volbou?
Siren: VORTEX UNIT vznikol v podstate potom, ako sa do pôvodne black-deathového materiálu pridali moje vokály, takže to bol zámer. Myslím, že to bol dobrý krok ako priniesť niečo iné do takéhoto štýlu muziky, odlíšiť sa a taktiež rozšíriť základňu poslucháčov. Takáto kombinácia by mohla byť zaujímavá aj pre fanúšikov iných ako black-deathových či extrémnejších odnoží metalu a možno aj úplne iného typu hudby. Pri tomto ma napadá dobrá historka, ako po našom koncerte na Loud farm feste 2019 za mnou prišla staršia príjemná pani, ktorá tam pracovala v areáli s tým, že sa jej to strašne páčilo. ???? Na druhej strane, sme sa už stretli aj s negatívnymi ohlasmi na použitie ženského vokálu v našej hudbe. Je to proste vec osobných preferencií, koľko ľudí, tolko chutí. My sme s takýmto spojením spokojní. A pozdravujeme pani z Duchonky.

Máš zkušenosti s metalovou hudbou už z dřívějška, nebo pro tebe byla debutová deska premiérou? Jak bys popsala právě svůj podíl na nahrávce?
Siren: V metalových vodách plávam už nejaký ten piatok. Skúsenosti s tvorbou a nahrávaním som mala už predtým, ako sme vydali album. V podstate som ich zbierala od roku 2011, kedy ma oslovili na spoluprácu členovia blackových THE CRYPT a z tohto zoskupenia potom vznikol VORTEX UNIT. Po nahratí EP sme sa však rozišli a ja som potom 2 roky spievala v melodic metalovej kapele. Ťahalo ma to však k tvrdším žánrom a keď prišiel impulz na obnovenie VORTEX UNIT, išla som do toho. V rámci tvorby si riešim svoje spevové linky, frázovanie, vyberám vhodné pasáže na ich umiestnenie. Tak to bolo aj v prípade debutu.

Vždy se mi libí historiky zpěvaček, které působí v metalových kapelách, aniž by to jejich přímé okolí vůbec vědělo. Je to i tvůj případ? Žiješ dva rozdílné životy, přičemž do toho hudebního pouštíš jen určitou skupinu lidí?
Siren: Vačšinou keď sa niekto z okolia dozvie, že spievam v metalovej kapele, tak sú prekvapení. Vravia, že by to na mňa nepovedali a že vyzerám na také jemné žieňa. No, nemám žiadne poznávacie znaky metalovej divošky. ????Život žijem iba jeden, moja rodina, kolegovia v práci a kamaráti samozrejme vedia, že mám kapelu. Ale nejak extra s nimi o tom nediskutujem, muziku riešim s chalanmi z kapely. Je to podstatná súčasť môjho života a pretože chcem spievať a koncertovať venujem tomu samozrejme svoj čas a energiu. Tým pádom mám iné priority ako vačšina smrteľníkov.

Jak moc těžké to má dnes skupina v podstatě bezejmenná? Sociální sítě jsou určitě obrovskou výhodou, jak novou bandu zviditelnit, ovšem kapel je zároveň velká spousta. Našli jste v oněch „prokletých“ promo záležitostech nějaký model, který je ve vašem případě funkční?
Siren: Čo sa týka kapelného proma pracujeme hlavne s facebookom, kde máme našu kapelnú stránku. Je to výborný nástroj na komunikáciu s našimi ľuďmi, môžeme ich ľahko a v podstate za pár sekúnd informovať o novinkách a dianí v kapele. Pre nás je dôležité byť s nimi v kontakte ako to len ide. Jasné, že osobný kontakt na koncertoch nič nenahradí, ale sme vďační, že nás ľudia sledujú a vyjadrujú nám svoju podporu aj prostredníctvom sociálnych sietí. Taktiež nám s promom pomáha label Slovak Metal Army, s ktorým sme spojili sily pri vydaní CD „The Bringer of Sun“.

Debutovou nahrávku vám vydal Juro pod záštitou Slovak Metal Army. Jak k vašemu spojení došlo? Byl jeho aktivním přístup tím zásadním důvodem, proč jste zvolili právě SMA? Měli jste třeba ještě nějaké další nabídky?
Siren: Album sme si na začiatku chceli vydať svojpomocne. Anguis však po nahrávaní oslovil s návrhom na spoluprácu aj dva slovenské labely. Gothoom productions, ktorí ale v tej dobe mali od vydávania pauzu a Slovak Metal Army. Poslali sme Jurovi nejaké ukážky, páčili sa mu a rozhodol sa, že ide do toho. SMA naozaj oduševnene podporuje slovenskú a českú metalovú scénu, aktívne vydáva stále nový a nový materiál, podporuje kapely. Oni proste žijú metalovou hudbou. Veľmi im ďakujeme za všetko, čo robia pre tunajšiu metalovú scénu, dávajú do toho všetko a zaslúžia si všetku podporu. Takže každý, kto číta tento rozhovor, by si mal kúpiť aspoň jedno CD zo SMA truhlice!

VORTEX UNIT je kapela tvořená hudebníky, kteří mají už poměrně mnoho zkušeností. Dokázali byste povědět, jak si metalová scéna v Česko-Slovensku nyní stojí, jak vnímáte její vývoj za posledních deset let?
Siren: Myslím, že scéna je pomerne pestrá a za ten čas vzniklo veľa dobrých kapiel. Závisí od každnej jednej kapely, ako sa popasuje so všetkými náležitosťami hudobného biznisu. Povedzme si na rovinu, v dnešnej dobe to už nie je iba o tom, že chcete hrať, vydávate nový materiál a hráte akcie. Ak chcete vytŕčať z davu, musíte v prvom rade byť naozaj dobrí. To znamená perfektne zahrať či už na nahrávaní alebo naživo, vedieť komunikovať s fanúšikmi, mať kvalitný pódiový prejav, zaujať ľudí. Kapiel je mnoho, ale iba niektoré naplnia kluby a v pohode predávajú svoju hudbu a merch.

V devadesátých letech vládl na Slovensku death metal. Z dnešního pohledu je neuvěřitelné, kolik skvělých kapel vzniklo za poměrně krátkou dobu. Je nějaká formace, kterou v rámci této etapy vnímáte opravdu jako tu výjimečnou?
Siren: Na túto otázku odpoviem stručne, že ako prvé mi napadla slovenská deathmetalová kapela DEPRESY. Sú to proste profíci, ktorí majú za sebou bohaté skúsenosti.

Anguis: BRUTE. BRUTE je cesta, BRUTE je láska, BRUTE je Pišta! Aj keď sa dali dokopy až v deväťdesiatom ôsmom a demo bolo v roku dvetisíc, stále to v podstate spadá pod deväťdesiate a Pišta je skvelý človek, ktorý sa nevzdáva a ťahá to ďalej! Je to jedna z naj slovenských tvrdých kapiel, gitarové linky vo všetkých albumoch sú super a Pišta pije Borovičku, takže nie je o čom.

Jaké jsou plány VORTEX UNIT na zbytek roku 2021? Ještě nejsme ani v půlce, může se toho stát hodně, avšak na festivalové léto to asi nevypadá… Nebo stále věříte, že naděje skutečně umírá jako poslední?
Siren: Leto je určite zabité. A ťažko povedať, čo bude o pol roka. Bolo by super, ak by sa mohli postupne organizovať aspoň menšie akcie. Môžem prezradiť, že sme prijali pozvanie zahrať v septembri na jednom zaujímavom slovenskom festivale a veľmi si želám, aby sa to podarilo. ???? Budeme pokračovať v skladaní nového materiálu a popritom si snáď pre vás ešte niečo vymyslíme. ????

Moc děkuji za rozhovor, doufám, že to někdy opět zopakujeme!
Siren: Ďakujeme za priestor a oslovenie, ešte raz pozdravujeme všetkých čitateľov a prajeme vám všetkým šťastný a zdravý rok!

ALL

https://vortexunit.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *