VOLUPTAS – Towards the Great White Nothing (CD – 2020, MetalGate)

Atmosféra až na prvním místě aneb s upřímností nejdál dojdeš. Nějak takto vnímám „velký debut“ tuzemských VOLUPTAS, na kterém se čtveřice představuje jako spolek milovníků oldschoolové atmosféry, jež je zároveň prorostlá překotnými „pa-rytmy“. Tento neortodoxní přístup (kupodivu) posunuje komplet do končin poměrně osobitých, ostatně snaha o jinakost je z tvorby VOLUPTAS cítit v podstatě z každého tracku. Jedinou výjimkou je shodou okolností pouze úvodní song „Crystalline Key“, nabízející „pouze“ severskou rubanici. Vše vybroušeno dle „devadesátkových“ zvyklostí a zákonitostí.

Dalšími skladbami ale už VOLUPTAS onen „bludný kořen“ překonávají s lehkostí. Mrazivý sound sice stále určuje hlavní linku, ovšem atypické kytarové riffy, určitá rozpřáhlost do středních temp, to je přesně to, čím jsou VOLUPTAS zajímaví. Zároveň se jim daří do hudby infiltrovat i experimentální motivy, svým způsobem ve stylu rumunské bestie NEGURA BUNGET. Nejdále je v tomto ohledu výpravná skladba „Desert Twilight“, stylově zařazená až na závěr kolekce. Pokud se VOLUPTAS vydají i v následujícím čase touto cestou, nemám o jejich budoucnost strach. Na druhou stranu, přiznávám, vcelku by mě mrzelo, kdyby se z jejich tvorby vytratila atmosféra „chladného sklepa“, takového toho ryze undergroundového nástroje, bez kterého by black metal nebyl black metalem.

S albem „Towards the Great White Nothing“ jsem upřímně v souladu. Jak už jsem uvedl v úvodu… Kapele se podařilo vytvořit atmosféru, jež dává kompletu rozhodující smysl. Zároveň si ale umím představit ještě propracovanější verzi VOLUPTAS. Např. vokály, byť jsou zcela stylově poplatné extrémnímu metalovému žánru, by mohly být přece jen variabilnější. Na druhou stranu oceňuji prolnutí „staré školy“ s vlivy odjinud. Je znát, že jsou kluci odkojeni taktéž řadou jiných žánrů a inferna jsou schopni dosáhnout nejen standardními prostředky.

Skladby: Crystalline Key, Thargelia, Of Gnosis and Agony, Between Terror and Erebus, Desert Twilight

Sestava: Jan – kytara; Martin – kytara; Michal – zpěv; Petr – bicí; Štěpán – baskytara

ALL

https://www.facebook.com/VoIuptas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *