UNDERTHESKIN – Negative (CD – 2019, Alchera Visions)

Moc se mi libí, kterak je projekt UNDERTHESKIN charakterizován slovy tvůrce. „Mix post-punkové kytary s typicky „osmdesátkovým“ bicím automatem, minimální syntetické záchvěvy a totálně studený vokál“. Ano, je to přesně tak. Osobně bych ještě vyzdvihl skvěle uchopené „střetnutí“ starého feeligu se současným zvukem. Tento druh přemostění dělá z nahrávky neuvěřitelně atraktivní sbírku smutků, jež směle překonává produkce i těch nejzarytějších funeral doomových spolků.

Mariusz Void Łuniewski, v Česku známý především z působení v DEATHCAMP PROJECT, vytvořil neověřitelně temnou a studenou sbírku písní, jejichž největší devízou je atmosféra. Ta kolekci vládne jednak v součinnosti se skladatelským umem a dále pak také díky fantasticky vystylizovanýmu vokálu (sakra, fakt, tady Void překonává své vlastní představení v DEATHCAMP PROJECT). Snad mě nikdo za toto tvrzení neukřižuje. A co je ještě v souvislosti s nahrávkou podstatné? Deska neobsahuje žádný vyslovený hit, ovšem jako celek drží pohromadě neskutečně.

UNDERTHESKIN ve své podstatě přísahá na milovaný post-punkový žánr, ale zároveň z něho s velkou pompou utíká, obhajuje vlastní teritoria a rozptyluje chladné studené sémě goth music. Když člověk nahrávku pečlivě zkoumá, jakoby se mu před očima míhal minimalisticky pojatý obal šedé barvy. Hudební obrazotvornost UNDERTHESKIN každopádně nechybí. Produkce na „Negative“ je jedním slovem OPRAVDOVÁ, velká, totálně uvěřitelná…

Velký debut projektu UNDERTHESKIN, který se pozvolna mění v regulérní kapelu, se podle mého soudu povedl velmi. Zároveň je ale třeba konstatovat, že nálada písní Vám zkrátka musí sednout. Pokud s tím vším budete v pohodě, doporučuji poslech prostřednictvím kvalitních sluchátek. Pak vám neuteče sebemenší drobný detail. Void má klíč ke skřínce tohoto žánru, s tímhle se člověk zkrátka musí narodit. Takže… doporučuji vyzkoušet. Prostě další kvalitní kousek od našich severních sousedů. Zkuste si to poslechnout – kompletní album najdete níže. Zároveň se už nyní můžete těšit na rozhovor, který mám v přípravě.

Sestava: Mariusz Void Łuniewski – zpěv, hudba

Skladby: Poison, Burn, Drown, Wave, Borderline, Nothere, Done

ALL

https://underskin.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *