TURBOBIER – Das Neue Festament (CD-2017, Pogo‘s Empire)

Po poslechu alba skupiny TURBOBIER jsem usoudil, že asi každá země musí nutně mít svůj vlastní ALKEHOL. U nás se pochopitelně stále dost chlastá, a když zrovna není co slavit, důvod si dokážeme najít. V Německu dost možná platí to stejné, navíc i hudební hrdiny TANKARD bychom si klidně mohli půjčit na libovolnou trachtaci (a ono se tak i děje). Ale jak by to u nás bylo s punkery, jenž svou příslušnost ke germánskému moku prezentují v rodném jazyce? Těžko říct, ale je pravdou, že Češi němčinu v hudbě příliš nevyhledávají – RAMMSTEIN uspěli jen díky metodě „mediálního trychtýře“. TURBOBIER jsou však úplně jiný druh tupláku, neboť jejich zlatá šťáva bývá zpravidla čepována mimo mainstream. A nebo to chlastaj přímo z lahve – podívejte se na nahatý klip, kde  ale jde o něco jiného…).

A kterak si kapela ve svém snažení skutečně vede? Obstojně, přestože trvanlivost alba je pochopitelně pouze chvilková. Jednoduše stačí dva nebo tři poslechy a desku v podstatě znáte nazpaměť.TURBOBIER Odrhovačky, lidovky, pivní folklór i nadsázka… to všechno v tvorbě TURBOBIER bezpochyby najdete. Němčina pak budiž jakousi speciální variací na téma, dovolil bych si tvrdit, neopunkové. TURBOBIER totiž nejsou ve svém počínání nikterak agresivní a v jakémsi „společenském šklebu“ mají hodně společného např. s NOFX. Domnívám se, že právě tato slavná formace je jedním ze základních inspiračních zdroj, ale je samozřejmě jasné, že bychom našli i další.

Co se týče hitových ambicí, tak těch CD nabízí opravu dost a dost („A Mensch is a Mensch“, „Die Heilige Bierbel“), ale stále podotýkám, že se jedná o šlágry víceméně na jedno použití. Příjemným bonusem kompletu je docela hezky zpracovaný digipack (včetně obalu), na němž jsou vyobrazeny světoznámé figury u jednoho stolu. Kdyby se všechny konflikty světa daly vyřešit chlastem, to by byla nádhera. Myslím si, že i nějak tak by se dala volně přeložit stěžejní myšlenka celého kompletu, jenž si zároveň utahuje ze společenských konvencí a velebí flámování.

Tak ještě jednou a znovu… Na zdraví! A pokud to chcete risknout s německým pivem, zkuste sáhnout po TURBOBIER. Já sám jsem se docela slušně pobavil, ale víc už slyšet nemusím. Snad jen na nějaké akcičce, kde poteče chmelový mok proudem… 🙂 Zum Wohl!

ALL

http://turbobier.at/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *