Těch kapel, které se v současnosti zabývají tzv. post-metalem, je obrovská spousta. Ovšem i v tom nepřeberném množství snaživců se dají najít talentované spolky s rukopisem výjimečným a zajímavým. A právě něco takového jsem kupodivu našel i u mladé polské čtveřice TSIMA, která má nyní na kontě dvě řadové desky a zejména aktuální „Shatter“ rozhodně netrpí nováčkovskou daní, ale sveřepě se dere kupředu prostřednictvím přesvědčivé hudební jakosti. Pokud mi to čas a hlavně další hromady nahrávek dovolí, rád se ještě k aktuálnímu CD vrátím v recenzi, protože tahle nahrávka má rozhodně co nabídnout a osobně jsem si ji za poslední měsíce velmi oblíbil. Následující rozhovor tudíž berte jako uspokojení mé vlastní potřeby a zároveň i možnost tuto formaci blíže představit českému publiku. Asistenci mi v tomto případě dělal Igor Bińkowski, hráč na bicí nástroje…
Pozdravy do Polska! Díky moc za tvůj čas! Zkus nám na úvod prozradit něco o vašich začátcích? S jakou základní myšlenkou jste kapelu TSIMA zakládali?
Dobrý den, buďte vítáni a předem díky za to, že se vám můžeme představit. Kapelu TSIMA založili zcela spontánně Lukazs s Kubou, tj. kytarista s basákem, jako takovou vtipnou grindcoreovou kapelu, ovšem postupem času byla produkce nasměrována k atmosferické instrumentální metalové hudbě. Brzy poté, co se klukům podařilo vytvořit první dema, požádali mě, abych se k nim připojil a vzal si na starost bicí. S Kubou jsme se v té době už nějakou dobu znali a dokonce jsme spolu hráli na škole v takových těch mizerných talentových show. Asi tak po dvou zkouškách, kdy s námi ještě zkoušel náš společná kamarád Maciek, došlo k jeho výměně za Bartka, který se k nám záhy připojil a tím byla vlastně kapela kompletní.
Vaše hudba je čistě instrumentální. Cítíte, že je určena specifičtější části publika? Když se ještě vrátíme k samotnému úvodu, zajímalo by mě, jaké jste měli na samotném začátku ambice?
Nemáme konkrétní cíl. Ani si nemyslíme, že tzv. post-metal je určen pro specifickou skupinu lidí, což ostatně vidíme při našich koncertech: přijdou si nás poslechnout lidé všeho druhu a věkových kategorií. Pokud jde o ty ambice, nemyslím si, že byly na začátku nějak velké, zkrátka jsme chtěli hrát hudbu, která se nám libí a bavit se u toho. Postupně se to ale pochopitelně trochu změnilo, hlavně teda tehdy, když jsme zjistili, že se to naše hraní líbí i někomu jinému. Nicméně i tak to všechno děláme hlavně pro naši zábavu.
Album „Shatter“ je vaším druhým celkově. Jste s ním i s mírným odstupem času spokojeni? Existuje nějaký koncept, který je na albu zachycen?
„Shatter“ je upřímně jen kolekce písní, které jsme napsali během určitého časového období. Přiznám se, že jsem osobně pyšný na to, co se nám povedlo nahrát, ovšem my všichni si uvědomujeme, že se jedná stále jen o začátek a jsme rozhodně připraveni na to, abychom se příště dostali ještě dál, tzn. na další úroveň. Jinak písně na desce nesdělují žádnou historku – nemyslíme si, že je to nutné. Vždyť právě instrumentální hudba je vlastně takovým palivem pro fantazii jako takovou. Absence lyrického obsahu navíc ponechává otevřený výklad pro vyvolání různých emocí u každého člověka zvlášť.
Jak definovat vaše hudební počínání? Lze to vůbec nějakým způsobem vyjádřit? Hlavně tedy pro posluchače, kteří vás prozatím neslyšeli?
Můžeme jej definovat jako post-rock a post-metal, čistě z nedostatku lepšího vyjádření, i když někdy říkáme, že se v našem případě jedná o „atmospheric instrumental heavy music“, ale to je přece jen poněkud dlouhý termín. Ono vůbec snažit se popsat nebo vůbec zařadit vlastní hudbu, je rozhodně obtížné a často to může i skončit nějakou trapností, takže pokud je někdo opravdu zvědavý na to co hrajeme, nejlépe bude když si nás najde na našem bandcamp profilu a po několika vteřinách mu bude hned všechno jasné.
Stále ve vás přetrvává nutkání dělat hudbu pouze instrumentálně? Jaké inspirační zdroje lze v součinnosti s vaší tvorbou uvést?
Největšími inspiračními zdroji pro nás na začátku byly kapely CASPIAN, THIS WILL DESTROY YOU a také naši krajané TIDES FROM NEBULA – všechno jsou to kapely, které dělají pouze instrumentální muziku. Ovšem od samotných začátku se náš vkus pochopitelně proměnil, ovšem absence vokálů zůstala a dokonce se náš názor k tomuto pojetí ještě více zvýraznil.
Jak vysoko bylo doposud vaše album hodnoceno? Co si o jednotlivých závěrech myslíte? Máte už nějaké ohlasy?
Ano, máme a jsou všechny pozitivní, musím říct, že opravdu hodně pozitivní, což nám pochopitelně dělá radost. Dokonce nám i někteří lidé naprosto neplánovaně sdělují postřehy, které z naší nahrávky mají, což je skvělé a rozhodně nám to dává hodně možností o všem přemýšlet.
Musím říci, že v České republice je spousta zajímavých post-metalových kapel. Například: FDK, FIVE SECOND TO LEAVE, HEIDEN a jné další. Jak už jsem se ptal i jiných kapel: Co třeba nějaké to splitkou s nějakou tou naší partou? 🙂
Bohužel. Neznám ani jednu z nich, ale existují i další dvě české kapely, které opravdu milujeme. Jedná se o DROM a NIC. Co se týče našeho dalšího materiálu, tak jsme zatím o samotném vydání příliš nemluvili, samozřejmě budeme zvažovat všechny možné alternativy. Rozhodně ale díky za tvá doporučení!
Jaký je tvůj názor na metalovou scénou u vás v Polsku a vůbec současný metal ve světě?
Metalová scéna v Polsku si v současné době vede opravdu velmi dobře – je tu opravdu spoustu skvělých kapel, které hrají zajímavou a svěží hudbu (ale samozřejmě tu je i spousta blbostí). Upřímně řečeno, myslíme si, že momentálně se nejlépe daří OBSCURE SPHINX a kapele ENTROPIA. Obě formace patří rozhodně k tomu vůbec nejlepšímu. Něco jiného je to však v případě, kdy začneme mluvit pouze o post-rocku. Podle našeho názoru všechny zdejší kapely, které se tímhle žánrem ztotožňují, jsou pouhým derivátem žánru a přijdou mi nevýrazné. Pokud bychom měli hovořit o metalové scéně napříč světem, domnívám se, že už tenhle žánr zažil lepší časy. Abych se přiznal, v současnosti neexistuje moc metalových nahrávek, ke kterým bych uchovával nějaké větší sympatie, o nějakých možnostech inspirace už vůbec mluvit nemusím.
Jaké kapely nejvíce posloucháte? Patříte k takovým těm klasickým metalovým fanouškům?
Samozřejmě každý z nás má jiný hudební vkus, ale já si myslím, že kapely, které všichni milujeme jsou CULT OF LUNA, CASPIAN, MOUTH OF THE ARCHITECT a ISIS. Já sám jsem pak velkým fanouškem moderního black metalu, uvést mohu třeba ALTAR OF PLAGUES, DEAFHEAVEN, WOLVES IN THE THRONE ROOM atd., ovšem zároveň mám rád spoustu elektronické hudby a další jiné. Pokud jde o to, co jsme poslouchali jako kapela úplně nedávno, tak po naší poslední cestě po Polsku to byli UJUBASAJUBA by Kairon, IRSE! a… Drake’s latest mixtape.
Máte nějaké jiné větší hobby kromě hudby? Jak třeba trávíte svůj volný čas?
Jsme úplně normální lidé a děláme věci, které dělají i jiní lidé. Já a Bartek strašně rádi hrajeme počítačové hry. Kuba a Lukasz raději chodí někam ven.
…a vaše plány na zbytek letošního roku?
Právě jsme dokončili šňůru koncertů, která zahrnovala poměrně úspěšné štace po jižním Polsku s kapelou HOLOGRAPHIC HUMAN ELEMENT z Bosny a Hercegoviny. V tomto složení jsme prožili naprosto úžasný víkend v Berlíně, Lipsku i Poznani, první z koncertů jsme odehráli v našem rodném městě Boleslawiec a jeden rovněž v takové jedné naší základně ve Wroclawi. Zároveň už nyní plánujeme turné na září a byli bychom rádi, kdyby byla možnost se ještě letos vrátit do našeho oblíbeného Azyl baru v Liberci.
Děkuji moc za tvůj čas! Ještě jednou zdravím z Česka!
Děkujeme ti rovněž! Na zdraví!
ALL