TRUP – Nie (CD – 2022, Godz ov War Productions)

Jako rána tupým předmětem na mě působí druhá řadovka polských TRUP, do níž jsem se bezbožně zakoukal. Trochu se červenám, ale o existenci této party jsem doposud neměl ani potuchy. Ono je to ale dáno předně tím, že novinka „Nie“ vyšla už pod labelem, kdežto předchůdci si razili cestu po vlastní ose. O to víc však může „nové jméno“ vyniknout. A skutečně, je to tak!

Nebudu chodit kole černé kaše zbytečně, je zřejmé, že tato čirá zrůdnost, jež je určena primárně otrlému publiku, si nikterak nezadá s těmi nejbizarnějšími počiny uplynulého roku. Jsem přesvědčen o tom, že hodně posluchačů tohle nedá, zvláště pak po první skladbě „29“, která je opravdu nekompromisní a zvukově absolutně neotesaná. První track ovšem jaksi předznamenává variabilitu dalších minut, jež jsou zabaleny do černého celofánu s vizitkou black/sludge metal. Tma, jeden velký experiment, mrazivá atmosféra, strašná ptákovina, či naopak do krajnosti dovedený hudební nihilismus? „Člověk už opravdu roupama neví, co by si do uší nacpal, a tak přistupuje na rozložené pexeso obdobných šílenců.“

Ano, přesně tak to vidím. Navíc nahrávka je vskutku hodně intenzivní, černými chapadly všeobjímající a pod kůži se deroucí. Jakmile se alespoň trochu podvolíte poslechu, semele vás to. TRUP jdou zřetelně proti proudu zvukové dokonalosti, ale parodoxně svým barbarstvím zrcadlí skepsi a zmar tím nejpřirozenějším způsobem. „Nie“ je zřetelnou ukázkou toho, co všechno se dnes dokáže vlézti do ranku blackmetalového. Přitom však nečekejte zdaleka žánrovou revoluci, ostatně kde by se vzala. TRUP však ideálně a hlavně účelně pracovali s látkou svých vzorů a s noblesou uplácali pamlsek určený nadšeným audio plesnivcům.

Nikterak nepřestřelená časová stopáž (půlhoďka) je v neposlední řadě dalším zásadním punktem, povyšujícím tuto skromnou kolekci nad ty daleko okázalejší. Další praštěností jsou pak názvy jednotlivých tracků. Z počátku jsem se domníval, že se jedná o dny v měsíci, avšak finální (a zároveň také nejdelší) „33“ mi v tom vážně hapruje. Tenhle TRUP je ovšem hodně fajn. Uvadejme společně!

Skladby: 29, 30, 31, Nie, 33

Sestava: B – vokály; P – kytara, vokály; V – bicí, vokály

ALL

https://www.facebook.com/TrupZespol

https://trupniezyje.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *