TRNY & ŽILETKY – Trny a Žiletky (CD-2017, X-Production/Redblack)

Na Rumzinu už jsem několikrát avizoval vznik nové kapely, ve které se sešli pánové Desed – (DARK GAMBALLE), Majkl (DIFFERENT VALUES, ex-DARK GAMBALLE) a Paull Black, přičemž samotná hudba jde čistě z kytar, basy a kompů druhého jmenovaného. Když jsem se o vzniku tohoto tělesa dozvěděl poprvé (mimochodem název je super, žádná angličtina, ale hezky česky), bylo mi jasné, že nepůjde o nic zcela běžného, neboť Desed zkrátka miluje „podivnosti“ (vzpomeňme třeba na projekt HELLYUM).

Nicméně je pravdou, že oba hlavní protagonisté si toho v DARK GAMBALLE odžili docela dost a určitý předpoklad, že vzniknou DARK GAMBALLE No.2, tu byl. Ovšem div se co div, TRNY & ŽILETKY nejsou ani v nejmenším ekvivalentem zavedené značky, což paradoxně může být mínusem pro natěšence, jež předpokládali opak. Atmosféra nahrávky na mě působí neskutečně chladně a „za vinu“ to dávám primárně zastřenému zvuku a všudypřítomné surovosti, jež z nahrávky zlotřile doutná. Docela by mě zajímalo, co na výsledný produkt nakonec říkal mistr Staňa Valášek, v jehož studiu Šopa nahrávka vznikla. Ale pojďme se nyní raději podívat na konkrétní skladby, prostřednictvím kterých Vám alespoň částečně představím skutečnou tvář „Trnů“. No, pro recenzenta to není úkol snadný. Produkce se totiž pohybuje v rovině kontrastů, místy i nesourodých. Důležité ale je, že album dává smysl a nachází se na něm několik skutečně mimořádných položek. Za pozornost také stojí účast hostujícího saxofonisty Přemka Máčela, s menším příspěvkem se představila i flétnistka Hedvika Šlápotová, dříve nepostradatelná síla DARK GAMBALLE.

Trny a ŽiletkyVybrat však jednu konkrétní skladbu a označit ji za určující, to je, přiznám se, úkol takřka nadlidský. Minimálně jeden splněný úkol si však TRNY & ŽILETKY mohou odškrtnout: album působí skutečně osobitě, zvláště pak s českými texty. Tato alternativní cesta vede přes švédský death-thrashmetalový riffing ala DARKANE („Vlk a město duchů“) a zastavuje se až před branami temnějších skladeb DEFTONES („Královna Jizva“) a germánského gothic odéru („Ona“, „Akát“). V obdobných barvách se nese i Desedův variabilní vokál – primární hlasovou podobu, jako je to např. právě v DARK GAMBALLE, tu však spíše nečekejte. Všechny výše uvedené skladby patří k tomu nejlepšímu, co deska nabízí. K tomu musím ještě zmínit i extravagantní „Krvavé noční sporty“ a brutální ukolébavku „Zvíře“(valivá kytarová tempa dávají vzpomenout na „finské Rusáky“ KYPCK).

A jak to celé nejlépe shrnout? Asi takto… Pokud máte v oblibě kapely tvořící nikoliv dle šablony, ale dle svého vlastního úsudku, jste právě zde na správné adrese. V recenzi jsem sice zmínil hned několik podobností s některými zavedenými jmény, ale postupoval jsem tak z toho důvodu, abyste si dokázali udělat o tom všem nějaký obrázek. TRNY & ŽILETKY ve své podstatě produkují „alternativní metal“, jehož obrovská tlama pojímá celou řadu hudebních vlivů a subžánrů. I z toho důvodu doporučuji desku řádně naposlouchat, letmé seznámení Vám nedá zhola nic. Ostatně nějak podobně jsem v recenzi popisoval neméně kvalitní novinku od ASMODEUS. Debut „Trnů“ mě jednoduše baví poslouchat a jsem zvědav, kam tahle cesta (v budoucnu?) povede…

ALL

http://www.trnyaziletky.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *