TRNY & ŽILETKY – Podměstí (CD – 2020, Magick Disk Musick)

„Opakování je temnota moudrosti“, řekli si pánové Desed (DARK GAMBALLE), Majkl (DIFFERENT VALUES, ex-DARK GAMBALLE) a Paull Black. A přesně tak i učinili. Pokud byl debutový počin postaven na troskách gamballské spolupráce dvou předních protagonistů, tak nová deska je už v podstatě příběhem takřka novým. Nechtěl bych přímo tvrdit, že na prvotině hledal trojlístek vlastní tvář, to určitě ne, nicméně bylo patrné, že chce dělat metal pestře, avantgardně a „DOčerna“.

„Podměstí“ je tedy logickým vyústěním toho, co bylo před několika roky započato. Motivace spojená s touhou udělat nahrávku hodně zlou a temnou, vystředila „Trnaře“ do blackmetalové škatulky, aniž by to nějak hluboce plánovali a řešili (zajisté si toho ale později všimli :)). Pravděpodobně se ale ukazuje, že některé nahrávky soudobých part, coby zdroje inspirace, jim nejsou cizí, spíše naopak. Pokud tedy holdujete především francouzským spolkům, jako jsou např. THE GREAT OLD ONES či BLUD AUS NORD, pravděpodobně vás zaujme i česká jakost. Ta z celkového pohledu nikterak nezaostává a pro fanouška může představovat vskutku hodnotnou alternativu. Dokonce i po zvukové stránce je nahrávka solidně „napálená“ (kluci nahrávali v Davos studiu), víceméně po vzoru výše uvedených jmen.

OK, KO, temná a zlá zábava, pestrost… Svým způsobem se o to starají i bizarní texty a neméně promyšlené vokální party. Jejich různorodost je rozhodně jedním z velkých trumfů, nemluvě o tom, že Desedovi je rozumět v podstatě každé slovo. Proto i jednotlivé skladby pro našince musí zákonitě nabývat na půvabu – viz např. skladba „Rulík zlomocný“. Právě tento kousek bych označil za albové top, a to společně se dvěma dalšími klipovkami („Slepý úhel“ , „Černé peruťe“). K zahození ale rozhodně nejsou ani další skladby, myslím si, že na rozdíl od předchůdce je album jaksi sevřenější a posluchače je schopno ještě více vtáhnout do svého světa. Ale když už jsem některé položky zmínil, ještě přidávám „Spálíme všechny lži“, která mi atmosférou připomíná polské krále BEHEMOTH. TRNY & ŽILETKY zkrátka porcují ZLO obdobným způsobem, někdy trochu jinak, někdy naopak přesně tak, jak to mají „všichni čerti rádi“.

Z nahrávky „Podměstí“ je cítit instrumentální i pěvecké rutinérství. Rozhodně nečekejte zaprděný metal fotrů v nejlepších letech. Naopak se jedná o moderní blackmetalové pojetí s celou řadou přísad. Nahrávka je zároveň natolik pohlcující, že mi vůbec nevadí to „občasné koukání přes plot sousedům“. Na kolena z „Podměstí“ nepadám, zároveň ale sedím, poslouchám, vychutnávám si každou skladbu po douškách a v podstatě se raduji z toho, jaké album je. ZLO opravdu OBROVSKÉ + stylová image fyzického nosiče. Bílá krabička, černobílé nálepky, nádherný booklet. Luxus!

Skladby: Podměstí, V oku sopky, Černé perutě, Kamenná ústa, Rulík zlomocný, Spálíme všechny lži, Slepý úhel, Hlubina, Obr, který chtěl spolknout slunce, Daleko do nebe to máš.

Sestava: Majkl – kytara, baskytara; Desed – zpěv; Paull Black – bicí

ALL

https://www.facebook.com/trnyaziletky/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *