TRIGONUM MORTIS – Fall Into the Dark Age (CD – 2022)

TRIGONUM MORTIS je kapela skládající se ze čtyř chlapů a jedné „růže“ (kytaristka Žaneta). Dosud jsem o jejich existenci neměl ani zdání, ostatně společně fungují teprve od roku 2019. „Fall Into the Dark Age“ je tedy regulérním debutem, jenž dohromady čítá deset skladeb v ranku melodického black/death metalu. Pokud právě tomuto stylu holdujete, je nanejvýš pravděpodobné, že s výsledkem bude víceméně spokojeni.

Kdyby mi TRIGONUM MORTIS jen tak někdo pustil a řekl mi, že si právě tohle CD musím poslechnout celé, určitě bych tak učinil bez toho, aniž bych skončil někde v půlce. Kapela v rámci žánru předvádí slušný výkon, od nějakého průseru je vzdálena desítky kilometrů, ovšem ještě mnohem dále to má k tolik vytouženému výsluní. Nahrávka s určitostí nikoho neurazí, ale zároveň ani nenadchne. Skladby jsou v područí žánru v podstatě „běžné“. Střední tempo, tu a tam nějaká melodie, někdy zas blacková sypačka s opětovným návratem do jakéhosi „nekonfliktního příměří“. Vokál představuje tradiční murmur, tady žádný problém nenacházím.

Pokud něco z tohoto budeme brát jako mínus, tak hned tím dalším je výrazná podobnost většiny skladeb. Již zmíněný skladatelský rukopis se zde opakuje stále dokola, což na atraktivitě zrovna nepřidává. Z toho dedukuji, že TRIGONUM MORTIS teprve hledají nějakou svoji parketu, dost možná i cestu, po které by se následně mohli vydat. Jak už jsem výše uvedl: nahrávka nehraje nikterak zle, avšak jejím největším problémem je právě ona „totální běžnost“. Hudba TRIGONUM MORTIS nijak neprovokuje, nepíchá, nepodněcuje posluchače k fantaziím atd. Bohužel ani po zvukové stránce (byť i zde byl odveden klasický standard) nenabízí pětice nic víc než usedlost a poddajnost žánru. Nahrávka má v tomto punktu příliš daleko k tomu, aby s posluchačem zatřásla, aby ho vzala do svých pařátů a už nepustila. Zatím se mi zdá, že kapela až zbytečně lpí na prozkoumávání cest, jež byly před mnoha lety dávno prošlapány jinými. A co si budeme vyprávět, i v současnosti jsou tyto cesty neprostupně ucpány.

Přestože může tato recenze vypadat až možná nespravedlivě negativně, tak osobně to tak skutečně nevnímám. TRIGONUM MORTIS nakonec nehrají až zas tak dlouho, aby měli všechno pintlich. Pokud však touží po větším uznání, bude jejich tvorba potřebovat nadstavbu v mnoha ohledech. Nějaký potenciál tu však bezesporu dřímá.

Skladby: Three-Headed, Dark Beltane, Zmok, Daemonolatry, No On is Welcome, Nightmare Catcher, Once upon a Time, Mortistic Doctrine, Curse Inherited, Dead Man’s Child

Sestava: Miroslav Kopecký – zpěv; Žaneta Dušková – kytara; Ondřej Flídr – kytara; Martin Jiroušek – baskytara; Ondřej Unzeitig – bicí

ALL

https://www.facebook.com/trigonummortis/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *