TOUMAÏ – Sapiens Demens (CD – 2013)

Krásně si mě ti hoši z Provence našli! Jako kdyby mi chtěli dokázat, že jejich kolegové PRYAPISME nejsou jediní šílenci s cedulkou made in France! Pravda, TOUMAÏ nepůsobí při letmém poslechu až tolik brutálně, nicméně nepřipraveného posluchače mohou i tak zastihnout v nedbalkách. Pokud však patříte k milovníkům nahrávek MR. BUNGLE, CARNOVAL IN COAL, SYSTEM OF A DOWN či tuzemských PRVNÍ HOŘE, je více než pravděpodobné, že vás uchvátí i debut „Sapiens Demens“.

Tady zkrátka pravidla nehledejte, pravidla zkrátka neexistují! V rámci jednoho velkého příběhu je možné opalovat se na vyhřáté pláži, aby jste za několik málo vteřin putovali zasněženými cestami, které vedou do mlhavých dálek. Z nahrávky je zatraceně cítit promyšlenost do nejmenšího detailu a pokud jste si někdy představovali, kterak by asi mohla znít agresivnější verze RED HOT CHILLI PEPPERS, tak s TOUMAÏ máte jedinečnou příležitost podstoupit tuto (jedinečnou) zkušenost.

Úvodní „Little Psycho“ napůsobí jako rozsekané reggae, podložené metalovou syrovostí a „papričkovou“ rytmikou. Šokující zvrácenost posléze pokračuje v „Madness In Mind“, ve které se v plné kráse projevuje vliv SYSTEM OF A DOWN. Proč však v úplném počátku dojde na crazy nástup notně připomínající šlágr „Snowblind“ z dílny BLACK SABBATH, to je mi vážně záhadou. Ale možná jde jen o shodu okolností, kdo ví. Nicméně následující part s názvem „Petit Punk En Ut m“ je naprosto precizně zkomponovaná rozpustilost, vedená chytlavou melodickou linkou a skvostnými vokály, které tímto povyšují jednodušší punkovku na opravdový hit. Pokračování se skladbou „Anachron“ poté znovu klepe na bránu „Redhotů“, zřejmě naprosto zásadního inspiračního zdroje.

Hned následující skladby jsou však z trošku odlišnějšího těsta. Především „Wiki Puppies“ je opětovně velká šleha a osobně jsem si jist, že by právě z tohoto songu by měl velkou radost i slovutný Mike Patton. A to ještě není všechno! Máme tu ještě titulní tracky o dvou dílech, nemluvě o rozlučkové motanici „Prey Of Birds“, združující snad úplně všechny mnou vyjmenované žánry, jež se na „Sapiens Demens“ vyskytují. Mohl bych přísahat, že tenhle hudební kompůtek se žánrově přístupnému posluchači jen tak neomrzí. A když už jsem u toho chválení, rozhodně je mou povinností, abych vyzdvihl precizně ztvárněný digipack, kde najdete nejen všechny texty, ale i celou řadu brutálních malůvek, naplno korespondujících s povahou prezentované hudby. Parádní počin!

ALL

http://toumai.bandcamp.com/album/sapiens-demens

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *