TORTHARRY – Sinister Species (CD-2018, MetalGate)

Deváté řadové album TORTHARRY, takřka sedmadvacet let na metalové scéně, to je opravdu úctyhodná bilance. Na druhou stranu je však důležité podotknout, že „kapelní název“ udržuje při životě hlavně osoba lídra Dana Pavlíka, jehož láska k death metalu je vpravdě celoživotní záležitostí. Kdybych měl tedy někomu přidělit diplom za vytrvalost, jedním z kandidátů by jistě byli i TORTHARRY. Žel, přesně na tomto místě končí můj veškerý obdiv spojený s jejich aktuální nahrávkou „Sinister Species“, u které jsem se neskutečným způsobem nudil, vrtěl a ošíval.

Ne že bych od TORTHARRY čekal nějakou závratnou změnu, víceméně akceptuji jejich konzervativní přístup k death metalu, jehož jsou synonymem, ale v nějaký ten bonusový bod pro „neskalní“ jsem alespoň doufal. Album je však v tomto ohledu totálním „záporákem“. Slyšel jsem ho popravdě cca čtyřikrát, ovšem v hlavě mi neuvízl jediný zajímavý riff, vyhrávka či melodie – zkrátka nosný nápad, ke kterému bych měl chuť se znovu vracet. Vlastně jsem si i několikrát sám sobě dal otázku: „Proč bych právě toto album měl mít rád?“ Podle mého soudu propastně pokulhává např. za elitními formacemi z Polska, především tedy těmi mladšími soubory, jejichž přístup k hudbě není až tolik usedlý a zatvrzelý.

TORTHARRY sází víceméně pouze na brutalitu a s ní spojenou image (ani v tomto případě nikterak objevnou, ale budiž, je to přece death metal), přičemž i jakási zvuková reminiscence retra mi není nikterak sympatická, v podstatě mi z toho vychází, že podobné album mohla natočit jakákoliv „no name kapela“ a nikoho by to moc nevzrušilo. I proto se domnívám, že novinka „ Sinister Species“ osloví především stejně smýšlející publikum, na přísun nových posluchačů bych příliš nesázel. Na mém úsudku však pramálo záleží, neboť TORTHARRY i přes můj ryze subjektivní názor míří ke kulaté třicítce a pro své věrné ovečky už jistě připravují něco speciálního.

Skladby: Intro, Odd Man Out, False Superiority, Crossroads, Without a Break, By Devil’s Side, Self-Sale, Perpetual Delay, Deceitful Sermons, Sinister Species.

Sestava: Dan Pavlík – kytara, zpěv; Martin Vacek – baskytara; Jiří Rosa – bicí

ALL

http://www.tortharry.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *